XiaomiXiaomi Mi 11 Serisi

Xiaomi Mi 11 Lite IMEI Değişiyor Mu ?

Merhaba arkadaşlar Makale ne kadar uzun olsada okumanızda fayda var çünkü yapacağınız yanlış bir Satın almadan paranız ve verdiğiniz ücret boşa gidebilir. Xiaomi Mi 11 ve Mi 11 Lite ile ilgili IMEI değişimi hakkında tüm bilinenleri ve soru işaretlerini bu makalede giderdiğimizi düşünüyorum, sizi Makale ile baş başa bırakıyorum

İnsanlar Neden Kaçak Cihaz Tercih Ediyor

Türkiye’de en çok kullanılan telefon olan Xiaomi ancak resmi rakamlar öyle göstermiyor. Bunun nedeni Resmi distribütör garantili yerine Kaçak ürün kullanımı.

Xiaomi kullanıcılarının ülkemizde çoğu, telefonu resmi yollardan garantili şekilde satın almıyor. Yurt dışından kaçak yollarla giren Xiaomi, Redmi ve Poco markalı telefonlar çok yüksek rağbet görüyor. Resmi IMEI kaydı çok pahalı ve sadece kayıt edilen kişi adına olan sim kartlarla kullanılabiliyor. Bu yurt dışı Xiaomi telefonlara da kaçak yollardan IMEI atılıyodur. Aslında bu bir suç.

IMEI kaydı fiyatının 2000 TL’ya kadar yükselmesi, cep telefonundaki vergilerin yükselmesi ve telefon alırken taksitlerin engellenmesi sebebiyle kaçak telefonlara kullanım ve yönelme giderek artıyor. Kullanıcılar Ucuz olsun diye suç olup olmadığına bakmadan kaçak telefon alıp kullanıyor.

Xiaomi’den Büyük Hamle

Xiaomi IMEI kaydına karşı hamle gerçekleştirdi. İlk önce hamle ülkemizde kaçak IMEI kaydının en çok yapıldığı marka olan Xiaomi’den geldi. Daha önce RSA korumasını tercih etmeyen Xiaomi bu yıl Redmi Note 10 ve Poco F3, Poco X3 Pro, Mi 11 ailesinin giriş seviyesi ve orta seviye RSA Koruması getirdi.

Xiaomi telefonların 1 numaralı sim kartı RSA kilidi ile geliyordu. Bu yüzden kaçak IMEI işlemleri sadece 2 numaralı sim karta yapılabiliyordu. Şimdi ise Redmi Note 10, Redmi Note 10 Pro, Poco X3 Pro ve Mi 11 ailesi gibi 2021 model Snapdragon işlemcili cep telefonlarında iki sim kartta da RSA koruması bulunuyor. MTK işlemcili Redmi Note 10S gibi telefonlarda ise şimdilik RSA koruması bulunmuyor.

RSA Nedir ?

RSA Nedir Sorusuna Cevap verecek olursak

RSA, güvenliği tam sayıları çarpanlarına ayırmanın algoritmik zorluğuna dayanan bir tür açık anahtarlı şifreleme yöntemidir. 

RSA donanım ve yazılımın bir arada olduğu bir koruma şeklidir. RSA Koruma sadece yazılımsal değil donanımsal da olduğu için normal yollarla kırılamıyor veya aşılmıyor.

Bildiğimiz gibi son bir kaç yıldır çıkan Xioami cihazların sadece sim 2 imei repair yapılabiliyordu, sim1 de ki şifreleme yüzünden olmuyordu. 2021 itibari ile çıkan cihazlara her iki sim’e de RSA dediğimiz yüksek güvenlikli şifreleme yöntemi bulunmaktadır, bunun kırılması, değiştirilmesi çok zor ve hatta imkansız diyebilecek bir Koruma sitemidir. Donanım olarak belki deneyen çıkacak ama onunda elinde devre şeması lazım ve cihazı tamamen brick etme riski var, kimsede bu riski almayacaktır. Kısacası artık ülkemizde kayıtsız Xiaomi dönemi bitti.

Bu yüzden 2021 yılında çıkan Snaptragon işlemcilerine sahip Xiaomi, Poco, Redmi telefonlar hiç bir şekilde imei Atılamayacaktır.

Xiaomi Mi 11 ve Xiaomi Mi 11 Lite IMEI Değişiyor Mu

Merhaba arkadaşlar, Dün Poco X3 Pro ile ilgili IMEI değişimi hakkında makale yayınlamıştık. O konu üzerinden bir çok soru almaya başladık. Bu sorulardan bir tanesi de Xiaomi Mi 11/ Xiaomi Mi 11 Lite IMEI atılıyor mu atılacak mı Neden atılmıyor sorusu.

Xiaomi Facebook gruplarında sürekli olarak Yoğun bir şekilde IMEI değiştirme mümkün mü konusu meşgul kol geziyor. Cihazlar yurt dışından bir şekilde kaçak yollar ile gelmekte ve Türkiye Fiyatının altında satılmakta. Hal böyle olurken Türkiye Kayıtlı olmayan cihazları kullanan kişilerin ortak sorusu IMEI Değişikliği yapılıyor mu sorusu ?

Ayrıca Cihazınızın Kaçak olup olmadığını veya Kayıtlı yada Kayıtlı olmadığını Aşağıdaki Bağlantıdan da kontrol edebilirsiniz.

IMEI Kayıt Durumu Kontrolü

Kaçak yollarla ülkemize sokulmuş cihazları kullanmak Yasal değil, Riskli ve güvensizdir. Bu konuda da fazla bilgi için Kaçak Xiaomi Alınır mı ? Konusunu incelemeniz faydalı olacaktır.

Konumuza dönecek olursak Xiaomi Mi 11/ Xiaomi Mi 11 Lite IMEI değiştirme işlemi yapılıyor mu ? sorusuna NET bir cevap olarak: HAYIR değiştirme işlemi yapılamamaktadır.

Bu tarz kaçak cihazları satan kişilerle görüştüğümde Ellerinde kalan cihazları satmak için EVET atılıyor, 1 Ay sonra Atılacak, Entegre değiştiriliyor ve sorun çözülüyor, Duyum aldım çok yakında geliyor. Kırılmayacak sistem yok, Gibi bilgisiz ve konuya hakim olmayan cevaplar aldım.

Peki Ya Neden IMEI Değişmemektedir ?

Mevcut cihazlardaki işlemciler RSA Yani Donanımsal kilitleme yöntemi ile şifrelendiği için Artık IMEI Değiştirme işlemi Yapılamamaktadır. Örnek verecek olursak Xiaomi Mi 11 Lite Snapdragon 732G işlemciye sahip bir cihaz Kullanılan işlemci RSA Donanımsal şifreleme ile korunmakta bu yüzden IMEI atılması şu anda mümkün değildir. Aklımıza Şu soru gelmekte Ama Poco X3‘de Aynı işlemciyi kullanıyor ve onun IMEI değiştirme yöntemleri mevcut. Evet Poco X3 IMEI değiştirme yöntemi nekadar da yasal olmasa da yapılmakta olup, Yazılımsal Kodlarla korunurken Redmi Note 10 Pro Cihazı Donanımsal Yani Qualcomm tarafından RSA şifreleme yöntemi ile korunmakta. Birinin Yazılımsal diğerinin Donanımsal olarak korunması İşlemci firması ile güvenlik sözleşmelerine bağlı Eğer RSA Şifreleme yöntemi ile korunacak olursa işlemcinin bir miktar fiyatı artmakta. Artık Xiaomi ve yan markaları Yazılımsal kilitleme sistemini bırakıp Donanımsal kilitleme sistemine yöneldiği için Şu anda donanımsal güvenliği aşıp RSA şifreleme yöntemine ulaşılmadığı Taktirde IMEI değişimi Mümkün Değildir.

Yeni Çıkıp Henüz IME Kayıt Yöntemi Olmayan Chazlar:

Mi 11
Mi 11 Lite
Redmi Note 10
Redmi Note 10 Pro
Poco X3 Pro
Poco F3

Pasaport Kaydı Gerekli Olan Cihazlar

Apple, Oppo, Vivo, Huawei,Motorola, Sony,
Samsung (Qualcomm işlemci olanlar),
Xiaomi yeni nesil cihazlar (Redmi K40 Pro, Redmi Note 10, Redmi Note 10 Pro, Mi 11, Mi 11 Ultra, Poco X3 Pro) Xiaomi artık donanımsal kilitlere yöneldiği için güncel durumda herhangi bir çözümü bulunmamaktadır.

Konu buraya kadar açıklık gerdiğimize göre Neden atılamadığı ve uzak durulması gerektiğini bir kez daha anlamış olduk. Sorun yaşamamak için Türkiye Garantili bir cihaz almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü bu ve benzeri IMEI değiştirilmiş bir cihaz aşırı derecede güvenlik problemi doğuracak olup kişisel verilerinizin tamamı başka birilerin eline geçmesini kolaylaştıracaktır.

Peki Ne Zaman IME Atılma İşlemi Gerçekleşir.

Bu soruya cevap vermek hem kolay hem çok zor. Eğer Donanımsal RSA Şifreleme kırılır ve İşlemcinin kayıtlarına Ulaşılır ise IMEI işlemi değişimi gerçekleşir. Diyelim şifreleme yöntemi kırıldı ve IMEI işlemi gerçekleşti peki ya bu güvenlik açığını Qualcomm firması tarafından kısa sürede kapatır ve donanımsal bir güncelleme getirirse ? işlemci bir telefonun en önemli donanımıdır ve onu güvende tutmak için Qualcomm, Cep telefonu üreticilerine donanımsal yazılım göndermekte ve sürekli güncel tutmaktadır. IMEI Kodları kırılsa dahi bunu kapatmak yeniden kodlamak Qualcomm tarafından uzun sürmez.

Bu Tarz şifreleme işlemi ile korunan cihazlar, Çoğunlukla yazılımsal olarak hiç bir şekilde kırılamamakta. Üste de bahsettiğim gibi kırılsa dahi yeni bir güncelleme ile daha güçlü bir şifreleme sağlanmakta. Bu ve benzeri cihazların Donanımsal olarak Bypass işlemi yapılmakta. Cihaz açılmakta ve Ana kart üzerinde Kısıtlayan devreye müdahale ederek gerçekleşmekte, fakat bu işlem dahi çözüm olmamakla birlikte 2G sinyali almakta ve çok sık şebeke problemi yaşanmakta. Ayrıca ana kartta müdahale de ilerleyen zamanlarda cihazın çabuk arızalanmasına ve ana kartın devrelerinin yanması ile sonuçlanmaktadır. Açık konuşmak gerekirse Sanırım artık IMEI işlemi Mümkün değil.

Zor olan kısmı ise RSA Şifreleme işlemi şu anda dünyada en güvenilir şifreleme yöntemi olup kırılması çok zordur. İşin içine Güvenlik ve Qualcomm gibi Dünyanın en büyük işlemci üreten firması girince İşi biraz daha zorlaştırıyor ve Güvenlik açığı oluşmaması için Firmalara sürekli Donanımsal güncelleme paketleri sunuyor.

Xiaomi Neden Bu Şifreleme Yöntemini Seçti ?

Kaçak yollar ile gelen cihazlar vergisiz bir şekilde ülkeye sokulduğu için gelişmekte olan devletlerden yoğun bir Şikayet alması nedeni ile bu yönteme başvurduğu biliniyor.

Bu durum tamamı ile Xiaomi Türkiye Distribütörü kaynaklı. Ayrıca bilindiği üzere Xiaomi Türkiye’ye fabrika açtığından dolayı, Tek sim kartı olan cihazlar artık Çift sim RSA korumasına sahip. Yani Xiaomi yatırımları genişletmek ve ülkemiz ile çifte anlaşma nedeni ile bu yönteme başvurmuştur.

Tepkiniz ?

Mükemmel
2
Yanındayım
0
Beğendim
0
Düşündürücü
1
Beğenmedim
0

Bir Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir