Redmi

Redmi Note 10 Pro IMEI Değişiyor Mu ?

Konu Güncelleme 02.11.2021 : IMEI Değişimi gerçekleşmemesi konusu gündemini koruyor. Şu anda IMEI Değişimi Mümkün değildir.

Konu Güncelleme 13.08.2021 : IMEI Değişimi gerçekleşmemesi konusu gündemini koruyor. Şu anda IMEI Değişimi Mümkün değildir.

Konu Güncelleme 05.06.2021: Facebook gruplarında bir kaç gündür yabancı sitede IMEI değişiyor gibi palavralar dolaşıyor. Bu ve benzeri site ve kişilere aldırıp paranızı kaptırmayınız. Şu anda IMEI değişmeme gündemini koruyor ve İşlemciye müdahale söz konusu değildir. Konumuzu güncel tutarak herhangi bir gelişme gibi durumlarda güncelleyeceğiz.

Merhaba arkadaşlar, Dün Poco X3 Pro ile ilgili IMEI değişimi hakkında makale yayınlamıştık. O konu üzerinden bir çok soru almaya başladık. Bu sorulardan bir tanesi de Redmi Note 10 Pro IMEI atılıyor mu atılacak mı Neden atılmıyor sorusu.

Xiaomi Facebook gruplarında sürekli olarak Yoğun bir şekilde IMEI değiştirme mümkün mü konusu meşgul kol geziyor. Cihazlar yurt dışından bir şekilde kaçak yollar ile gelmekte ve Türkiye Fiyatının altında satılmakta. Hal böyle olurken Türkiye Kayıtlı olmayan cihazları kullanan kişilerin ortak sorusu IMEI Değişikliği yapılıyor mu sorusu ?

Ayrıca Cihazınızın Kaçak olup olmadığını veya Kayıtlı yada Kayıtlı olmadığını Aşağıdaki Bağlantıdan da kontrol edebilirsiniz.

IMEI Kayıt Durumu Kontrolü

Kaçak yollarla ülkemize sokulmuş cihazları kullanmak Yasal değil, Riskli ve güvensizdir. Bu konuda da fazla bilgi için Kaçak Xiaomi Alınır mı ? Konusunu incelemeniz faydalı olacaktır.

Konumuza dönecek olursak Redmi Note 10 Pro IMEI değiştirme işlemi yapılıyor mu ? sorusuna NET bir cevap olarak: HAYIR değiştirme işlemi yapılamamaktadır.

Bu tarz kaçak cihazları satan kişilerle görüştüğümde Ellerinde kalan cihazları satmak için EVET atılıyor, 1 Ay sonra Atılacak, Entegre değiştiriliyor ve sorun çözülüyor, Duyum aldım çok yakında geliyor. Kırılmayacak sistem yok, Gibi bilgisiz ve konuya hakim olmayan cevaplar aldım.

Peki Ya Neden IMEI Değişmemektedir ?

Mevcut cihazlardaki işlemciler RSA Yani Donanımsal kilitleme yöntemi ile şifrelendiği için Artık IMEI Değiştirme işlemi Yapılamamaktadır. Örnek verecek olursak Redmi Note 10 Pro Snapdragon 732G işlemciye sahip bir cihaz Kullanılan işlemci RSA Donanımsal şifreleme ile korunmakta bu yüzden IMEI atılması şu anda mümkün değildir. Aklımıza Şu soru gelmekte Ama Poco X3‘de Aynı işlemciyi kullanıyor ve onun IMEI değiştirme yöntemleri mevcut. Evet Poco X3 IMEI değiştirme yöntemi nekadar da yasal olmasa da yapılmakta olup, Yazılımsal Kodlarla korunurken Redmi Note 10 Pro Cihazı Donanımsal Yani Qualcomm tarafından RSA şifreleme yöntemi ile korunmakta. Birinin Yazılımsal diğerinin Donanımsal olarak korunması İşlemci firması ile güvenlik sözleşmelerine bağlı Eğer RSA Şifreleme yöntemi ile korunacak olursa işlemcinin bir miktar fiyatı artmakta. Artık Xiaomi ve yan markaları Yazılımsal kilitleme sistemini bırakıp Donanımsal kilitleme sistemine yöneldiği için Şu anda donanımsal güvenliği aşıp RSA şifreleme yöntemine ulaşılmadığı Taktirde IMEI değişimi Mümkün Değildir.

RSA Nedir ?

RSA, güvenliği tam sayıları çarpanlarına ayırmanın algoritmik zorluğuna dayanan bir tür açık anahtarlı şifreleme yöntemidir. 

Yeni Çıkıp Henüz IME Kayıt Yöntemi Olmayan Chazlar:

Mi 11
Mi 11 Lite
Redmi Note 10
Redmi Note 10 Pro
Poco X3 Pro
Poco F3

Pasaport Kaydı Gerekli Olan Cihazlar

Apple, Oppo, Vivo, Huawei,Motorola, Sony,
Samsung (Qualcomm işlemci olanlar),
Xiaomi yeni nesil cihazlar (Redmi K40 Pro, Redmi Note 10, Redmi Note 10 Pro, Mi 11, Mi 11 Ultra, Poco X3 Pro) Xiaomi artık donanımsal kilitlere yöneldiği için güncel durumda herhangi bir çözümü bulunmamaktadır.

Konu buraya kadar açıklık gerdiğimize göre Neden atılamadığı ve uzak durulması gerektiğini bir kez daha anlamış olduk. Sorun yaşamamak için Türkiye Garantili bir cihaz almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü bu ve benzeri IMEI değiştirilmiş bir cihaz aşırı derecede güvenlik problemi doğuracak olup kişisel verilerinizin tamamı başka birilerin eline geçmesini kolaylaştıracaktır.

Peki Ne Zaman IME Atılma İşlemi Gerçekleşir.

Bu soruya cevap vermek hem kolay hem çok zor. Eğer Donanımsal RSA Şifreleme kırılır ve İşlemcinin kayıtlarına Ulaşılır ise IMEI işlemi değişimi gerçekleşir. Diyelim şifreleme yöntemi kırıldı ve IMEI işlemi gerçekleşti peki ya bu güvenlik açığını Qualcomm firması tarafından kısa sürede kapatır ve donanımsal bir güncelleme getirirse ? işlemci bir telefonun en önemli donanımıdır ve onu güvende tutmak için Qualcomm, Cep telefonu üreticilerine donanımsal yazılım göndermekte ve sürekli güncel tutmaktadır. IMEI Kodları kırılsa dahi bunu kapatmak yeniden kodlamak Qualcomm tarafından uzun sürmez.

Bu Tarz şifreleme işlemi ile korunan cihazlar, Çoğunlukla yazılımsal olarak hiç bir şekilde kırılamamakta. Üste de bahsettiğim gibi kırılsa dahi yeni bir güncelleme ile daha güçlü bir şifreleme sağlanmakta. Bu ve benzeri cihazların Donanımsal olarak Bypass işlemi yapılmakta. Cihaz açılmakta ve Ana kart üzerinde Kısıtlayan devreye müdahale ederek gerçekleşmekte, fakat bu işlem dahi çözüm olmamakla birlikte 2G sinyali almakta ve çok sık şebeke problemi yaşanmakta. Ayrıca ana kartta müdahale de ilerleyen zamanlarda cihazın çabuk arızalanmasına ve ana kartın devrelerinin yanması ile sonuçlanmaktadır. Açık konuşmak gerekirse Sanırım artık IMEI işlemi Mümkün değil.

Zor olan kısmı ise RSA Şifreleme işlemi şu anda dünyada en güvenilir şifreleme yöntemi olup kırılması çok zordur. İşin içine Güvenlik ve Qualcomm gibi Dünyanın en büyük işlemci üreten firması girince İşi biraz daha zorlaştırıyor ve Güvenlik açığı oluşmaması için Firmalara sürekli Donanımsal güncelleme paketleri sunuyor.

Xiaomi Neden Bu Şifreleme Yöntemini Seçti ?

Kaçak yollar ile gelen cihazlar vergisiz bir şekilde ülkeye sokulduğu için gelişmekte olan devletlerden yoğun bir Şikayet alması nedeni ile bu yönteme başvurduğu biliniyor.

Bu durum tamamı ile Xiaomi Türkiye Distribütörü kaynaklı. Ayrıca bilindiği üzere Xiaomi Türkiye’ye fabrika açtığından dolayı, Tek sim kartı olan cihazlar artık Çift sim RSA korumasına sahip. Yani Xiaomi yatırımları genişletmek ve ülkemiz ile çifte anlaşma nedeni ile bu yönteme başvurmuştur.

14 Yorum

  1. Merhaba, Redmi Note 10 Pro, Mi 11 Serisi, Poco x3 Pro, F3, F3 Pro vb yeni piyasaya sürülen İşlemcileri Snapdragon işlemcilerine sahip Poco, Xiaomi, Redmi cihazlarına IMEI İşlemi yapılamamaktadır. Poco X3 NFC IMEI İşlemi uygulanır, Güvenliğiniz açısından Resmi Garantili bir POCO X3 Cihaz Öneririm.

  1. Merhaba, Bahsi geçen Telefon Listesinde Mi 11 Lite Sürümü de RSA yöntemi ile korunmakta. İlerleyen yıllarda(Qualcomm 3 yıllık donanım güncelleme garantisi veriyor Telefon firmalarına)İşlemci Eskidiğinde yazılım güncelleme desteğini kestiğinde atılma ihtimali var. Bakınız Atılma ihtimali ama şu anda böyle bir ley mümkün değil

 1. cevap artık imei tamiri bu cihazlar için mümkün olup işlem hakkında bilgi paylaşmamakla beraber yapılabillmektedir

  1. Merhaba, Konu güncelliğini korumakta ve RSA Şifreleme yöntemi aşılmamaktadır. Bu yüzden Bahsi geçen Cihazın imei Değişimi Mümkin olmayıp, Kullanıcılarımıza Türkiye Kayıtlı bir cihaz almalarını öneriyoruz.

   1. sizin teknik ekip geriden geliyor olabilir şuan mümkün eng rom ve direnç değişimi ile fakat 4.5g servisinde sorun yaşattığı için işlem yapmıyoruz

  1. Merhaba, Konunun güncel tutulması için teknik ekipler ile sürekli iletişim halindeyiz. Durum güncelliğini korumakla birlikte Hala daha IMEI işlemi yapılmamaktadır.

   1. Merhaba, şu anda yazılım ve donanım çalışmaları ne kadar da yasal olmasa da sürmekte olduğunu duymaktayız. Ne zaman geleceği konusunda tam bir bilgi olmasa da denemeler unut verici.

 2. Sen bilgilisin üstünsün başım gözüm üstüne ama milyonlarca gelen telefon satılan telefon nolacak ozaman iç savaş çıkar adamın yerden izmarit içip yurt dışı telefon aldığını kullandıgını biliyom neden maddi yönden türkiyede 5.000 bin tl telefon yurt dışından gelende 2.500 tl bence öle bişey olmaz ama sen konuya hakimsin saygım sonsuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu