Teknoloji

Microsoft ve Google Altı Yıllık Ateşkesi Bitiriyor

Dünyanın en büyük iki teknoloji şirketi arasında uzun süredir devam eden bir anlaşma sona erdi ve dışarıdakileri bundan sonra ne olacağını merak etmeye bıraktı. Microsoft ve Google, iki şirket arasında sürekli bir dava barajını durdurmak için 2015 anlaşmalarını oluşturdu ve çoğunlukla iyi çalıştı.

Ancak anlaşma Nisan 2021’de sona erdi ve bir kez daha el sıkışmak yerine her iki şirket de anlaşmadan vazgeçti.

Microsoft ve Google Altı Yıllık Ateşkesi Bitiriyor

Biraz alışılmadık bir hareketle, iki şirket arasındaki anlaşma, her ikisinin de düzenleyicilere veya diğer resmi şikayet yöntemlerine yönelmek yerine anlaşmazlıkları mümkün olan en üst düzeyde çözmeye çalışacağı konusunda anlaştılar.

Ayrıca, Financial Times’a göre, anlaşmanın şartları, Microsoft ve Google’ın güvenlik ve kuantum hesaplama gibi karşılıklı ticari çıkar alanlarında işbirliği yaptığını da gördü.

Çoğunlukla, ateşkes, şirketlerin doğrudan rekabetin her örneğini uzun ve pahalı bir yasal savaşa dönüştürmeden rekabet etmeye devam etmelerinin bir yolu olarak görülüyordu. Ancak bilenlere göre hem Google hem de Microsoft, ticari olarak birbirlerine zarar vermek için sözde “kirli numaralar” kullandılar.

Microsoft ve Google’ın Avustralya’nın tartışmalı medya yasası konusunda karşı karşıya gelmesiyle, Google’ın Microsoft’un eski numaralarına geri döndüğünü ilan etmesine yol açan ateşkesin çoktan unutulduğuna dair işaretler çoktan ortaya çıktı.

Microsoft ve Google Neden Ateşkeslerini Bitiriyor?

Müfettişler, işlerini düzenleyicilerin burnundan uzak tutmak için yarım on yıldan fazla bir süre harcamalarına rağmen, yine de ısıyı artırıyorlar.

Büyük teknoloji şirketlerinin rekabet karşıtı ve tekelci uygulamalarını araştıran düzenleyicilerin küresel bir zemininde, dünyanın en büyük iki şirketinin düzenleyici müdahalesini önlemek için işbirliği yaptığını bulmak biraz soluk ötesinde.

Özellikle Microsoft, Google, Apple, Amazon ve Facebook’taki Big Tech rakipleri kadar düzenleyici spot ışığının bakışını hissetmedi. Microsoft, 2000’li yılların başında ünlü antitröst davalarıyla savaştı ve kaybetti; bu, şirketin spot ışıklarından ve düzenleyicilerden uzak durmak için daha çok çalıştığı anlamına geliyor.

Yukarıda bağlantılı makalede okuyabileceğiniz gibi, ABD, özellikle Big Tech’in küresel teknoloji üzerindeki boğucu gücünü hedefleyen bir dizi yeni antitröst yasası çıkarıyor. Bu yasaların ne kadar başarılı olduğu görülecektir.

Ancak açık olan şey, dünya çapındaki hükümetlerin bu şirketler tarafından uygulanan rekabete aykırı uygulamalardan bıktığı ve artık değişim zamanının geldiğidir.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %