Teknoloji

YouTube Yakında Videolarda Algılanan Ürünleri Otomatik Olarak Listeleyecek

Google, kendi kendine yazan altyazılardan telif hakkıyla korunan içerik algılamaya kadar otomatik algılamayı her zaman sevmiştir. Şimdi şirket, bir YouTube videosunda listelenen ürünleri otomatik olarak tanımlamasına izin verecek yeni teknoloji üzerinde çalışıyor.

Google’ın YouTube’da Ürün Tanımlama Planları

Bu özelliğin haberi YouTube Yardım web sitesinde yayınlandı. Web sitesi, halka video paylaşım platformuna hangi deneysel özelliklerin geleceğini bildiren özel bir sayfaya ev sahipliği yapıyor.

Bu sayfadaki en son güncelleme, çok ilginç bir özelliği ayrıntılarıyla anlatıyor:

[22 Mart 2021] Videolarda tespit edilen ürünlerin otomatik listesinin test edilmesi: Bazı videolarda tespit edilen ürünlerin bir listesini ve ilgili ürünleri görüntüleyen yeni bir özelliği deniyoruz. Bu özellik, video oynatıcının altına kayan izleyicilere önerilen videolar arasında görünecektir. Amaç, insanların YouTube’da bu ürünler hakkında daha fazla video ve bilgi keşfetmesine yardımcı olmaktır. Bu özellik, ABD’de video izleyenler tarafından görülebilecek.

Ne yazık ki Google, ürünleri nasıl algılayacağı konusunda daha fazla ayrıntıya girmiyor. Ancak, teknoloji devinin atması ilginç bir adım ve bu yeni teknolojinin nasıl çalıştığını bekleyip görmemiz gerekecek.

Ürün Tanımlama: Yeni Reklamlar mı?

Öyleyse, Google neden en sevdiğiniz YouTuber’ınızın kamerada yediği cips çantasının satın alma bağlantısını vermek için bu kadar çok çalışıyor? Cevap, şirketin reklamcılıktan uzaklaşma çabalarında olabilir.

Hiç kimse bir videoyu izlemeye çalışırken yüzüne itilen bir reklamı sevmez. Google bunu bilir, bazen ücretli reklamsız seçeneği önermeden önce bir reklamı görmenin ne kadar berbat olduğunu söyleyen bir YouTube Premium reklamı alacağınız noktaya kadar.

Ancak, insanlar tamamen ücretsiz olarak gelen kendi reklamsız seçeneklerine sahiptir; reklam engelleyiciler. Kullanıcılar yüklendikten sonra bu sinir bozucu reklamlar olmadan YouTube videolarını izleyebilir ve bu da Google’ın YouTube ile para kazanmasını garip hale getirir.

Görünüşe göre bu otomatik ürün bağlama aracı biraz daha fazla gelir elde etmenin bir yolu. Ancak, izleyiciye rastgele bir reklam atıp bunun kalıcı olmasını ummak yerine, araç, yükleyicinin videosunda neyi bahsettiğine veya gösterdiğine bakacak ve bunun için bir bağlantı oluşturacaktır.

Bu nedenle, bu araç büyük olasılıkla bir YouTube kişiliğinin belirli bir ürünü kullandığında veya belirli bir oyun veya filmden gerçekten nasıl keyif aldığından bahsettiğinde yararlanacaktır. Bu tür yorumlar genellikle izleyicinin ilgisini çeker ve bu noktada Google, söz konusu ürün için bir reklamla devreye girer.

YouTube için Daha Akıllı Bir Gelir Kaynağı

Google, ürün dedektörü ve nasıl çalıştığı hakkında çok fazla bilgi vermemiş olsa da, teknoloji devinin onu yeni bir gelir kaynağı olarak kullanmak istemesi için mükemmel bir şans var. Bu teknolojinin ne kadar iyi çalıştığını ve popüler video platformunda reklam vermenin yeni bir yolu olup olmadığını bekleyip görmemiz gerekecek.

Bu gelişme, YouTube reklamcılığı yoluyla kazandıkları her kuruş için savaşan içerik oluşturucular için muhtemelen iyi bir haber. Bu, yükleyici söz konusu reklamlardan herhangi bir gelir elde etmeye uygun olmasa bile, YouTube’un insanların videolarında reklam gösterdiği zamanı içerir.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %