Samsung

Samsung One UI 3 İçin 11 Yeni Özellik

Samsung, TouchWiz günlerinden uzun bir yol kat etti; Modern One UI görünümü, harika bir kullanıcı deneyimi ve birçok özellik sunar. Android 11 tabanlı bir UI 3, birçok yeni özellik ve iyileştirme içeren amiral gemisi Galaxy S ve Note cihazları için geldi.

Samsung Galaxy cihazınız yakın zamanda One UI 3 güncellemesini aldıysa bunun için aşağıdaki en önemli ipuçlarına ve püf noktalarına göz atın.

1. Kilitlemek ve Kilidi Açmak için Çift Dokunma

One UI 3 çalıştıran Samsung Galaxy cihazınızı, ana ekranda boş bir alana çift dokunarak kilitleyebilirsiniz. Bu özellik yalnızca stok One UI başlatıcısı ile çalışır. Bununla birlikte, kilitlemek veya kilidi açmak için güç düğmesine basmanıza gerek kalmayacağı için sahip olunması kullanışlı bir işlevdir. Bu kullanışlıdır ve güç düğmenizi telefonunuzun kullanım ömrü boyunca kaydedebilir.

Samsung Galaxy cihazınızda kilitlemek / kilidi açmak için çift dokunmayı Ayarlar> Gelişmiş Özellikler> Hareketler ve hareketler’den etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilirsiniz .

2. Öğeleri Paylaşım Menüsüne Sabitleyin

One UI 3, öğeleri Paylaş menüsüne sabitleme yeteneği sunar. Dolayısıyla, belirli bir uygulama veya hizmetle düzenli olarak içerik paylaşıyorsanız, işlemi hızlandırmak için bunu Paylaş menüsüne sabitleyebilirsiniz. Uygulamalar ve Kişiler Android Paylaşım Menüsüne Nasıl Sabitlenir

Artık uygulamaları ve kişileri Android’de Paylaş menüsünün üst kısmına sabitleyebilirsiniz. İşte bu harika özelliği nasıl kullanacağınız.

Bir öğeyi sabitlemek için herhangi bir içeriği paylaşarak Paylaş menüsünü açın. Ardından sabitlemek istediğiniz öğeye uzun basın ve Sabitle seçeneğini seçin. Sabitlenen tüm öğeler, Paylaş menüsünde ayrı bir bölümde görünecektir.

3. Gelişmiş Video Kontrolleri

Samsung Galaxy cihazınıza bağlı Bluetooth kulaklıklarınız varsa, bunları video kaydederken harici mikrofon olarak kullanabilirsiniz. Bu, yalnızca cihazınızın dahili mikrofonuna güvenmekten çok daha iyi ses kalitesi sağlayacaktır.

Ayrıca videolarla ilgili olarak, ISO, deklanşör hızı ve diyaframın ne anlama geldiğini biliyorsanız, One UI 3 kamera uygulamasında Pro Video modundan tam olarak yararlanabilirsiniz. Mod, video kaydederken Samsung Galaxy kameranızın tüm önemli yönleri üzerinde size tam kontrol sağlar.

4. Bildirim Geçmişini Etkinleştirin

Google, Android 11’e kullanışlı bir Bildirim Geçmişi özelliği ekledi. One UI 3, Android’in bu sürümünü temel aldığından, bu özelliğe de sahip. Adından da anlaşılacağı gibi, Bildirim Geçmişi özelliği, reddettikleriniz de dahil olmak üzere aldığınız tüm bildirimlere ilişkin bir genel bakış sunar.

Seçenek varsayılan olarak devre dışıdır, bu nedenle Ayarlar> Bildirimler> Gelişmiş ayarlar’dan etkinleştirdiğinizden emin olun . Bundan sonra, bildirim geçmişinizi buradan görüntüleyebileceksiniz.

5. Canlı Altyazılar ve Canlı Altyazı

Samsung, Google’ın mükemmel Canlı Altyazıları ve Android 11’den Canlı Altyazı özelliklerini One UI 3’e dahil etti. Canlı Altyazı, konuşma veya sesi gerçek zamanlı olarak metne dönüştürürken, Canlı Altyazı metni konuşmaya dönüştürür. Bunlar, görme veya işitme engelli kişiler için son derece kullanışlı erişilebilirlik özellikleridir.

Samsung, Canlı Altyazıları ve Canlı Altyazı özelliğini Ayarlar menüsünün derinliklerine gömdü. Bunları etkinleştirmek için, Ayarlar> Erişilebilirlik> İşitme geliştirmeleri’ne gitmeniz gerekir .

6. Kilit Ekranı Araçlarına Hızla Erişin

Samsung, One UI 3’teki kilit ekranı widget’larını geliştirdi. Yeniden tasarlanan widget’lar size yaklaşan olaylara, alarmlara, Bixby Rutinlerine, medya kontrollerine, hava durumuna ve daha fazlasına genel bir bakış sağlar.

One UI 3’teki kilit ekranı widget’larına erişmek için kilit ekranı saatinden aşağı kaydırmanız yeterlidir. Kilit ekranı widget’larını yeniden sıralamak veya devre dışı bırakmak için Ayarlar> Kilit ekranı> Widget’lar seçeneğine gidin .

7. Çağrı Ekranı Arka Planını ve Düzenini Değiştirin

Gelen / giden arama ekranı arka planı olarak özel bir görüntü veya 15 saniyelik bir video ayarlayarak One UI 3’teki arama ekranı arka planını değiştirebilirsiniz. Bu seçenek yalnızca arama ekranı arka planını etkileyecek, kişinizin profil fotoğrafını etkilemeyecektir. Samsung ayrıca gelen ve giden arama ekranı için alternatif daha kompakt bir düzen sunar.

Telefon uygulamasını açıp, sağ üstteki 3 noktalı taşma menüsü düğmesine dokunup ardından Çağrı arka planı seçeneğini belirleyerek One UI 3’teki arama ekranı arka planını veya düzenini değiştirebilirsiniz. Burada hem arama ekranı düzenini hem de arka planı değiştirme seçeneğini bulacaksınız.

8. Durum Çubuğunda Daha Fazla Simge Görün

Varsayılan olarak, One UI 3’teki durum çubuğu yalnızca aldığınız son üç bildirime ait simgeleri gösterecektir. Samsung, muhtemelen durum çubuğunun dağınıklığını önlemek için bunu yaptı, ancak çok fazla bildirim alırsanız, bu sizin için işe yaramayabilir.

Neyse ki, bu seçeneği Ayarlar> Bildirimler> Gelişmiş ayarlar> Bildirim simgelerini göster’den değiştirebilirsiniz. Ayrıca, durum çubuğundaki simgeleri yerine yalnızca bildirim sayısını görüntüleme seçeneğiniz de vardır.

9. Her Zaman Açık Ekranı Özelleştirin

Samsung’un her zaman açık ekran uygulaması, şirket bu özelliği cihazlarına ilk kez eklediğinden bu yana muazzam bir gelişme gösterdi. Artık her zaman açık ekranı istediğiniz bir saat stiliyle özelleştirebilir, ekran duvar kağıdı olarak bir GIF kullanabilir, müzik bilgilerini gösterebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Ayarlar> Ekranı Kilitle> Her Zaman Açık Ekranda Samsung Galaxy cihazınızda her zaman açık ekranı özelleştirin.

10. Gelişmiş İşleme

One UI 3 çalıştıran Samsung Galaxy cihazınızdan daha iyi performans istiyorsanız, Gelişmiş İşleme modunu etkinleştirebilirsiniz. Bu, temelde, Galaxy cihazınızdaki CPU ve GPU’nun yük altında agresif bir şekilde daha yüksek saat hızlarına geçmesine izin verecek yüksek performanslı bir moddur.

Gelişmiş İşlemenin etkinleştirilmesinin pil ömrü üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını ve oyun oynarken veya ağır uygulamalar çalıştırırken cihazınızın aşırı ısınmasına neden olabileceğini unutmayın. Gelişmiş İşlemeyi Ayarlar> Pil ve cihaz bakımı> Pil> Diğer pil ayarları’ndan etkinleştirin.

11. Bluetooth Kulaklıklar Uçak modunda Kesilmiyor

One UI 3’teki şık küçük bir değişiklik, cihazınıza bağlı kulaklıklarınız varsa, Uçak modunu etkinleştirirken Bluetooth’un kapanmamasıdır. Bu özellik, Samsung’un derisine taşıdığı Android 11’in bir başka parçası.

One UI 3’ü Keşfedin ve Keyfini Çıkarın

One UI 3 çalıştıran bir Samsung Galaxy cihazını ilk kez kullanıyorsanız, cildin tüm özelliklerini keşfetmek için zaman ayırın. Yukarıdaki ipuçları ve püf noktaları, One UI 3’ü daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır.

Az bilinen özelliklerini keşfetmek, kullanıcı deneyiminizi de geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %