Teknoloji

WhatsApp Vs Signal: Signal, Gizlilik Tartışmalarının Ortasında WhatsApp’ı Devralabilir mi?

WhatsApp gizlilik politikası güncellemesi, son birkaç gündür tartışmalara yol açtı. WhatsApp’ın kullanıcılara reddetme şansı vermemesi, ana şirketi Facebook’a karşı daha fazla tepki çekti. Bu senaryoda, kullanıcılar Signal ve Telegram gibi diğer mesajlaşma uygulamalarını keşfediyorlar.

Signal, özellikle kullanıcı verilerinin gizliliği ve güvenliği söz konusu olduğunda popüler mesajlaşma uygulamalarından biridir. Dahası, Elon Musk’ın ‘Sinyali Kullan’ diyen son tweetlerinden biri, kaydolan kullanıcı sayısında bir artış gördü. WhatsApp ve Signal arasında bir karşılaştırma olarak birkaç faktörü listeledik.

WhatsApp Vs Signal: Güvenlik Politikası

Kullanıcılar için Güvenlik, en tartışmalı konulardan biridir ve mesajlaşma uygulamaları söz konusu olduğunda alaka düzeyi vurgulanır. Hem WhatsApp hem de Signal bazı oldukça iyi güvenlik özelliklerine sahiptir. Her iki platform da tüm mesajlar ve hatta çağrılar için uçtan uca şifrelemeye sahiptir. Ancak WhatsApp, buluttan yerel konuma yapılan yedeklemeleri şifrelemez. 

WhatsApp Vs Signal: Grup Araması

WhatsApp, onu küresel bir favori yapan çeşitli özelliklere sahiptir. Böyle bir özellik, sesli veya görüntülü grup aramasıdır. Üstelik WhatsApp, Durum gibi birkaç özelliğe sahip başlı başına bir sosyal medya platformudur. Burada kullanıcılar, 24 saat sonra kaybolacak herhangi bir mesajı, düşünceyi, bağlantıyı, medyayı vb. Paylaşabilir. Ancak Signal bu özelliklere sahip değildir. Grup oluşturma ve hatta arama yapma seçeneği var, ancak Durum gibi bir özellik yok.

WhatsApp Vs Signal: Yayın Mesajı

Bu, Signal’in kaçırdığı başka bir özelliktir. WhatsApp, belirli bir kişinin aynı anda birkaç kişiye ulaşabileceği yayın mesajları gönderme seçeneğine sahiptir. Kullanıcılar ayrıca birden fazla yayın listesi oluşturabilir. Ancak, Signal bu özelliğe henüz sahip görünmüyor.

WhatsApp Vs Signal: Gizlilik

Güvenlik dışında, gizlilik, WhatsApp kullanıcılarını rahatsız eden başka bir faktördür. En son WhatsApp hizmet şartları güncellemesi, mesajlaşma platformunun Facebook ile çok fazla bilgi paylaşacağını belirtiyor. Liste telefon numaralarını, e-posta adreslerini, konumları vb. İçerir. Öte yandan, gizlilik söz konusu olduğunda Signal öne çıkıyor. Signal’de ayrıca, kimsenin kimin kime mesaj gönderdiğini çözemeyeceği, gizlilik ve güvenlik katmanları getiren Sealed Sender adlı bir seçeneği de vardır.

WhatsApp Vs Sinyali: Hangisini Seçmelisiniz?

Öyleyse neden Signal bu kadar popüler değil diye sorulabilir. WhatsApp’ın Türkiye, ABD ve diğer ülkelerde geniş bir kullanıcı tabanı vardır. Ancak, Signal’in kullanıcı tabanı önemli ölçüde daha düşüktür. Görünüşe göre bu değişebilir. WhatsApp’tan gelen son güncelleme tartışmalara yol açtı ve kullanıcılar başka bir yere geçmek istiyor olabilir. Yukarıdaki özelliklere bakıldığında, Signal özellikle gizlilik ve güvenlik özellikleri açısından kesinlikle kulağa hoş geliyor.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %