Microsoft

Microsoft, Apple’ı Geride Bırakarak Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu

CEO Tim Cook, CNBC’ye gelir açığının 6 milyar dolar olarak tahmin edildiğini, ancak Aralık çeyreğinde daha kötü tedarik zinciri sorunları beklediğini söyledi. Şirketteki iPhone satışları yıldan yıla yüzde 47 arttı, ancak aynı zamanda analist beklentilerinin gerisinde kaldı. Şirketin dördüncü çeyreği yalnızca birkaç günlük iPhone 13 satışını içeriyordu.

Microsoft, bu yıl Apple’ı geçerek dünyanın en değerli halka açık şirketi oldu. Microsoft’un yaklaşık 2,49 trilyon dolarlık bir piyasa değeri vardı, onu Apple izledi. 

CNBC’ye göre, ET 11:15 itibariyle Microsoft’un 2,47 trilyon doların üzerinde bir piyasa değeri varken, Apple’ın değeri yaklaşık 2,42 trilyon dolardı. 

CEO Tim Cook, CNBC’ye gelir açığının 6 milyar dolar olarak tahmin edildiğini, ancak Aralık çeyreğinde daha kötü tedarik zinciri sorunları beklediğini söyledi.

Şirketteki iPhone satışları yıldan yıla yüzde 47 arttı, ancak aynı zamanda analist beklentilerinin gerisinde kaldı. Şirketin dördüncü çeyreği yalnızca birkaç günlük iPhone 13 satışını içeriyordu.

Microsoft, yıllık bazda yaklaşık yüzde 22 artan mali yılın ilk çeyreğinde gelir beklentilerini aştı. CNBC’nin daha önce bildirdiğine göre, bu 2018’den bu yana en hızlı büyümeydi.

Apple, 1 trilyon dolar ve 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket oldu. Geçen yıl devlet petrol devi Saudi Aramco’yu geride bırakarak dünyanın en değerli halka açık şirketi oldu.

Raporda, salgının tedarik zincirlerinde hasara yol açması nedeniyle Microsoft’un en son 2020’de piyasa değeri Apple’ı geride bıraktığı belirtildi.

Beş yıldan fazla bir süredir Windows’a yapılan ilk büyük güncellemeyi ortaya çıkardıktan sonra ilk olarak Haziran ayında 2 trilyon dolarlık bir piyasa değerinin üzerinde kapandı.

Saat 11.15 ET’de, Microsoft’un hissesi bugüne kadar neredeyse yüzde 47 artarken, Apple’ın hissesi yaklaşık yüzde 11 arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu