Samsung

Samsung, AMD İle Yeni Bir Exynos İşlemci Üzerinde Çalışıyor

Samsung geçtiğimiz günlerde Qualcomm Snapdragon yonga seti ile çalışan yeni Galaxy Book Go dizüstü bilgisayarını piyasaya sürdü. Şimdi, şirket, bu yılın ikinci yarısında dizüstü bilgisayarları için bu yılın ikinci yarısına kadar kendi Exynos yonga setlerine geçiş yapmayı planlıyor. Ek olarak, çip hem akıllı telefonlara hem de PC’lere güç sağlayabilecek. 

KED Global tarafından hazırlanan bir rapora göre, yaklaşan çip geçici olarak Exynos 2200 olarak adlandırılacak ve 5nm üretim süreci kullanılarak üretilecek. Rapor ayrıca, yonga setinin PC sınıfı grafik performansı sunmasına yardımcı olmak için bir AMD Radeon GPU ile eşleştirileceğini de ekliyor. 

Samsung ve AMD daha önce yonga seti geliştirme ortaklığını duyurduklarında, yeni Exynos yongalarını kullanan ürünlerin AMD yongalarını kullananlarla çakışmayacağını belirtmişlerdi. AMD çipleri zaten dizüstü bilgisayarlarda ve PC’lerde kullanılıyor ve bu da şirketlerin ek bir anlaşma imzalamasına neden olabilirdi. 

Exynos 2200’ün H2 2021’de piyasaya sürülmesi bekleniyor ve dizüstü bilgisayarların yanı sıra Samsung Galaxy tabletlere ve akıllı telefonlara bile güç sağlayabilir. Yeni çip hem Windows hem de Android işletim sistemlerini destekleyecek.

“Yeni Exynos, 5 nanometre işleme teknolojisi kullanarak olağanüstü bilgi işlem gücü ve pil verimliliği gibi gelişmiş işlevler sunacak. İsimsiz bir endüstri kaynağı KED Global’e verdiği demeçte, hem dizüstü bilgisayarlar hem de akıllı telefonlar için iyi “dedi.

Dizüstü bilgisayarla birlikte bu yeni yonga seti piyasaya sürüldüğünde, Samsung’u kendi dizüstü bilgisayarlarına güç veren kendi işlemcisini piyasaya süren ilk modern Windows dizüstü bilgisayar üreticisi yapacak. M1 yonga setleriyle Apple’a benzer.

Bu söylentiler Exynos 2200 SoC, Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2 SoC’lere karşı gelecek. Snapdragon 8cx Gen 2 SoC’ler Kryo 495 CPU çekirdeklerini kullanırken, Exynos 2200 ARM Cortex tasarımlarını kullanacak.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %