Xiaomi

Xiaomi MIUI Basitleştirme Zamanı

Birkaç hafta önce 3000 TL altında yeni bir telefon almak istedim ve incelemeler sonucunda bir Poco X3 Almaya karar verdim. Öne çıkan tasarımıyla kalpleri kazanan aynı Poco X3. Orta seviye donanımın yanı sıra, bu telefonu özel hissettiren MIUI 12 arayüzüdür. Ancak, kullanmaya başladığım itibaren, kısa süre sonra arayüz ile mücadele etmeye başladım.

Yeni MIUI 12 sistemi ne kadar güzel ve yetenekli olsa da, kesinlikle karman karışık. Keşfetmeye hazır teknoloji meraklısı insanlar için bu nirvana ama “normal” insanların çoğu için MIUI abartılı olarak karşımıza çıkıyor. 

MIUI artık iOS olmak için her zamankinden çok çalışıyor

Kullandığım son Xiaomi telefon, oldukça etkileyici Mi 10T Pro amiral gemisiydi. Önceden yüklenmiş bazı istenmeyen uygulamalara (hem birinci hem de üçüncü taraf) rağmen MIUI arayüzünü de sevdim. Bununla birlikte, OnePlus 8T’den gelen yazılım, en basit şeylerin bazıları için biraz zorlayıcı oluşu.

 Örnek verecek olursak;

MIUI 12 çalıştıran mevcut bir Xiaomi akıllı telefonunda bir duvar kağıdını değiştirmeyi deneyelim. Ana ekrana uzun dokunun ve Duvar Kağıdı açılır penceresini değiştirme seçeneği karşımıza çıkıyor ardından, Duvar kağıdını seçmek yerine, Temalar uygulamasını açar. Şimdi “Profiliniz” i öneren sekmeyi bulmanız ve ardından oradan Duvar Kağıdı seçeneğini seçmeniz gerekiyor. İçeri girdikten sonra, artık statik, video ve Süper Canlı Duvar Kağıtları arasından seçim yapma seçeneklerine göreceksiniz, Duvar kağıdını gibi basit bir şekilde değiştirmemiz gereken bir fotoğrafı bile ne kadar çok yere girerek gerçekleştirdik öyle değil mi ?

Buna karşılık, aynısını bir Realme veya OnePlus akıllı telefonlarında yaparsınız ve en fazla 3 adımlı bir süreç içindesiniz. Xiaomi’nin sadece duvar kağıdını değiştirmek için neden Temalar uygulamasını açması gerekiyor ? Sürecin gereksiz yere karmaşık olduğunu hissediyorum. Ayrıca, kilit ekranı için özel bir duvar kağıdı ayarlamayı deneyin ve bahse girerim bunu yapmak için bazı video rehberleri arayarak Google’a gideceksiniz 🙂

Bu, vurgulamaya çalıştığım noktanın sadece bir örnekti. Bir bildirimi aşağı kaydırmak en yüksek hassasiyet gerektirir ve birini kapatmak için yalnızca sağa kaydırmanız gerekir. Ana ekrandan sola kaydırdığımız zaman ise, Google Discover-Feed-esque sayfası açar. Sistem işlevlerine belirli kısayollar var ve tüm düzen dağınık ve MIUI 12’nin tasarım yeteneğinin geri kalanıyla tam olarak eşleşmiyor.

Dahası, bir telefona önceden yüklenmiş uygulamaları silemiyor oluşumuz gerçekten sinir bozucu buluyorum. Sonuçta, kullanmak istemediğim birleşik yada 3 taraf uygulamalarını silmek bence hakkımız. Bu uygulamalar hem yer işkal etmekte hem RAM tüketmektedir. Neden yeni bir telefon kurarken aynı şeyleri indirmeye veya güncellemek zorundayız ? 

Büyük resme baktığımızda, bir Xiaomi cihazını incelerken gözden geçirenlerin atladığı çok daha fazla cam kırıkları var. Bununla birlikte, bu kişiler cihazlar ile uzun zaman geçirmediklerinden, işleri yapmanın daha basit ve kolay bir yolunu olduğunu öğrenemeden inceleme videosu ile videoyu sonlandırıyor. 

MIUI, Apple’ın iOS’unu taklit etmek için her zamankinden daha çok çalışıyor ve sonuç olarak işleri basitleştirmekten daha da karmaşık hale getiriyor. Arayüzün tüm bu zarafeti ve tasarımı sadece süslüdür, Abisinden aldığı Arayüz kopyasını birazda iOS Stabil ve Optimizasyon olarak kopyalasa hiç kötü olmaz öyle değil mi ?

Android’in kendisi, stok biçiminde güzel tasarlanmış bir işletim sistemidir ve bir iPhone’u kendi telefonum olarak kullanmama rağmen, Android’in sunduğu basitliği hala seviyorum. iOS’un kendisi hala karmaşık ve bir Android telefon onu taklit etmeye çalıştığında, sonuç çoğunlukla daha az arzu edilen bir “karmaşık” oluyor. MIUI’de gösterdikleri çabalar için Xiaomi’nin tasarımcılarına kredi veriyorum, ancak düzeltilmesi gereken çok fazla şey var.

MIUI’yi, Xiaomi’yi basitleştirin

MIUI 13 olarak adlandırılan MIUI’nin bir sonraki sürümü şu an itibariyle yeni sürüme dair hiçbir ipucu yok. Xiaomi’nin tasarımcılarının iOS’tan ilham almayı sevdiği göz önüne alındığında, iOS tarzı birinci taraf widget’ları ve bir sonraki sürümde yenilenmiş bir Uygulama Çekmecesi görmekten şaşırmayacağım. Bu kadar arsız tasarım değişikliklerini memnuniyetle karşılıyor olsam da, MIUI arayüzünü kolaylaştırmak Xiaomi’ye zarar vermez.

Tüm özelleştirme malzemeleri altında bir katman gömülü iken, temel ayarlara kolay erişim sağlayan daha basit bir ana ekran kurulumuna sahip olmak kötü bir fikir olamaz. Bildirimlerle uğraşmak, duvar kağıtlarını değiştirmek ve diğerleri gibi temel şeyler. Xiaomi’nin yazılım geliştirmeye harcadığı çabalar ve kaynaklar göz önüne alındığında, bazı basitleştirmeler kesinlikle sorulacak kadar fazla değil, sizce de ?

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %