Teknoloji

YouTube, ABD Dışındaki YouTuberlardan Vergi Kesmeye Başlayacak

YouTube, ABD dışındaki içerik oluşturucuları yüzde 30’a kadar vergilendirmeye başlayacağını duyurdu. Vergi, yalnızca bu içerik oluşturucuların ABD’deki izleyicilerden elde ettikleri kazançlardan alınacak. Politika, Haziran 2021’de yürürlüğe girecek.

YouTube Bunu Neden Yaptı?

Basitçe söylemek gerekirse, YouTube’un bunu yapmak için yasal bir yükümlülüğü vardır.

Bir YouTube destek sayfası şunları belirtir:

Google’ın, YouTube’daki bir YPP içerik oluşturucusundan telif hakkı geliri elde ettiğinde vergi bilgilerini toplamak, vergileri kesmek ve Dahili Gelir Hizmeti’ne (ABD vergi dairesi olarak da bilinir) rapor vermek, ABD İç Gelir Yasası’nın 3. Bölümü uyarınca sorumluluğa sahiptir. ABD’deki izleyiciler

Bu, Yaratıcılar İçin Ne Anlama Geliyor?

ABD merkezli içerik oluşturucular için hiçbir şey değişmeyecek. Ancak ABD dışındaki içerik oluşturuculardan, vergi ayrıntılarını Google AdSense’e göndermeleri istenmiştir. YouTube’a göre bu, “düşülecek doğru vergi miktarını belirlemek için” yapıldı.

Tüm içerik oluşturucular yeni değişiklikler hakkında bilgilendirildi. Bu nedenle, kullanıcıların en geç 31 Mayıs’a kadar vergi bilgilerini girmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde, Google “dünya genelinde toplam kazancınızın% 24’üne kadar kesinti yapmak zorunda kalabilir.”

YouTube, politikayı ayrıntılı olarak açıklamak için bir video yayınladı:

Ayrıca, yeni politika yalnızca reklam geliri için geçerli değil. YouTube, bu vergi indirimlerinin YouTube Premium, Super Chat, Super Stickers ve Kanal Üyeliklerinden elde edilen kazançlar için de geçerli olacağını belirtti.

Bir içerik oluşturucu vergi bilgilerini verdikten sonra, vergi stopajı ABD’deki izleyicilerden elde edilen gelirin% 0-30’u arasında olacaktır. Kesin oran, yaratıcıların ülkesine ve ABD ile bir vergi anlaşması olup olmadığına bağlı olacaktır.

Tepki Ne Oldu?

Dünyanın dört bir yanındaki içerik oluşturucular, yeni politikadan duydukları hayal kırıklığını dile getirdiler. Küçük içerik oluşturucular için ani duyurunun yanı sıra saygısızlık ile ilgili sorular oldu.

Bu, birçok küçük içerik oluşturucunun muhalefetlerini ifade etmek için Twitter’a gitmesine neden oldu. Bu politika kapsamında, bazı içerik oluşturucular kazançları üzerinden iki kez vergilendirilmeyle de karşı karşıya kalabilir.

Küçük YouTuber’lar En Çok Acı Çekecek

YouTube’un daha küçük içerik oluşturucularla ilişkisi, henüz YPP’nin bir parçası olmayan içerik oluşturucular tarafından videolarda reklam yayınlama kararı nedeniyle zaten gerilmişti. Yeni politika, YouTube ile daha küçük içerik oluşturucuları arasındaki ayrımı daha da ileriye taşıyacak.

Geçimlerini sadece YouTube’dan kazanan bir sürü insan var. Bu nedenle, ekstra vergilendirme, günlük yaşamları üzerinde gözle görülür bir etki yaratacaktır.

Dahası, vergi bilgilerini 31 Mayıs’a kadar sunmazlarsa, yüzde 24’lük vergi, ceplerinde büyük bir delik açacak.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %