Teknoloji

Yıllık Bitdefender Tüketici Tehdit Raporu, Fidye Yazılımında Büyük Artış Gösteriyor

Yeni bir Bitdefender raporu, kötü niyetli spam, mobil kötü amaçlı yazılım, kimlik avı ve diğer saldırı türlerinde önemli artışların eşlik ettiği 2020’deki fidye yazılımı saldırılarının sayısındaki önemli artışı ortaya çıkardı.

Bitdefender Tüketici Tehdit Raporu

2020, ortalama kullanıcılar veya kuruluşlar için tipik bir yıl olmasa da, tehdit aktörleri ve tehditler COVID-19 virüsünün neden olduğu küresel salgın ışığında gelişti.

Bitdefender, 2020 boyunca yıllık fidye yazılımı saldırılarında yüzde 485 artış olduğunu ve tüm fidye yazılımı saldırılarının yüzde 64’ünün yılın ilk iki çeyreğinde geldiğini bildirdi.

Bildirilen toplam istismar sayısı da yaklaşık yüzde 300 arttı. Fidye yazılımı istatistiklerinde olduğu gibi, bu istismarların yüzde 66’sı yılın ilk yarısında kaydedildi.

Suçlular, Android cihazlara yönelik sürekli saldırılarla evde çalışma ve mobil cihaz kullanımına büyük geçişten daha fazla yararlandı. Fake Zoom ve diğer mesajlaşma uygulamaları milyonlarca kullanıcıyı yakaladı.

Yine pandemi nedeniyle kullanımdaki artış nedeniyle bir diğer popüler hedef, Ağa Bağlı Depolama (NAS) cihazlarıydı. Bitdefender raporu, NAS cihazlarıyla ilgili saldırılarda yıllık bazda yüzde 198 artış olduğunu gösteriyor. Bazı NAS’lar yeni takılmış diskler olsa da, çoğu entegre işletim sistemleri veya diğer savunmasız yazılımlarla birlikte gelir ve saldırganlara istismar edilebilir bir erişim noktası sağlar.

Raporun, 2020’nin ikinci yarısında Emotet ile ilişkili enfeksiyonlarda yüzde 449’luk muazzam bir artış gösterdiğini de not edebilirsiniz. Bu büyük botnet, altyapısı çevrimdışı olduğunda Ocak 2021’de neredeyse ölümcül bir darbe aldı ve operatörlerinden bazıları dünya çapında bir polislik çabasında tutuklandı.

Tüketiciler için Güvenlik

Güvenlik ortamı genellikle neşelendirecek pek bir şey sağlamaz. Güvenlik şirketleri ve profesyonelleri için internete bağlı milyarlarca insanı güvende tutmak yorulmak bilmeyen bir görevdir. Sürekli tehdit yağmuru ile, bazıları zaman zaman savunmayı aşmak zorunda kalıyor.

Ancak, yukarıdaki gibi, kazançlar vardır. Emotet botnet’in kaldırılması, yıllarca planlama gerektiren büyük bir başarıydı, ancak fidye yazılımlarını, kötü amaçlı yazılımları ve kötü amaçlı istenmeyen postaları azaltmada şimdiden büyük bir etkisi oldu. En azından, başka bir botnet operatörü ölümüyle yaratılan boşluğa adım atana kadar.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %