Teknoloji

Microsoft, Mart ayı sonunda Android ve iOS’ta Cortana desteğini sona erdiriyor.

Cortana’nın uygulamanın yakında durdurulacağına dair bir mesaj görüntülediğini gördüyseniz, bunun nedeni Microsoft’un hem iOS hem de Android platformlarında sanal asistanı desteğini sonlandırmaya karar vermesidir. Mart ayının sonundan sonra artık Cortana’yı telefonlarınızda kullanamayacaksınız.

Microsoft, Cortana Mobile Desteğini Sonlandırdı

Microsoft geçen yıl Temmuz ayında Cortana mobil desteğini çok yakında sona erdireceğini ve o gün nihayet geldiğini duyurdu. Şirket, 31 Mart’a kadar iOS ve Android için Cortana’yı durduracak.

Bu duyuru Microsoft’un destek sitesinde yapılmıştır ve resmi açıklama aşağıdaki gibidir:

Temmuz ayında duyurduğumuz gibi, Cortana bir üretkenlik asistanı olarak gelişimine devam ederken, Android ve iOS için Cortana uygulaması desteğini yakında sona erdireceğiz.

Cortana Sonlandırıldığında İçeriğinizi Yönetmeye Devam Edin

Cortana ile herhangi bir içerik oluşturduysanız, Cortana sona erdiğinde verilerinize ne olacağı konusunda endişeleniyor olabilirsiniz. Neyse ki Microsoft, bu sanal asistan telefonunuzdan gittiğinde bile öğelerinize erişebilmenizi sağlamak için düzenlemeler yaptı.

Anımsatıcılarınız ve listeleriniz gibi öğelerinize Windows’ta Cortana’dan erişilebilir. Bu, PC’nizde oturum açmanız gerektiği ve tüm Cortana öğelerinize erişebileceğiniz anlamına gelir.

Hatırlatıcılarınız, listeleriniz ve görevleriniz, akıllı telefonlar için ücretsiz bir yapılacaklar listesi uygulaması olan Microsoft To Do ile de eşitlenecektir. Bu uygulamayı iOS veya Android cihazınıza indirip yükleyebilir ve tüm Cortana içeriğinize erişebilirsiniz.

İOS ve Android için Microsoft Cortana Alternatifleri

Cortana oldukça kullanışlı bir sanal asistan oldu ve bittiğinde hepimiz onu özleyeceğiz. Bu gerçekleşeceğinde, bir Cortana alternatifini bulmak isteyebilirsiniz.

Hem iOS hem de Android ekosistemleri hakkında iyi bir şey, her ikisinin de kendi sanal asistanlarına sahip olmasıdır. iOS’ta Siri ve Android’de Cortana’nın tüm bu zaman boyunca sizin için yaptığı görevleri yerine getirmenize yardımcı olacak Google Asistan var.

Bu yerleşik asistanların siz tatmin etmemesi durumunda, uygulama mağazalarınızdan alabileceğiniz birçok başka asistan uygulaması vardır.

İOS ve Android için Cortana Yakında Kullanımdan Kaldırılıyor

Akıllı telefonunuzda Cortana kullanıyorsanız, bu uygulamaya veda etme zamanınız geldi. Piyasada seçim yapabileceğiniz birçok seçenek olduğundan, bu uygulamaya bir alternatif bulma konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %