Teknoloji

YouTube Premium Satın Almaya Değer mi?

YouTube’da video izlemeyi seviyorsanız, YouTube Premium’a abone olmayı düşünmüş olabilirsiniz. Peki YouTube Premium buna değer mi?

YouTube Premium’un neler sunduğuna, bunun hakkında bilmeniz gerekenlere ve sizin için değerli olup olmadığına nasıl karar vereceğinize bir göz atalım.

. YouTube Premium Ne Kadar?

YouTube Premium (eski adıyla YouTube Red), bir aylık ücretsiz deneme süresinin ardından aylık 11,99 ABD dolarıdır. Aileler ve öğrenciler için iki plan daha vardır.

Aile Plan ay $ 17.99 maliyeti ve aynı yararlanmak böylece sizden ayrı yaşayan diğer beş kişiye kadar eklemenize izin verir. YouTube’un şartlarına göre, bu kişiler sizinle aynı adreste yaşamalıdır. Doğrulama sağlayabilen bir öğrenciyseniz, bunun yerine ücretiniz aylık 6,99 ABD dolarıdır.

Maliyetin değip değmeyeceği, kullandığınız YouTube Premium avantajlarından kaç tanesine bağlıdır. Aşağıda onlara bakarken, özellikle Spotify Premium ve Netflix gibi diğer hizmetlerin sundukları ile ilgili olarak bunu aklınızda bulundurun.

2. YouTube Videolarında Reklam Yok

YouTube Premium’un en büyük satış noktası, reklamları YouTube’daki tüm videolardan kaldırmasıdır. YouTube’da reklamlardan kaçınmanın başka yolları olsa da, bunlar resmi olarak göz ardı edilmiyor ve içerik oluşturucuları gelirden mahrum bırakmıyor. Ayrıca, akıllı TV uygulamalarında veya oyun konsollarında izlediğinizde bile reklam eksikliği tüm platformlara yayılıyor.

Görünüşe göre, reklam engellemenin yaygınlığı YouTube Premium’un arkasındaki itici güçlerden biridir. YouTube uzun zamandır ücretsiz videoların kralıdır, ancak bu videoların barındırılması ve yayınlanması pahalıdır. İnsanlar reklamları engellemeye devam ederse, YouTube’un alternatif gelir modellerini takip etmekten başka seçeneği yoktur.

Özellikle 30 saniyelik bir YouTube klibini izlemek için 15 saniyelik bir reklamı izlemeniz gerektiğinde reklamların can sıkıcı olduğunu biliyoruz. Onlardan kurtulmak ister misin? YouTube Premium, bunu hizmetin işte kalmasına yardımcı olacak ve izlediğiniz içerik oluşturucuları destekleyecek şekilde yapmanıza olanak tanır.

YouTube, Premium aboneliklerden alınan parayı bu kişilerin izledikleri kanallar arasında paylaştırdığını açıklıyor. Dolayısıyla, Premium ile en sevdiğiniz kanalları izleyerek, aksi takdirde reklamlara güvenmek zorunda kalacakları para kazanıyorlar.

3. YouTube Music Premium Dahildir

Bir YouTube Premium aboneliği, YouTube Music Premium erişimini de içerir. Aşina değilseniz, YouTube Müzik Google’ın müzik akışı hizmetidir. 2020’nin sonlarında emekli olan Google Play Müzik’in yerini aldı.

Spotify ve diğer müzik akışı platformları gibi, YouTube Müzik de ücretsiz olarak kullanılabilir. YouTube Music Premium ile ayrıca reklamsız erişim, arka planda müzik çalma ve çevrimdışı dinleme için müzik indirme seçeneği elde edersiniz.

YouTube Music Premium kendi başına 9,99 ABD dolarıdır, bu nedenle YouTube Premium’a oldukça değer katar. Spotify, Apple Music veya benzerine henüz abone değilseniz, tek bir şemsiye altında iki tür aboneliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

4. Video İndirmeleri ve Arka Planda Oynatma

Yukarıdaki YouTube Premium avantajları, YouTube’u kullandığınız her yerde geçerlidir. Ancak, özellikle mobil cihazlarda izlemeyle ilgili birkaç avantaj var.

Birincisi, YouTube Premium’un videoları çevrimdışı görüntüleme için iPhone veya Android telefonunuza indirmenize izin vermesidir. Bu, sınırlı bir veri planınız varsa hareket halindeyken video izlemek ve uçak gibi bağlantısız yerlerde keyfini çıkarmak için harikadır.

YouTube’un mobil uygulamalarında, arka planda video oynatma özelliğinin de kilidini açarsınız. Başka bir uygulamaya geçseniz veya ekranınızı kapatsanız bile videonuz oynatılmaya devam edecektir. Bu, yalnızca sese önem verdiğiniz uzun YouTube videolarını sık sık dinliyorsanız kullanışlıdır. Ekranınızı kapalı tutmak telefonunuzdaki pil ömrünü de koruyacaktır.

Çocuklarınız varsa reklamsız ve çevrimdışı erişim avantajlarının YouTube Çocuk uygulaması için de geçerli olduğunu bilmekten mutluluk duyacaksınız.

5. YouTube Premium, YouTube TV Dahil Değildir

YouTube’un ücretli hizmetlerinin benzer adları vardır, bu nedenle onları karıştırmak kolaydır. YouTube Premium’un YouTube Music Premium’u içerdiğini ve YouTube Music Premium’a YouTube Premium’dan ayrı olarak kaydolabileceğinizi fark ettik.

Ancak, bu hizmetlerin her ikisinin de YouTube TV’den farklı olduğunu bilmelisiniz . YouTube TV, canlı TV kanallarını izlemenizi sağlayan bir TV yayın hizmetidir. DVR ve TV akışıyla ilişkili benzer özellikleri içerir.

YouTube Premium için ödeme yapmak, YouTube TV’ye erişim sağlamaz ve YouTube TV, YouTube Premium avantajlarını içermez. Ancak, YouTube TV’ye abone olanlar yukarıda açıklandığı gibi YouTube Originals’a tam erişim elde ederler.

Premium’dan ayrı bir YouTube aboneliği daha var: kanal üyelikleri. Bunlar, bir kanalı doğrudan desteklemenize ve bu süreçte birkaç avantaj elde etmenize olanak tanır. Üyelikler Premium ile bağlantılı değildir.

6. YouTube Premium Gerekli Değildir

YouTube Premium yıllardır ortalıkta ve YouTube’un çalışma şeklini gerçekten değiştirmedi. Ödeme yapmakla ilgilenmiyorsanız, yine de en sevdiğiniz kanallardaki videoların keyfini her zamanki gibi çıkarabilirsiniz.

YouTube Premium’un en büyük yararı, kesinlikle tüm reklamları kaldırmasıdır. YouTube’u düzenli olarak izliyorsanız, tek başına bu nedenle maliyete değebilir. Bir seyahat veya uçuş sırasında Daha Sonra İzle listenizi takip etmek istiyorsanız, bir aylığına kaydolmak ve ardından iptal etmek de ilginizi çekebilir. Daha önce de belirtildiği gibi, zaten bir premium müzik hizmeti kullanmıyorsanız YouTube Music Premium almak kullanışlıdır.

Aksi takdirde, YouTube Premium için pek bir çekiliş olmaz. Orijinallerin çoğu artık abonelik gerektirmiyor. Muhtemelen en büyük YouTube Original olan Cobra Kai, şimdi Netflix’te. Çoğunlukla daha küçük kanalları izlerseniz, ödeme duvarının arkasındaki bir YouTube Orijinali oluşturmak için bunlardan herhangi birinin seçilmesi pek olası değildir.

7. YouTube Premium Almalımıyım ?

Gerçek şu ki, YouTube Premium yalnızca belirli kişilere hitap edecek karma bir çanta. Reklamlar sizi rahatsız etmiyorsa, Premium’a ihtiyacınız yoktur. YouTube Originals’a çok fazla ilgi duymadıkça, Premium buna değmez. YouTube’un mobil uygulamalarını sık kullanmazsanız, tüm Premium avantajlarından yararlanamazsınız.

Ancak YouTube reklamlarından kurtulmak istiyorsanız ve YouTube Music Premium’u düzenli olarak kullanıyorsanız, o zaman YouTube Premium iyi bir değerdir.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
1
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %