Microsoft

Windows 11 Bizi Heyecanlandıran 8 Yeni Özellik

Microsoft, Windows’un bir sonraki büyük yinelemesi olan Windows 11’i tamamladı. Sızıntılar olmasaydı, hepimiz sonbaharda bir Sun Valley Windows 10 özellik güncellemesi beklediğimizden bu oldukça şaşırtıcı bir hareket olurdu, ancak bunun yerine neredeyse tamamen yeni bir işletim sistemi alıyoruz. 

Her büyük yazılım sürümünde olduğu gibi, yeni özellikler ve değişiklikler son tüketici için çok önemlidir. Aslında pek çok heyecan verici ekleme var, ancak burada Windows 11’in sunduğu en önemli sekiz özelliğe bakacağız.

1. Windows 11’de Android Uygulamaları için Yerel Destek

En sevdiğiniz Android uygulamalarını PC’nizde yerel olarak çalıştırabilmek, tartışmasız Windows 11’in en belirgin özelliğidir. Bunu hiç kimse beklemiyordu, ancak Microsoft bunu gerçekleştirdi. Şu anda, bunun gerçekleşmesi için Bluestacks gibi bir üçüncü taraf Android öykünücüsüne ihtiyacınız var.

Windows 11’de Google Play Store olmadığını belirtmekte fayda var. Peki, Microsoft bu işi tam olarak nasıl yapıyor, soruyorsunuz? Şirket, uygulama dağıtımı için Amazon Appstore’u kullanıyor. Bu hareket, Apple’ın iOS uygulamalarını M1 Mac’lere getirmesine doğrudan bir yanıt gibi görünüyor.

2. Canlı kutucuklar Olmadan Yepyeni Başlat Menüsü

Canlı kutucuklardan nefret ediyorsanız ellerinizi kaldırın. Microsoft’un Windows 8’deki orijinal tanıtımından neredeyse on yıl sonra nihayet bunlardan kurtulduğuna sevindik. Başlat menüsü, yalnızca sabitlediğiniz uygulamalarla birlikte önerilen dosyalarınızla birlikte artık çok daha temiz görünüyor.

Daha da önemlisi, Başlat düğmesi, arama çubuğu ve diğer sabitlenmiş uygulamalar artık görev çubuğunuzun merkezinde yer almaktadır. Bu, macOS’taki Dock’a oldukça benziyor. Ancak, isterseniz görev çubuğu hizalamasını sola değiştirme seçeneğiniz vardır.

3. Daha Hızlı ve Sorunsuz Güncellemeler

Windows 10’un yazılım güncellemelerini nasıl ele aldığından rahatsız olan birkaç kullanıcıdan biriyseniz, bu, dört gözle bekleyeceğiniz bir sonraki büyük özelliktir. Windows 11’den başlayarak, yazılım güncellemeleri, yeni indirme süresini önemli ölçüde azaltmak için yüzde kırk daha küçük olacak.

Bunun dışında Microsoft, Windows 11 güncellemelerinin hiçbir görevinizi kesintiye uğratmadan arka planda gerçekleşeceğini vaat ediyor. Ayrıca, daha küçük oldukları için güncellemeler de daha hızlı tamamlanacaktır. Sorunsuz güncellemelerin yalnızca küçük güvenlik güncellemeleri için olduğunu ve Microsoft’un her yıl bir kez yayınlamayı planladığı özellik yükseltmeleri için olmadığını varsaymak güvenlidir.

4. Snap Layouts ile tanışın

Hevesli bir çok görevli misiniz ? Ardından, uygulamaları yan yana kullanmanın benzersiz ve yeni bir yolu olan Snap Layouts ile tanışın. Şu anda uygulamaları yan yana çekebilirsiniz, ancak Windows 11’den başlayarak, aynı anda dört adede kadar uygulamayı hızlı bir şekilde görüntülemenize olanak tanıyan önceden tasarlanmış düzenlere de sahip olacaksınız.

Toplam altı farklı düzen arasından seçim yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, imleci başlık çubuğundaki büyütme düğmesinin üzerine getirmektir.

Snap Groups, bu özelliğin bir uzantısıdır ve üzerinde çalıştığınız uygulama grubunu hatırlatır. Örneğin, aynı anda birden fazla uygulama üzerinde çalışırken yeni bir bildirime tıkladığınızı varsayalım. Microsoft, bildirimi ele aldığınızda hızlı bir şekilde geri dönebilmeniz için uygulama grubunu görev çubuğuna sabitleyecektir.

5. Yerleştirme Deneyimi

Günümüzde pek çok insan projeleri üzerinde çalışmak için dizüstü bilgisayarlarını harici ekranlara bağlamaktadır. Microsoft, bir sonraki sürümle yerleştirme deneyimini iyileştirmeyi hedefliyor. Windows 11, monitörü dizüstü bilgisayarınızdan ayırdığınızda, dizüstü bilgisayarınızın ekranındaki tüm açık pencereleri simge durumuna küçültür. Ve yeniden bağladığınızda, bu pencereler daha önce olduğu gibi monitörde otomatik olarak görünecektir.

Artık pencere düzeninizi manuel olarak yeniden yapılandırmanıza gerek yok. Bu özelliğin çok monitörlü PC kurulumlarında da çalışacağını umuyoruz.

6. Otomatik HDR

Sırada, oyunlarınızın çoğunun görünümünü değiştirecek oyun odaklı bir özelliğimiz var. Microsoft, Xbox Series X’in Otomatik HDR işlevini Windows 11’e getiriyor. Bu özellik, oyununuzun aydınlatmasını ve rengini daha parlak ve canlı görünmelerini sağlamak için yüksek dinamik aralığa otomatik olarak güncelleyecektir.

En iyi kısım? Bu özellik, destek eklemek için geliştiricilere güvenmez. Belirli bir oyun için manuel olarak da etkinleştirmeniz gerekmez. Oyun DirectX 11 veya üzeri üzerine kurulu olduğu ve HDR’yi desteklemek için gerekli donanıma sahip olduğunuz sürece, Windows 11’de Otomatik HDR’den yararlanmaya hazırsınız.

7. Doğrudan Depolama

Xbox Series X/S’nin öne çıkan özelliklerinden biri de PC’ye geliyor. DirectStorage, oyunların işlemciyi dahil etmeden doğrudan depolamadan grafik kartına varlıkları hızlı bir şekilde yüklemesini sağlayan bir G/Ç teknolojisidir. Bu, CPU yükünü önemli ölçüde azaltacak ve oyun dünyalarının her zamankinden daha hızlı oluşturulmasını sağlayacaktır.

Ancak, Windows 11 çalıştırabilen tüm bilgisayarlar bu özelliği desteklemeyecektir. Microsoft’a göre en azından bu hızlı G/Ç işlemleri için 1 TB NVMe SSD’ye ve DirectX 12 Ultimate’ı destekleyen bir GPU’ya ihtiyacınız olacak . Bunlar kesinlikle günümüz standartları için üst düzey özellikler, ancak ilerleyen nesil oyunlara güç verecekler.

8. Pencere Öğeleri Windows 11’de Geri Dönüyor

Windows 7/Vista günlerinde Microsoft’un widget’lar için kullandığı süslü terim olan Desktop Gadgets’ı hatırlıyor veya hatırlamıyor olabilirsiniz. Şirket daha sonra güvenlik endişelerini öne sürerek Windows 8’in piyasaya sürülmesiyle bu özelliği emekli etti. Bununla birlikte, benzer bir özellik, masaüstünüzün üstünde bir cam levha gibi görünen modern bir widget paneli biçiminde geri dönüş yapıyor. Neredeyse Apple’ın macOS’ta widget uygulamasına benziyor.

Bu yeni bölmeye görev çubuğunuzun ortasından erişilebilir. Windows 10’da en son eklenen Haberler ve İlgi Alanları bölümüyle aynı bilgileri görüntüler. Ayrıca, web sonuçlarını almak için en üstte Bing tarafından desteklendiğini varsaydığımız bir arama alanı vardır.

Windows Çok İhtiyaç Duyulan Bir Yenileme Yapıyor

Windows 10’un piyasaya sürülmesinden bu yana altı yıl geçti ve işletim sistemi nihayet bugünün standartlarını karşılamak için ihtiyaç duyduğu revizyonu aldı. Microsoft’un tasarım ipuçlarını macOS’tan aldığı oldukça açık, ancak DirectStorage gibi gelecek yıllarda bilgisayarları doğru yöne itecek bazı nesil özellikler eklediler.

Windows 11, donanımınızın uyumlu olması koşuluyla, bu tatil sezonunda mevcut kullanıcılar için ücretsiz bir yükseltme olarak geliyor. Yazılımın erken bir önizlemesi önümüzdeki haftalarda Windows Insider’ların kullanımına sunulacak.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %