AndroidAndroid 11Genel

Snapdragon telefonlar artık Android güncellemelerini daha uzun süre alacak.

Google ve Qualcomm, Android güncellemelerinin önümüzdeki yıldan itibaren telefonlara güncelleme almasını kolaylaştırıyor. Google, akıllı telefonlar için tipik 2-3 yıllık güncellemeler yerine artık dört yıllık Android sistem ve güvenlik güncellemelerini alacaklarını doğruladı. Bu, cihazların birlikte gönderdiği Android sürümünü ve ardından toplam dört sürüm için üç ana güncellemeyi içerecek. Son Android sürümüyle birlikte ek bir yıl güvenlik güncellemeleri olacak. Genişletilmiş Android desteği, Snapdragon 888 destekli akıllı telefonlarla gelecek yıldan itibaren başlıyor. Bununla birlikte, telefonlarının dört yıllık Android güncellemelerini almasına izin verip vermeyeceğine karar vermek bireysel Android telefon üreticisine kalmış.

Google, Project Treble’ın “geriye dönük olmama ilkesini” cihazlara ek olarak SoC’ları da kapsayacak şekilde genişleterek yeni cihazlar için dört yıllık Android güncellemelerini mümkün kılıyor. Ancak üreticilerin güncellemeleri sunmasını kolaylaştırmak için 2017’de duyurulan Project Treble’ın‘de bir kaç kafa karıştıran durumlar vardı. Android Police‘in raporunda açıkladığı gibi , Bu ProjeYonga seti üreticilerinin işlerini zorlaştırdı ve İşlemcilerin kullanım ömrü boyunca telefonlara bağlı olarak birden fazla android güncellemeleri alacak şekilde tasarımlamasını istiyor” .

Böylece, Qualcomm mobil platformları 4 Android işletim sistemi sürümünü ve 4 yıllık güvenlik güncellemelerini destekleyecektir.”  Bu nedenle OEM’ler, Qualcomm’un “yonga setine özel yazılımını” değiştirmeden cihazları en son işletim sistemine yükseltebilecekler.

Bu uygulama, Android 11 ile piyasaya sürülen tüm Snapdragon SoC telefonları için geçerli olacaktır. Ayrıca iPhone’ların Android cihazlar üzerindeki yazılım güncelleme avantajınıda bu proje ile arayı kapatacaklarını planlıyorlar. Bir iPhone modeli genellikle yaklaşık beş yıl boyunca yazılım güncellemelerini alıyor. En iyi Amiral Gemisi Cihazlar ise 2 büyük Android güncellemesi alıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu