AndroidAndroid YardımGenelHuaweiSamsungXiaomi

Telefon Simgesinin Üzerindeki Wifi işareti Nedir ?

Bir kaç gündür sosyal medya platform fan gruplarında sıkça karşımıza çıkan soru akıllı telefonların da ”Telefon simgesinin üzerinde Wifi işareti” olan bir simge ne işe yarıyor sorusu. Bu simge Akıllı telefonlar da Wifi Araması aktif olduğunda belirmektedir. Wifi Araması ve Volte özelliği Akıllı telefon üreticilerin de artık vazgeçilmez bir özellik olduğunu ön plana çıkarıyor

Neredeyse tüm kullanıcılarda bir anda çıkmaya başlayan bu simgenin tek bir açıklaması bulunuyor. Operatörler tarafından Wifi Araması desteği geldiğini söyleyebiliriz. Bu özelliği aktif olarak kullanmanız için 4.5G şebekesi üzerinden bağlantı yapmanız gerekmektedir.

Wifi Araması Nedir?

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan 4.5G teknolojisi ile Wifi arama özelliği hayatımıza girdi. Wifi Arama; Şebekenin çekmediği noktalarda, Varsa Wi-Fi aracılığı ile bağlanarak %100 kesintisiz görüşme yapılan bir teknolojidir. Kırımızı ile işaretlediğim ekran alıntısında görüldüğü gibi telefon 2 kademe çekmekle birlikte Wifi araması belirmiş, Bu demek oluyor ki telefonumun operatörü sağlıklı çekmediğinden dolayı cihaz Wifi araması aktifleştirmiş. Cihazımız eğer sağlıklı bir şekilde Çekmesi durumunda Wifi araması yok olacaktır. Bu teknoloji uzun yıllardır ABD’de kullanılmaktaydı, ülkemize 2016 yılında giriş yapmış bir teknolojidir. Bu özelliği kullanabilmemiz için operatörlerin desteklemesi gerekiyor. Wifi Arama teknolojisi ile uyumlu mobil operatörler tarafından bu teknolojiyi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu