Teknoloji

WhatsApp, Yeni Gizlilik Politikasını Kabul Etmezseniz Dahi Hesap İşlevlerini Sınırlamayacak

6c294612e640c60e4cbb8c28e38f6aa6d64c46f5

WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası, şirketin 2021’in başlarında ilk kez duyurmasından bu yana oldukça fazla tartışma yaratmayı başardı. Kullanıcı tepkisinin ardından WhatsApp, yeni gizliliğinin kullanıma sunulmasını Mayıs ortasına kadar erteledi.

Şirket, yeni gizlilik politikasını kabul etmeyen WhatsApp kullanıcılarının hesap işlevlerini 15 Mayıs’a kadar sınırlamayı planlıyordu. Ancak, şirket artık bir fikir değişikliği yaşadı.

WhatsApp, Hesap İşlevselliğini Sınırlandırma Konusundaki Duruşunu Tersine Çevirdi

The Verge’e yaptığı açıklamada WhatsApp, yeni gizlilik politikasını kabul etmeyen kullanıcıların hesap işlevselliğini kısıtlamayacağını söylüyor. Şirket bundan sonra da bu duruşa sadık kalacaktır. WhatsApp tarafından yayınlanan açıklama aşağıdadır:

Çeşitli yetkililer ve gizlilik uzmanlarıyla yapılan son görüşmelerden yola çıkarak, güncellemeyi henüz kabul etmemiş olanlar için WhatsApp’ın çalışma biçiminin işlevselliğini sınırlamayacağımızı açıkça belirtmek isteriz.

WhatsApp yine de kullanıcılara yeni gizlilik politikasını hatırlatmaya devam edecek. Şirket, bu hamleyle kullanıcılarına daha fazla seçenek sunmak istiyor.

Kullanıcılara zaman zaman hatırlatmaya devam edeceğiz ve Facebook’tan destek alan bir işletmeyle iletişim kurmak gibi ilgili isteğe bağlı özellikleri kullanmayı seçtiklerinde de dahil olmak üzere güncellemeyi kabul etmelerine izin vereceğiz. Bu yaklaşımın, bir işletmeyle etkileşim kurmak isteyip istemeseler de tüm kullanıcıların sahip olduğu seçeneği güçlendireceğini umuyoruz.”

WhatsApp, yeni gizlilik politikasının sunumunu 15 Mayıs’a kadar erteledikten sonra, güncellenmiş gizlilik politikasını kabul etmeyen hesapları sonunda sileceğini belirtmişti. Mayıs ortasından bir hafta önce, WhatsApp tutumunu tersine çevirerek , değişiklikleri kabul etmeyen hesapları silmeyeceğini, ancak işlevlerini sınırlamaya başlayacağını söyledi.

Sınırlı işlevsellik, WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası hakkında kullanıcılara kalıcı bir bildirim göstermesini içeriyordu. Daha sonra, gelen sesli ve görüntülü aramaları yanıtlayabilecek olsalar da, kullanıcıların sohbet listelerine erişmelerini engelleyecektir. Kullanıcılar ayrıca bildirimler yoluyla cevapsız aramaları veya mesajları okuyabilir ve yanıtlayabilirdi.

Bununla birlikte, sonunda, WhatsApp bir hesabın gelen aramaları ve mesajları alma yeteneğini iptal edecek ve yeni gizlilik politikasını kabul etmeyen kullanıcılar için mesajlaşma platformunu erişilemez hale getirecektir.

WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Politikası Tartışmalı Oldu

WhatsApp’ın yeni gizlilik politikasıyla ilgili tüm tartışma, şirketin Facebook ile daha fazla kullanıcı verisi paylaşmasıyla ilgiliydi. Ancak WhatsApp, yeni gizlilik politikasının yalnızca Facebook’un pazarlama amacıyla kullanabileceği işletmelerle iletişim verilerini paylaşacağını söyleyerek bunu defalarca reddetti.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %