Poco

POCO X3 Pro IMEI Değişiyor Mu ?

Konu Güncelleme 13.08.2021 : IMEI Değişimi gerçekleşmemesi konusu gündemini koruyor. Şu anda IMEI Değişimi Mümkün değildir.

Konu Güncelleme 13.06.2021 : IMEI Değişimi gerçekleşmemesi konusu gündemini koruyor. Şu anda IMEI Değişimi Mümkün değildir.

Konu Güncelleme 05.06.2021: Facebook gruplarında bir kaç gündür yabancı sitede IMEI değişiyor gibi palavralar dolaşıyor. Bu ve benzeri site ve kişilere aldırıp paranızı kaptırmayınız. Şu anda IMEI değişmeme gündemini koruyor ve İşlemciye müdahale söz konusu değildir. Konumuzu güncel tutarak herhangi bir gelişme gibi durumlarda güncelleyeceğiz.

Merhaba arkadaşlar, Çeşitli Xiaomi Facebook gruplarında sürekli olarak Yoğun bir şekilde Poco X3 Pro imei değiştirme mümkün mü konusu meşgul etmekte. Cihazlar yurt dışından bir şekilde kaçak yollar ile gelmekte ve Türkiye Fiyatının altında satılmakta. Hal böyle olurken Türkiye Kayıtlı olmayan cihazları kullanan kişilerin ortak sorusu imei Değişikliği yapılıyor mu sorusu ?

Ayrıca Cihazınızın Kaçak olup olmadığını veya Kayıtlı yada Kayıtlı olmadığını Aşağıdaki Bağlantıdan da kontrol edebilirsiniz.

IMEI Kayıt Durumu Kontrolü

Kaçak yollarla ülkemize sokulmuş cihazları kullanmak Yasal değil, Riskli ve güvensizdir. Bu konuda da fazla bilgi için Kaçak Xiaomi Alınır mı ? Konusunu incelemeniz faydalı olacaktır.

Konumuza dönecek olursak Poco X3 Pro imei değiştirme işlemi gerçekleşiyor mu sorusuna NET bir cevap verecek olursak: HAYIR değişmemektedir.

Bu tarz kaçak cihazları satan kişilerle görüştüğümde Ellerinde kalan cihazları satmak için EVET atılıyor, 1 Ay sonra Atılacak, Entegre değiştiriliyor ve sorun çözülüyor, Duyum aldım çok yakında geliyor. Kırılmayacak sistem yok, Gibi bilgisiz ve konuya hakim olmayan cevaplar aldım.

Peki Ya Neden IMEI Değişmemektedir ?

Mevcut cihazlardaki işlemciler RSA Yani Donanımsal kilitleme yöntemi ile şifrelendiği için Artık IMEI Değiştirme işlemi Yapılamamaktadır. Örnek verecek olursak POCO X3 Pro Snapdragon 855 işlemciye sahip bir cihaz Kullanılan işlemci RSA Donanımsal şifreleme ile korunmakta bu yüzden IMEI atılması şu anda mümkün değildir. İş Xiaomi firmasından çıkıp Yazılımsal kilitleme sistemini bırakıp Donanımsal kilitleme sistemine yöneldiği için Şu anda donanımsal güvenliği aşıp RSA şifreleme yöntemine ulaşılmadığı Taktirde IMEI değişimi Mümkün Değildir.

RSA Nedir ?

RSA, güvenliği tam sayıları çarpanlarına ayırmanın algoritmik zorluğuna dayanan bir tür açık anahtarlı şifreleme yöntemidir. 

Yeni Çıkıp Henüz IME Kayıt Yöntemi Olmayan Chazlar:

Mi 11
Mi 11 Lite
Redmi Note 10
Redmi Note 10 Pro
Poco X3 Pro
Poco F3

Pasaport kaydı gerekli olan cihazlar

Apple, Oppo, Vivo, Huawei,Motorola, Sony,
Samsung (Qualcomm işlemci olanlar),
Xiaomi yeni nesil cihazlar (Redmi K40 Pro, Redmi Note 10, Redmi Note 10 Pro, Mi 11, Mi 11 Ultra, Poco X3 Pro) Xiaomi artık donanımsal kilitlere yöneldiği için güncel durumda herhangi bir çözümü bulunmamaktadır.

Konu buraya kadar açıklık gerdiğimize göre Neden atılamadığı ve uzak durulması gerektiğini bir kez daha anlamış olduk. Sorun yaşamamak için Türkiye Garantili bir cihaz almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü bu ve benzeri IMEI değiştirilmiş bir cihaz aşırı derecede güvenlik problemi doğuracak olup kişisel verilerinizin tamamı başka birilerin eline geçmesini kolaylaştıracaktır.

Peki Ne Zaman IME Atılma İşlemi Gerçekleşir.

Bu soruya cevap vermek hem kolay hem çok zor. Eğer Donanımsal RSA Şifreleme kırılır ve İşlemcinin kayıtlarına Ulaşılır ise IMEI işlemi değişimi gerçekleşir. Diyelim şifreleme yöntemi kırıldı ve IMEI işlemi gerçekleşti peki ya bu güvenlik açığını Qualcomm firması tarafından kısa sürede kapatır ve donanımsal bir güncelleme getirirse ? işlemci bir telefonun en önemli donanımıdır ve onu güvende tutmak için Qualcomm, Cep telefonu üreticilerine donanımsal yazılım göndermekte ve sürekli güncel tutmaktadır. IMEI Kodları kırılsa dahi bunu kapatmak yeniden kodlamak Qualcomm tarafından uzun sürmez.

Bu Tarz şifreleme işlemi ile korunan cihazlar, Çoğunlukla yazılımsal olarak hiç bir şekilde kırılamamakta. Üste de bahsettiğim gibi kırılsa dahi yeni bir güncelleme ile daha güçlü bir şifreleme sağlanmakta. Bu ve benzeri cihazların Donanımsal olarak Bypass işlemi yapılmakta. Cihaz açılmakta ve Ana kart üzerinde Kısıtlayan devreye müdahale ederek gerçekleşmekte, fakat bu işlem dahi çözüm olmamakla birlikte 2G sinyali almakta ve çok sık şebeke problemi yaşanmakta. Ayrıca ana kartta müdahale de ilerleyen zamanlarda cihazın çabuk arızalanmasına ve ana kartın devrelerinin yanması ile sonuçlanmaktadır. Açık konuşmak gerekirse Sanırım artık IMEI işlemi Mümkün değil.

Zor olan kısmı ise RSA Şifreleme işlemi şu anda dünyada en güvenilir şifreleme yöntemi olup kırılması çok zordur. İşin içine Güvenlik ve Qualcomm gibi Dünyanın en büyük işlemci üreten firması girince İşi biraz daha zorlaştırıyor ve Güvenlik açığı oluşmaması için Firmalara sürekli Donanımsal güncelleme paketleri sunuyor.

Xiaomi Neden Bu Şifreleme Yöntemini Seçti ?

Kaçak yollar ile gelen cihazlar vergisiz bir şekilde ülkeye sokulduğu için gelişmekte olan devletlerden yoğun bir Şikayet alması nedeni ile bu yönteme başvurduğu biliniyor.

Bu durum tamamı ile Xiaomi Türkiye Distribütörü kaynaklı. Ayrıca bilindiği üzere Xiaomi Türkiye’ye fabrika açtığından dolayı, Tek sim kartı olan cihazlar artık Çift sim RSA korumasına sahip. Yani Xiaomi yatırımları genişletmek ve ülkemiz ile çifte anlaşma nedeni ile bu yönteme başvurmuştur.

37 Yorum

 1. Merhaba Xiaomi nin kendisi bir şekilde yayınlatırmı RSA kilidinin nasıl açıldığını

   1. Bu seferde kendi ayağına sıkmış olur çoğu kişi kaçak telefon alıyor yeni telefonlarına ımei atilmazsa alıcısı baya düşer

    1. Ülkeler arası ikili anlaşmaya göre Yapılan bir işlem, Ülkemiz tarafından çok şikayet alıyordu ve buduruma Popüler cihazları RSA koruması altında piyasaya sürmeleri talep edildi.

     1. Yani şimdi poco x3 proya hiçbir şekilde ımei atılamayacakmi şuan atilamiyor ama Ocak ayında felan atılabilir olucak diyenler var.

     2. Şu anda Mümkün değildir. Kaçakcılar ellerindeki ürünleri çıkarmak için uydurdukları bahane bu.

  1. Merhaba, poco x3 nfc imei müdahalesi mevcut. Poco x3 gt MTK işlemci olduğu için Sadece yazılımsan korunmakta ve IMEI işlemi mümkün olabilme ihtimali yüksek. Yinede resmi garantili ürün tavsiye ediyoruz. İyi günler.

    1. Merhaba, MTK işlemcilerde RSA Kilidi olmadığı için ilerki zamanlarda mümkün olma ihtimali yüksek, Ama yanılma payıda maalesef yüksek. Dilerseniz POCO F3 cihazınızı resmi yollar almanızı tavsiye edebiliriz.

 2. Poco X3 proya atılamaz mı hiç peki imei mümkün degil mi ilerde görüşlerinizi alabilirmiyim tesekkur ederim

  1. Merhaba, Öngördüğüm şey IMEI Değişimi mümkün olmamasıdır. Cihazın piyasaya sürülmesinden yaklaşık olarak 1 yıl geçti bu zaman zarfında hiç bir ilerleme gerçekleşmemiştir. Qualcomm RSA yazılımı ile korunduğundan bu işlem önümüzdeki 3 yıl içerinde mümkün değildir. Cihaz sürekli olarak güvenlik yamaları ile güncellenmekte.

 3. RSA koruması yok anladım çok uyguna bulduğum için almak istedim ama araştıracağım çok teşekkür ederim

 4. Redmi k40 gaming edition almayı düşünüyorum işlemcisi mediatek 1200 IMEI atabilirmiyim fiyatı 3500 çok uygun acil dönüş yaparsanız sevinirim yarın akşam almaya gideceğim .

  1. Merhaba, Cihaz yeni olduğu için geri dönüşler olmadan almamanızı öneririm, RSA koruması olmadığı için IMEI değişimi mümkün olabilir, fakat geri dönüşler olmadığı sürece riske atmamanızı öneririm.

 5. Yurt dışından Poco x3 pro alıp elimdeki telefonun imei numarasını poco x3 proya gecirebilirmiyiz

    1. Hayır. Atılmayacak Quardcomm işlemci RSA yazılımı ile korunmakta. İşlemci ile ne alaka derseniz tüm sistem işlemci üzerinden kontrol sağlıyor. Tavsiyemiz TR Garantili cihaz almanız.

 6. Merhaba kolay gelsin poco x3 nfc imei kaydı yapılıyor diye biliyorum daha doğrusu yapıyorlarmış sizce alırsam bi sorun çıkar mı ?

 7. Abi özür dilerim ama xiaomi yetkili servis elemanıyım bilgisiz ve konuya hakim olmayan sensin kitaptan ezbere yazar gibi yazmışın mi 11 mi 11 lite kayıt oluyor

  1. Merhaba, yorumunuz için sonsuz teşekkürler. Teknik makalelerimiz, Sitemizin yöneticileri tarafından Teknik ekiplerden görüş alıp, fikir alış verişi ile oluşturulmaktadır. Konuda da belirtildiği gibi adı geçen Cihazlar RSA Şifreleme yöntemi ile korunmakta ve şu anda IMEI değişimi mümkün olmamakla birlikte hala daha durumunu korumakta. Konu ile ilgili herhangi bir gelişme sonrası bilgileri taze tutmak adına web sitemizi kullanabilirsiniz. İyi geceler.

 8. Yurt dışı poco x3 pro alacaktım allahtan bu siteyi buldum yoksa boşuna param gidecekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu