Teknoloji

Qualcomm iki kat hızlı parmak izi okuyucusunu tanıttı

Qualcomm, CES2021 süper bir giriş yaptı. Geçtiğimiz senelerde Android telefonların ekran altlarına parmak izi okuyucusu yerleştirilmişti edilmişti. AMOLED ekranlarda yer alan ultrasonik parmak izi okuyucusu bugün seviye atladı.

2. nesil ultrasonik parmak izi okuyucusu olarak duyurulan bu teknoloji bir önceki nesil’e göre iki kat daha hızlı olması ile dikkat çekiyor. Qualcomm 3D Sonic Sensor Gen 2, yüzde77 daha geniş alanda okuma yapabiliyor. bu demek oluyor ki parmağınızı ekranın herhangi bir yerine koymanız yeterli olacak gibi görünüyor.

1.7 kat daha fazla biyometrik veri okuyabilen bu teknoloji bir önceki nesile göre 2 kat daha hızlı kilit açabiliyor. 8 mm x 8 mm yüzey alanında kullanılabilen 2. nesil parmak izi okuyucusunun önümüzdeki günlerde tanıtılacak olan Samsung Galaxy S21 ailesinde kullanılması bekleniyor.

Ekran altı parmak izi okuyucuları henüz istenilen seviyede ulaşmamıştı. Fakat Qualcomm’un yeni nesil parmak izi okuyucusu ile bu çekimserlik kırılacak gibi görünüyor. Hem daha hızlı hem de etki yüzeyi daha fazla olan yeni nesil parmak izi okuyucusu ile telefonun kilidi fiziki parmak izi okuyucuları gibi hızlıca açılacak.

Galaxy S21 ailesinden sonra bu özelliğin Xiaomi’nin ailesi de kullanılacağı söyleniyor. İlk olarak Snapdragon888 yonga seti kullanan telefonlara gelecek olan bu özellik, 2021’in sonuna doğru orta seviye telefonlarda da kullanılmaya başlayacak

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %