Windows

Windows 10 için Adobe Flash Desteğini Sonlandırılıyor

Son bir duyuruda Microsoft, Adobe Flash desteğini Windows 10’dan tamamen kaldırmaya başladığını doğruladı. Şirket, bu yaz Adobe Flash desteğini tamamen sona erdireceğini resmen duyurdu.

Microsoft, resmi bir blog gönderisinde “Müşterilerimizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için Microsoft, KB4577586“ Adobe Flash Player’ın Kaldırılmasına İlişkin Güncelleme ”yoluyla Flash bileşenini Windows’tan kaldıracak.

Windows kullanıcıları, son birkaç yıldır Microsoft’un bir güncelleme ile Flash desteğini Edge tarayıcısından kaldırdığını bilmektedir.

Adobe Flash desteğinin Sonu

Blog gönderisinde Microsoft, Windows 10 “Adobe Flash Player’ın Kaldırılmasına İlişkin Güncellemenin” Temmuz 2021’den itibaren zorunlu hale geleceğini belirtiyor.

“Haziran 2021’den itibaren, KB4577586″ Adobe Flash Player’ın Kaldırılmasına İlişkin Güncelleştirme”, Windows 10, sürüm 1809 ve üzeri platformlar için Önizleme Güncellemesine dahil edilecektir. Ayrıca, sonraki her Son Kümülatif Güncellemeye de dahil edilecektir, ”diye ek olarak şirket blog gönderisine ekliyor.

Bu nedenle, Windows kullanıcıları cihazlarını Windows 10 “Adobe Flash Player’ın Kaldırılmasına Yönelik Güncelleştirme” ye güncelledikten sonra, Adobe Flash sistemlerinden kalıcı olarak kaldırılacaktır.

Teknoloji devi, bu ay piyasaya çıkması muhtemel olan Windows 10 sürüm 21H1 güncellemesinin de yazılımı kaldıracağını açıkladı.

Blog gönderisinde “Windows 10, 21H1 veya sonraki bir sürüme güncellediğinizde, Flash’ın kaldırılacağını lütfen unutmayın.”

Şirket ayrıca, “KB4577586’yı dağıtarak da Flash’ı istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz.”

Microsoft, Adobe Flash’ı kaldıran güncellemenin Windows 8.1, Windows Server 2012 ve Windows Embedded 8 Standard dahil olmak üzere eski işletim sistemleri için de kullanılabileceğini duyurdu.

1. Flash Player için Kaldırmak için Aşağıdaki Kaldırma Aracını İndirebilirsiniz.

Flash Player Kaldırma, Windows işletim sistemlerinin hem 64 bit hem de 32 bit sürümünde çalışır. Kaldırma aracı resmi sitesinde bulunan bağlantıdan alınmıştır.

Download

Dosyayı, bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra kolayca bulabileceğiniz bir konuma kaydedin. Örneğin, Windows masaüstünüze kaydedin.

Not: Flash Player beta sürümünü kaldırmak için, Adobe Labs’ta bulunan ilgili Flash Player beta kaldırıcıyı kullanın.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Yanındayım
0
Beğendim
0
Düşündürücü
0
Beğenmedim
0

Bir Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir