Windows 11

Microsoft, Windows 11’in Yeni Sürümlerinde Denetim Masası’ndan Yavaş Yavaş Kurtuluyor

Microsoft geliştiricileri, klasik “Denetim Masası”ndaki tüm tanıdık ayarları “Ayarlar” uygulamasına aktarmak için çalışmaya devam ediyor. Windows 11’in kısa süre önce Microsoft Insider Programı üyelerinin kullanımına sunulan yeni yapılarında, bu kez Ayarlar uygulamasına, klasör ve yazıcı paylaşım ayarlarını da yönetmek için tasarlanmış gelişmiş bir ağ ayarları sayfası eklendi.

Gelecekte “Kontrol Paneli”nin tüm unsurlarının “Ayarlar” uygulamasına aktarılacağını öne süren tek yenilik bu değil. Halihazırda Windows 11’in mevcut test yapılarında, “Denetim Masası”nın bazı bölümleri, “Ayarlar”daki ilgili sayfalara yeniden yönlendirildi. Şu anda bu yeniden yönlendirme, ağ ve cihaz ayarları sayfasında kullanılmaktadır; Windows’u güncelleme ve uygulamaları kaldırma bölümlerinde olduğu gibi.

Geliştiricilerin “Denetim Masası” kullanımını bırakmaya yönelik ilk girişimlerinin Windows 8’de gerçekleştiğini unutmayın. Bu yöndeki çalışmalar Windows 10’da devam etti ve yalnızca Windows 11’de sona erecek gibi görünüyor. Ayarlar için iki kontrol yazılım platformunun uzun süredir paralel olarak var olması; Microsoft’un Windows 10’da Internet Explorer ve Edge tarayıcılarını desteklemesine benzer.

Ayarlar uygulaması, Microsoft’un Denetim Masası’nın yerini alması için uzun süredir hedef olmuştur. Geliştiriciler, son değişiklikleri “Ayarları Kontrol Panelinden Ayarlar uygulamasına taşımak için devam eden bir çabanın” bir parçası olarak tanımladılar. Açıktır ki, er ya da geç Microsoft, “Denetim Masası” kullanımını tamamen bırakacaktır; ama bunun ne zaman olacağını şimdiden söylemek zor.

Windows Terminal, Windows 11’de varsayılan komut satırı uygulaması olacak

Microsoft, Windows Terminal’i gelecek yıl Windows 11’de varsayılan komut satırı uygulaması yapmayı planlıyor. Windows 11 şu anda Terminal’i tercih edilen program olarak ayarlama seçeneği sunarken; Windows Konsol Ana Bilgisayarı, Microsoft’un işletim sisteminde her zaman terminal rolünü oynamıştır.

Bir Microsoft sözcüsü, şirketin Windows Terminal’i 2022’de Windows 11’de varsayılan komut satırı programı yapmayı planladığını söyledi. Yenilik öncelikle Windows Insiders’ı etkileyecek; ve daha sonra, yıl boyunca en son işletim sisteminin tüm kullanıcılarını kapsayacaktır. Çoğu sıradan kullanıcı için değişikliğin fark edilmeyeceğini belirtmekte fayda var.

2019’da Windows 10’da ilk Windows Terminal programını gördük; Aynı yıl Microsoft’un yıllık Yapı Geliştiricileri Konferansı’nda. Uygulama, çoklu sekme desteğinin yanı sıra dış görünümler içerir; özelleştirmeler ve GPU kullanarak tam metin ve emoji oluşturma desteği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu