Teknoloji

Silinmiş Verileri Kurtarmak için En İyi 15 Program

Veri Kurtarma programları acaba gerçekten işe yarıyor mu sorusu herkesin dilindeydi, Yani sildiğiniz bir dosyayı geri getirmek gerçekten mümkün mü? Evet mümkün. Windows, dosyayı geri dönüşüm kutusundan sildiğiniz de dahi kalıcı olarak silmez. Yani, kalıcı silme işleminden önce dosyanızı geri almak için büyük bir şansınız var. Ama şunu unutmayın ki ne kadar erken kurtarmak isterseniz o kadar veri kaybı yaşanmayacaktır. Çünkü İşlem yaptıkça HDD üzerine yazacağından verilerinizinde kurtarma şansı o kadar azalacaktır.

Şimdi soru, verileri geri getirmek için hangi veri kurtarma aracını kullanmak gerektiği. İşte en iyi ve ücretsiz veri kurtarma programlarının listesi. Listedeki bazı veri kurtarma programları, ücretsiz tam sürüm sunuyor, bazıları kolayca kullanabileceğiniz ama kullanmak için biraz beceriye sahip açık kaynak programlardır. Ücretsizlerden en başarılı olan şu anda Benim de Şiddetle tavsiye edeceğim Recuva Programıdır. Evet Recuva programını öneriyorum hayır hayır reklam yapmıyorum kendimin de başına geldiği bir olaydan bahsetmek istiyorum, Bilgisayarımı satmak için D:/ dizinini biçimlendirdim eyvah ! Düğün Videolarımın yedeğini almadım 🙁 ve sizler gibi veri kurtarma programı aramaya başladım ilk olarak Bir kaç program denesem de başarılı olmadı Recuva Programı derinlemesine taramayı çalıştırdım yaklaşık 12 saat sürmesine karşılık 3 5 foroğraf ve video dışında çok şükür tamamını kurtarmış oldum.

En iyi ücretsiz Veri Kurtarma Programlarının Listesi

Recuva

Recuva, ünlü CCleaner yazılımını üreten aynı şirketin ürünüdür. Kullanımı ücretsiz ve kullanmak için şık bir arayüzü var. Derin tarama modu, tüm bu silinmiş dosyaları (Geri Dönüşüm Kutusu’ndan bile) bulmanızı ve kolayca kurtarmanızı sağlar. FAT, NTFS ve exFAT dosya sistemi dosyaları gibi formatları destekler. Bilgisayarınızdan yanlışlıkla mp3, jpeg, .vob vb. dosyaları sildiğiniz takdirde, bu ücretsiz veri kurtarma aracını kullanarak geri almak için %99 şansınız olur. Kullanabileceğiniz bir başka harika özellik, dosyalarınızı bu araçtan güvenli dosya silgisini kullanarak kalıcı olarak silmektir.

EaseUS Data Recovery

EaseUSShift + Del ile sildiğiniz ve geri dönüşüm kutusunda bile olmayan dosyalarınızı geri almanızı sağlayan ücretsiz bir veri kurtarma programıdır. Sildiğiniz dosyaları geri getirmek için çok çeşitli formatları destekler.

Tarama işlemini başlattığınızda, resim, ses, belge, video, e-posta gibi türleri seçerek süreci daraltabilirsiniz, böylece doğru dosyaya hızlı ve etkin bir şekilde ulaşmanız kolaylaşır.

TestDisk

TestDisk açık kaynaklı ve silinmiş dosyaları geri almak için en iyi ücretsiz veri kurtarma programlarından biridir. NTFS Dosya formatından silinmiş dosyaları kurtarın.
Aynı zamanda FAT12, FAT16, FAT32 ve exFAT, ext2 dosya sisteminden silinen dosya ve klasörleri bul. Bu dosya sistemleri flash bellek kartlarında, dijital fotoğraf makinelerinde vb. çok yaygındır. Dosya sisteminizi bilmeniz yeterlidir.
Tek eksiklik, bir komut satırı Yardımcı Programı ve bu aracı kullanmak için zarif tasarlanmış Grafik kullanıcı arayüzü kullanmalısınız. Ancak, açık bir kaynak ve temiz bir yazılım olduğundan, web sitesinde mevcut olan wiki yardımıyla kullanılması önerilir. Bu yazılımın tüm talimatları adım adım verilmiştir.

Puran File Recovery

Puran ücretsiz veri kurtarma yazılımı, FAT32 veya NTFS formatında saklanan silinmiş dosyaları kolayca kurtarmanıza yardımcı olan varsayılan bir tarama ve derin tarama özelliğine sahiptir. Bu yazılım aracında kayıp dosyaları bulmanızı sağlayan hızlı bir koruyucu seçeneği de vardır. Bu, geri yüklenebilen veya geri alınabilen kayıp dosyaları bulmanıza yardımcı olur. Kurtarılabilecek tüm silinmiş dosyaların listesini hızlıca almak için puran aracının bu özelliğini kullanabilirsiniz. Özel listeyi tara onay kutusu seçeneği, silinmiş ve kaybolan istenen formatta dosyasının yerini bulmanıza yardımcı olur.

Restoration By Brian Kato

Restoration, sadece 406 kb boyutunda olan Brian Kato tarafından yazılan en iyi ücretsiz veri kurtarma aracıdır. Dosyanızı kurtarmanız için her zaman USB sürücünüzde bulundurmalısınız. Bunu kullanmak için PC’nize de yükleyebilirsiniz. Gelişmiş özellikler eksik ancak en az özellik kümesi, silinen dosyalarınızı tüm pencerelerde geri almak için yeterlidir. Adware ve spywares barındırmaz.

Disk Drill for Windows

Disk Drill, Mac işletim sistemi için kurtarma uygulaması ile ünlü ve iyi haber, bu en iyi veri kurtarma programı artık Windows için ücretsiz kullanılabilir olmasıdır. En güzel ve en kolay kullanıcı arayüzüne sahiptir ve ayrıca kullanımı çok kolaydır.
Başka bir özellik kurtarma kasası, kurtarılan verilerin kasada saklanmasında oldukça yararlıdır, böylece onları tekrar kaybetmeyebilirsiniz. Aynı zamanda geniş bir cihaz yelpazesi ve çok çeşitli dosya formatlarını destekler.

PhotoRec

Photorec, TestDisk’in bir başka kardeş yazılımıdır ve testdisk indirmesi ile birlikte gelir. Bu ücretsiz veri kurtarma yazılımını komut satırı aracıyla kullanmanız ve Windows, Mac ve Linux ile çalışmanız gerekir. Photorec, silinmiş dosyaları kurtarmak için salt okunur erişimi kullanır. Bu araç sadece salt okunur erişim gerektirdiğinden, böylece verileri güvenli bir şekilde kurtarmak ve dosya bölümlerini veya dosya sistemlerini değiştirmek istemeyenler için daha güvenli bir alternatif.

PC Inspector

PC Inspector, silinmiş dosyaları orijinal zaman damgasıyla ücretsiz olarak kurtarır. Ayrıca ağ sürücüsündeki silinmiş dosyaları geri almanızı sağlar.
HDD’niz artık BIOS tarafından tanınmıyorsa dosya kurtarmayı garanti etmez. Bu ARJ, AVI, BMP, CDR, DOC, DXF, DBF, XLS, EXE, GIF, HLP, HTML, HTM, JPG, LZH, MID, MOV, MP3, PDF, PNG, RTF, TAR, TIF, WAV, ZIP gibi birçok dosya formatlarını destekler ve en iyi yönü tamamen ücretsiz.

LazeSoft Data Recovery

Lazesoft ücretli veri kurtarma yazılımı olmasına rağmen, herhangi bir engel olmadan kurtarma kullanımının çoğu için kullanabileceğiniz çok ücretsiz bir sürümü vardır. Bu yanlışlıkla bile geri Dönüşüm Kutusu’ndan silinen büyük formatlarda dosyaları geri kurtarmanın yanı sıra bilgisayarınızı biçimlendirirken kaybolan dosyaları geri alır.

Wise Data Recovery

Wise Data Recovery yazılımı, Windows’un tüm sürümleriyle uyumludur. Diğer ücretsiz veri kurtarma programı gibi programları USB, SSD veya harici diskten PC’nize de geri alabilir. Taşınabilir bir program olduğundan, sorunlu Sabit sürücü ile aynı sürücüde kurulmasına gerek yoktur ve bu nedenle dosyaları kurtarma şansı yüksektir. Bu ücretsiz aracın diğer bir harika özelliği de, dosyanın listede kurtarılma şansını size bildirmesidir ki bu iyi bir şeydir.

FreeUndelete

FreeUndelete adından da anlaşılacağı gibi, NTFS 1.0, NTFS 2.0, FAT12, FAT16 ve FAT32 gibi tüm önemli dosya depolama sistemlerini destekleyen ücretsiz 10 MB’lik bir veri kurtarma programıdır. Bu adware ve pop reklam yükleyiciden ücretsiz temiz bir programdır ve ev kullanımı için tamamen ücretsizdir.

Pandora Free Recovery

Pandora Dosya Kurtarma Aracı, dosyaları kaybettikten sonra silinmiş dosyaları, resimleri ve videoları kurtarmanıza yardımcı olan ücretsiz bir Dosya kurtarma aracıdır. Yazılımı yüklemeden sonra başlattığınızda, önce silinen dosya listesi için PC’yi taramanıza izin verir ve daha sonra, tam adı veya kısmi adı arayarak veya son erişilen tarihe veya silinen tarihe göre, kurtarmak istediğiniz dosyaları arayabilirsiniz.

Glarysoft Recovery

Glary Undelete, NTFS, EFS, FAT, unfortuantelyor NTFS gibi çoklu dosya sistemlerini destekleyen pencereler için ücretsiz bir dosya kurtarma programıdır. En büyük avantaj, parçalanma işleminden sonra bile dosyaları kurtabilmesidir. PC’nizde parçalanma işlemi yaptığınız için kayıp dosyaları kurtarma şansını azaltın. Ayrıca, şifrelenmiş veya sıkıştırılmış dosyaları kurtarır.

TOKIWA

Tokiwa, bir Japon tarafından 4 GB’a kadar silinmiş veriyi kurtaran ücretsiz bir veri kurtarma aracıdır. Yazılım maalesef ağ sürücülerini desteklemiyor. Bu programı, silmek istediğiniz silinmiş dosyanın bulunduğu sürücüden farklı bir sürücüde yüklemelisiniz.

UnDelete Plus

Listenin sonuncusu, daha önce ücretli bir yazılım olan Undelete Plus’tır, fakat diğer yazılım üreticileri gibi, uzun süreli deneme süresi yöntemini takip etmesi gerekmektedir. Artık ücretsiz ve sisteminizden yanlışlıkla sildiğiniz her türlü ses, video, flash vb. dosyaları kolayca kurtarabilirsiniz. Ayrıca, sisteminizi biçimlendirme sürecinde kaybettiğiniz dosyaları geri yükleyebilirsiniz.

Ücretsiz Yazılımlar Kullanarak Verileri Kurtarırken İpuçları

1. Kurtarma Yazılımını, bozuk veya yazılımınızı kurtarmayı planladığınız Sürücüde kurmayın.

2. Verilerinizi kurtarmaya çalıştığınız sürücüde yüklü herhangi bir yazılım veya uygulama kullanmayın.
Yazılımınızın aynı sabit sürücüden kullanılması, veri kurtarma işleminin üzerine yazabilir ve bunlarla çakışabilir.

3. Kurtarılan dosyayı aynı Sabit Sürücüye kaydetmeyin.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %