Teknoloji

Qualcomm Snapdragon 780G 5G Mobil Platformunu Duyurdu

Mobil dünyanın çoğu Qualcomm 888 amiral gemisi işlemcisine odaklanırken, şirket 7 serisinin yongalarından vazgeçmeye hazır değil. Şirket kısa süre önce Qualcomm.com’a giderek Snapdragon 780G mobil platformunu duyurdu.

Performans açısından en son amiral gemileriyle rekabet etmiyor, ancak orta sınıf bir yonga setine bazı amiral gemisi özellikleri getirmeyi başarıyor. Bu, OEM’lerin daha düşük fiyatlar karşılığında 5G ve diğer amiral gemisi özelliklerine sahip cihazlar oluşturabileceği anlamına geliyor.

Qualcomm Snapdragon 780G’yi Özel Yapan Nedir?

Qualcomm, geçen yıl 765G ve 768G işlemcileri piyasaya sürdü ve firma, bu yongaların sunduğu özellikleri geliştirmek için yeni duyurulan 780G’yi kullanıyor.

Yeni çip, bir Kryo 670 CPU’ya dayanıyor. Qualcomm, 780G’nin geçen yılki 768G’ye göre yüzde 40 daha hızlı işleme özelliğine sahip olduğunu söylüyor. Bu, yıldan yıla büyük bir gelişme ve orta sınıf akıllı telefon pazarı için büyük şeyler anlamına gelebilir.

Belki de en heyecan verici olanı, Snapdragon 780G’nin firmanın orta sınıf 7 serisi yongaları arasında bir ilk olan 5nm mimariye sahip olmasıdır. Bu, güçten ödün vermeden önemli pil verimliliği iyileştirmelerine sahip olacağı anlamına gelir.

Qualcomm Technologies’in ürün yönetimi başkan yardımcısı Kedar Kondap, yeni çiplerin faydalarından bahsetti. “Üç yıl önce Snapdragon 7 serisini piyasaya sürdüğünden beri, 7 serisi mobil platformlara dayalı 350’den fazla cihaz piyasaya sürüldü. Bugün Snapdragon 780G 5G Mobil Platformunu tanıtarak bu ivmeyi sürdürüyoruz. “

Yapay zeka için çip, Qualcomm’un bu departmandaki önceki nesil yongaların performansını iki katına çıkarabilen 6. nesil yapay zeka motoruna sahip.

Çipteki bir başka iyileştirme de kamera yetenekleriyle geliyor. Orta sınıf telefonlar için ezber bozan 25 MP’ye kadar aynı anda üç fotoğraf çekebilir. Ek olarak, yeni çip düşük ışıklı fotoğrafları daha iyi işleyebiliyor. Ayrıca, orta menzilli ve amiral gemileri arasında oyunu kapatmak için uzun bir yol kat edebilecek 4K HDR video çekimi için destek alıyor.

Qualcomm’un son zamanlarda sunduğu en heyecan verici büyük değişikliklerden biri Qualcomm Sound’dur ve 780G, yeni platformun daha yüksek kaliteli 24 bit kablosuz sesi için tam destek sunar.

Ayrıca, 2021’de piyasaya sürülen bir çip için gerekli olan her 5G bandı için tam destek sunuyor.

Telefonlar Qualcomm Snapdragon 780G’yi Ne Zaman Kullanacak?

Ne yazık ki Qualcomm, yeni çiplerden yararlanacak herhangi bir telefonu henüz duyurmadı, ancak OEM’lerin bazı cihazları kısa süre içinde duyurmasını bekliyoruz, çünkü bu çip sağlam bir fiyat / performans oranı sunuyor gibi görünüyor.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %