Teknoloji

Wi-Fi ile Ethernet Bağlantısının Artıları ve Eksileri

İnternet kullanıcıları arasında asırlık bir tartışma: Ne tür bir bağlantı kullanmalısınız, Wi-Fi veya Ethernet?

Her iki yaklaşımın da artıları ve eksileri vardır. Hadi daha yakından bakalım.

1. Mobilite

Wi-Fi bağlantılarının Ethernet bağlantılarına göre büyük bir avantajı vardır – tek bir noktaya sabitlenmezsiniz. Sürekli olarak farklı toplantı odalarına girip çıktığınız bir ofiste çalışıyorsanız veya her gün evden çalışıp farklı odalarda oturuyorsanız, Wi-Fi’yi tercih etmeniz gerekir.

2. Kararlılık

Wi-Fi bağlantıları, kablolu ethernet bağlantılarından daha az kararlıdır. Evinizin çevresinde sinyalin yeterince güçlü olmadığı sık sık ölü noktalarla karşılaşırsınız ve bağlantınızın, özellikle bir apartmanda yaşıyorsanız, yakındaki diğer yönlendiricilerden etkilendiğini görebilirsiniz.

Çözümlerden biri, daha iyi bir yönlendirici elde etmektir. Daha iyi anten ve daha fazla kanal seçeneğine sahip bir model, sinyal gücünü ve bağlantı kararlılığını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

3. Hız

Zayıf Wi-Fi sinyalinin zincirleme etkisi tutarsız hızdır. Ethernet bağlantılarının bu tür sorunlarla uğraşması gerekmez. Her zaman ISS’niz tarafından sunulan hızın yüzde 100’ünü elde edebileceksiniz.

4. Estetik

Yönlendiriciler, piyasadaki en güzel teknoloji cihazları değiller, ancak yine de evinizin etrafında gevşek Ethernet kabloları döşemekten önemli ölçüde daha iyidirler.

Elbette, bir Ethernet bağlantısı kullanmak istiyor ancak bütün gününü kablolarla uğraşmak istemiyorsanız, kabloları duvara gömebilirsiniz. Açıkça bunu yapmanın bir masrafı var (ve biraz karışıklık yaratacak!), Ancak bu, evinizin her odasında mümkün olan en iyi hızlara sahip olmanızı sağlamanın en etkili yoludur.

5. Gecikme

Gecikme (“ping” olarak da bilinir), trafiğin cihazınızdan hedefine gitmesi için geçen süreyi ifade eder.

Oyuncular için gecikme, performansınızı artırabilir veya bozabilir. Ethernet bağlantıları, Wi-Fi bağlantılarından çok daha düşük gecikme süresine sahiptir ve bu nedenle, çevrimiçi rekabet konusunda ciddi olan herkes için en iyi seçenektir.

Hangisi en iyi? Wi-Fi ve Ethernet Karşılaştırması

Mutlaka net bir cevap yoktur – çoğu koşullarınıza ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Şüpheniz varsa, iki farklı yaklaşımın bağlantınızın hızı üzerindeki etkisini görmek için bazı ücretsiz testler yapabilirsiniz.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %