Xiaomi

Hangi Poco Telefonlara IMEI Atılamıyor

Xiaomi Türkiyenin baskıları sonuçu artık IMEI açısından savunmasız ve korumasız cihazı ülkemize getirmemekte. Bunun sebebi ülkemizde yaklaşık olarak %60 kaçak yani imei değiştirilmiş telefon kullanıyor olması.

Bir çok Facebook ve Forum sitelerinde IMEI değiştirme işlemini yaptığını iddia eden bir çok kişi mevcut Mevcut. Bu kişilerle sizler için iletişim kurduğum da Cihazın bu kişilere göndermemi ve DİRENÇ Değiştirilerek bu işlemin gerçekleştiğini söylemeleri.

DİRENÇ Değiştirme konusunu her kullanıcı merak etmiştir, Nedir bu direnç değiştirme muhabbeti.

Aslında direnç değiştirme olayını size şu şekilde özetleyecek olursak, Cihazınız YETKİSİZ ellerce Kasası açılarak Cihazın Asıl işlevini üstlenen ANAKART, üzerindeki işlemci ve bu işlemciye giden IMEI ve bazı güvenlik kayıtlarını tutan elektronik parçayı baypass etmesidir. Bu parça YETKİSİZ kişilerince sökülerek veya baypass edilerek RSA donanımsal kilidini açmasını sağlayan bir işlem uygulanmasıdır. [varlığı ve gerçekliği tartışılır]

Bu direnç değiştirme işleminin gerçekliği tartışma konusu, bu işlemi gerçekleştiren kullanıcıların şikayetleri şu şekilde.
1. Cihazım 4.5G olmasına rağmen 3G Band çekmekte ve çoğu zaman internete bağlanamamakta.
2. Oyun ve Uygulamaları uzun vadeli kullandığım da cihaz da aşırı ısınma.
3. Çoğu zaman Mevcut Hattım çekmekete ve arama yapılmamakta.
4. Yeni MIUI Sürümü güncellendiğinde işlemin tekrarlanması gerektiğini söylemekteler.
5. Cihaz kendi kendine açılıp kapanıyor.
6. Parmak izi çalışmıyor.

Şahsen bu işlemin sonucunda en önemli unsur dirençin baypass edilmesi hususunda ne gibi güvenlik açığı yaratacak olması hala cevaplanamayan bir konudur. Örneğin veri çalınması, banka bilgileri, kişisel veriler, Fotoğraf ve videoların başkalarının elinde tehdit olabilme unsuru var mı yokmu sorusuna kesin bir cevap bulunamıyor olması.

Böyle bir cihazı kullanmak sizce güvenli olurmuydu.

RSA Konusunu biraz açacak olursak.

RSA, güvenliği tam sayıları çarpanlarına ayırmanın algoritmik zorluğuna dayanan bir tür açık anahtarlı şifreleme yöntemidir. 

Cihazlardaki işlemciler RSA Yani Donanımsal kilitleme yöntemi ile şifrelendiği için Artık IMEI Değiştirme işlemi Yapılamamaktadır. Örnek verecek olursak POCO X3 Pro Snapdragon 855 işlemciye sahip bir cihaz Kullanılan işlemci RSA Donanımsal şifreleme ile korunmakta bu yüzden IMEI atılması şu anda mümkün değildir. İş Xiaomi firmasından çıkıp Yazılımsal kilitleme sistemini bırakıp Donanımsal kilitleme sistemine yöneldiği için Şu anda donanımsal güvenliği aşıp RSA şifreleme yöntemine ulaşılmadığı Taktirde IMEI değişimi Mümkün Değildir.

Henüz IME Kayıt Yöntemi Olmayan Chazlar Aşağıdaki gibidir.

Mi 11
Xiaomi 12 Pro
Xiaomi 12
Poco F4 GT
Redmi K50G
Black Shark 5 Pro
Xiaomi Mi Mix Fold
Mi 11 Lite
Xiaomi Mi 11 Ultra
Xiaomi Mi 11 Pro
Xiaomi Black Shark 4 Pro
Redmi K40 Pro
Xiaomi 11T Pro
Redmi Note 10
Redmi Note 10 Pro
Redmi Note 10 Pro Max
Redmi Note 11
Redmi 10C
Poco X3 Pro
Poco F3
Poco X4 Pro 5G
Redmi Note 11 Pro 5G
Poco X4 Pro 5G
Redmi Note 11 Pro 5G
Xiaomi Civi 1S

Xiaomi Neden Bu Şifreleme Yöntemini Seçti ?

Kaçak yollar ile gelen cihazlar vergisiz bir şekilde ülkeye sokulduğu için gelişmekte olan devletlerden yoğun bir Şikayet alması nedeni ile bu yönteme başvurduğu biliniyor.

Bu durum tamamı ile Xiaomi Türkiye Distribütörü kaynaklı. Ayrıca bilindiği üzere Xiaomi Türkiye’ye fabrika açtığından dolayı, Tek sim kartı olan cihazlar artık Çift sim RSA korumasına sahip. Yani Xiaomi yatırımları genişletmek ve ülkemiz ile çifte anlaşma nedeni ile bu yönteme başvurmuştur.

SONUÇ;

Üste paylaşmış olduğum cihazların tamamı Snapdragon işlemci kullanmakta, eğer bu cihazlardan birine sahipseniz Direnç değişimi gibi saçma sapan konularla meşgul eden bir yığın insanla muhattap olacaksınız. Siz siz olun üsteki Kaçak yollarlarla ülkemize getirilmiş Kayıtsız cihazlardan uzak durun. Bu cihazların GEÇERLİ Bir kayıt, imei değiştirme işlemi YOK.
Evet Direnç değişimi gibi bir işlem uygulanıyor, Üste bahsetmiş olduğum hatalarla ve sıkıntılarla karşılaşıyorsunuz. Cihazınızı gerçek işlevi ile kullanamıyorsunuz. Fakat üsteki cihazların çoğu Suya ve toza dayanıklı cihazlardır. Cihazınız açıldığı için bu özellikler tamamen yok oluyor ve suya toza dayanıksız hale gelmiş oluyor. Yapan kişi bozulmayacağının ve kayıtın silinmeyeceğinin garantisini vermiyor. Bu yüzden Paranızın boşa gitmesini ve canınızın sıkılmamasını istemiyorsanız. Bu cihazların kaçaklarından UZAK DURUN.

Tepkiniz ?

Mükemmel
1
Beğenmedim
1
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %