Teknoloji

Telefonum hacklendi ne yapmalıyım

Arama yapmak, e-posta göndermek, bilet satın almak, fotoğraf çekmek, hatırlatıcılar oluşturmak, faturaları ödemek, banka bakiyelerimizi kontrol etmek: bunlar telefonlarımızda yaptığımız faaliyetlerden sadece birkaçı. Bu nedenle, cihazları güvende tutmak hayati önem taşımaktadır.

Peki bir siber suçlunun telefonunuza erişme şansı nedir? Telefonunuzun saldırıya uğrayıp uğramadığını nasıl öğrenebilirsiniz? İPhone veya Android cihazınızın saldırıya uğramış olabileceğini düşünüyorsanız, aramanız gereken işaretler ve böyle bir durumda hangi eylemleri gerçekleştirmeniz gerektiği burada.

İPhone veya Android Telefonum Hacklenebilir mi ?

Ne yazık ki, herkes telefon korsanlığına karşı savunmasız olabilir. Android veya iPhone kullanmanız fark etmez; herhangi bir akıllı telefonun başına gelebilir.

Cihazınızda bulunan bilgiler hem siber suçlular hem de tanıdıklar için oldukça çekici olabilir. Bu nedenle, birisinin akıllı telefonunuzu hacklemesinin nedenlerinin listesi sonsuzdur ve fotoğraflarınıza ve özel verilerinize erişmeyi, metin mesajlarınızı okumayı, para çalmayı vb. İçerir.

Telefonunuzun Saldırıya Uğradığını Nasıl Anlarsınız?

Telefonunuzun saldırıya uğradığına dair içgüdüleriniz mi var? Saniyeler içinde gerçekleşmiş olabilir; kötü amaçlı yazılım yüklü bir uygulama indirmiş, kötü niyetli bir bağlantıya tıklamış veya güvenli olmayan halka açık Wi-Fi kullanmış olabilirsiniz.

İşte en kötü korkularınızı doğrulayabilecek, dikkat etmeniz gereken beş ana işaret.

1. Daha Fazla Veri Kullanımı

Bunun için yüksek kaliteli resimler yüklemek, uygulamaları otomatik olarak güncellemek veya daha hızlı ağ hızları gibi farklı nedenler olabilir. Bu türden hiçbir şeyin değişmediğini düşünüyorsanız, ancak veri kullanımının hala hızla arttığını düşünüyorsanız, telefonunuzun saldırıya uğramış olma olasılığı vardır.

İPhone’unuz tarafından ne kadar veri kullanıldığını kontrol etmek için Ayarlar> Mobil Veri’ye gidin .

Bir Android cihazınız varsa, Ayarlar’ı açın ve Bağlantılar> Veri kullanımı’na gidin.

Olağandışı veri kullanımında artış olup olmadığını kontrol edin. Ödeneğinizin çoğunu kullanan bilinmeyen bir uygulama fark ederseniz, o zaman buradaki sorun olabilir.

Böyle bir durumda o uygulamayı kaldırmalısınız. (Hasarın zaten verilmiş olması durumunda daha fazla önlem almanız gerekecek, ancak buna geri döneceğiz.)

2. Tuhaf Davranış

Akıllı telefonlar genellikle bir virüs bulaştığında alışılmadık şekilde çalışmaya başlar. Örneğin, telefonunuz hiçbir şey yapmadan uygulamaları otomatik olarak açabilir, çok yavaş çalışabilir veya sebepsiz yere yeniden başlayabilir. Bunun gibi bir şey fark ederseniz, arka planda kötü amaçlı yazılım çalıştırma olasılığınız vardır.

3. Kötü Performans

Telefonunuzun uygulamaları yüklemesi sonsuza kadar sürüyorsa, hızla aşırı ısınırsa veya pil aşırı bir hızla biterse, bu akıllı telefonunuzun tehlikeye girdiğinin bir işareti olabilir.

Pili öldüren alışılmadık şekilde adlandırılmış herhangi bir uygulama olup olmadığını görmek için cihazınızdaki pil kullanım menüsüne bakın. Android’de, Ayarlar> Pil> Pil Kullanımı’na gidin.

İPhone kullanıyorsanız, Ayarlar> Pil bölümüne gidin.

4. Yetkisiz Kredi Kartı Satın Alımları

Kredi kartı ekstrelerinizi yakından takip edin. Yapmadığınız tuhaf alımları fark ederseniz, kesinlikle bir şeyler oluyor. Tabii ki, akıllı telefonunuz suçlu olmayabilir; başka bir kredi kartı dolandırıcılığı biçimi olabilir.

Bunun olmasını önlemek için, bir satın alma işlemi yapmadan ve kredi kartı bilgilerinizi girmeden önce her zaman bir siteye dikkatlice bakın. Örneğin SSL sertifikasını kontrol edin. Ziyaret ettiğiniz site, çok sayıda tuhaf pop-up ve reklam içeren şüpheli görünüyorsa, herhangi bir kişisel veya mali bilgi yazmayın.

5. Şüpheli Metin Mesajları

Telefonunuz rastgele numaralara tuhaf mesajlar mı gönderiyor ? Bu, saldırıya uğradığınızın açık bir işaretidir. Buna neden olabilecek şey, telefonunuzda siz bilmeden görünen rastgele bir uygulamadır.

Mesajlarınıza erişimi olan şüpheli uygulamaları arayın. Bunu fark ederseniz, erişimini derhal iptal etmeli ve silmelisiniz. İPhone’unuzda bu soruna tam olarak hangi uygulamanın neden olduğunu öğrenmek için Ayarlar> Gizlilik’e gidin .

Bir Android’de, Ayarlar uygulamasını açın ve Gizlilik> İzin yöneticisi’ne gidin.

Telefonunuz Hacklendiyse Ne Yapmalı?

Akıllı telefonunuzda gizlenen kötü amaçlı yazılımlar olduğunu belirlediniz. Artık bir bilgisayar korsanını iPhone veya Android cihazınızdan nasıl kaldıracağınızı bilmeniz gerekiyor.

Denemeniz gereken ilk şey, indirdiğinizi hatırlamadığınız uygulamaları aramaktır. İPhone kullanıyorsanız, Ayarlar’a gidin ve cihazınızdaki tüm uygulamaları görmek için aşağı kaydırın. (Klasörleri, yine de ana ekranınızdaki tüm uygulamaları göremeyebileceğiniz anlamına gelir, bu nedenle bu en iyi yöntemdir.)

Telefonunuz bir Android ise, Ayarlar> Uygulamalar> Uygulama Yöneticisi’ne gidin. Cihazınızdaki uygulamalar listesine dikkatlice bakın ve şüpheli bir uygulama bulursanız, ona dokunun ve Kaldır’ı seçin.

Ayrıca virüsten koruma yazılımı yüklemelisiniz.  Android kullanıcıları için Google Play’de pek çok etkili olanı vardır. Şüpheli uygulamaları kaldırdıktan sonra, güvenlik paketinizin kalan kötü amaçlı yazılımlara karşı tüm cihazınızı taramasını sağlayın.

Bilgisayar korsanını telefonunuzdan kaldırmayı deneyebileceğiniz başka bir yöntem, cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Ancak bununla devam etmeden önce, kişileriniz, fotoğraflarınız, uygulamalarınız ve diğer dosyalarınız dahil olmak üzere telefonunuzdan her şeyi sileceğini bilin. Ve yedeklerinizi almayı unutmayınız

Bu nedenle, telefonunuzun yedek bir sürümüne sahip olmak en iyisidir, ancak kötü amaçlı uygulama eklenmeden önce olduğundan emin olun. Aksi takdirde, yalnızca yeniden kötü amaçlı yazılım indirirsiniz. Son yedeklemenize bağlı olarak yine de veri kaybedebilirsiniz.

Android telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

  1. Cihazı şarj cihazına bağlayın.
  2. Ayarlar menüsünü açın ve Sistem> Seçenekleri sıfırla seçeneğine gidin.
  3. Tüm verileri sil (fabrika ayarlarına sıfırla) seçeneğine dokunun.
  4. Ardından telefonunuz size PIN kodunu soracaktır; girin. Kararınızı onaylamak için Tüm verileri sil’e bir kez daha dokunun.

Bir iPhone kullanıyorsanız fabrika ayarlarına sıfırlamak için bunu yapın:

  1. Cihazınızı şarj cihazına bağlayın.
  2. Ayarlar uygulamasını başlatın ve Genel üzerine dokunun.
  3. Menünün en altına gidin ve Sıfırla’ya dokunun.
  4. Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’i seçin.
  5. Bir iCloud Yedeklemeniz varsa, telefon size yedeklemeyi güncellemek veya hemen silmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Değerli fotoğrafları ve mesajları silmeye değip değmeyeceğine karar vermen gerekecek.

İndirdiğiniz Şey Hakkında Bilgi Sahibi Olun

İster Android ister iPhone kullanıyor olun, kötü amaçlı yazılım içerebileceğinden, uygulamaları yetkili uygulama mağazalarının dışına indirmeden önce daima iki kez düşünmelisiniz.

Ancak, halka açık Wi-Fi kullanırken yanlışlıkla kötü amaçlı yazılım bile indirebilirsiniz. Telefonun aktivitesini sık sık izleyin, böylece kötü bir şey olursa hemen anlarsınız.

Tepkiniz ?

Mükemmel
2
Beğenmedim
1
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %