Teknoloji

Microsoft, AB’de Google ve Facebook’u Yıkmayı Planlıyor

Microsoft, oyunun kurallarını değiştiren yeni bir yasayı desteklemek için Avustralya’nın yardımına koştuktan sonra, sonuncusunu duyduğumuzu düşündük. Ancak görünen o ki Microsoft daha yeni başlıyor ve AB’yi Google ve Facebook’u daha fazla engellemek için aynısını yapmaya zorluyor.

Microsoft ve Avustralya’da Neler Oluyor?

Microsoft, Google, Facebook ve Avustralya’nın ortak noktasının ne olduğundan emin değilseniz, tüm bunların nerede başladığını görmek için biraz geriye gitmemiz gerekiyor.

Avustralya hükümetinin özellikle Facebook ve Google’ı hedef alan yeni bir yasa teklif etmesiyle başladı. Hükümet, her iki teknoloji devinin de haber kaynaklarından gelen içeriği ödemeden kullandığına inandığını söyledi.

Google veya Facebook’un bazen kullanıcılarına güncel tutmak için gösterdiği küçük haber parçalarını hiç gördünüz mü? Bunlar doğrudan haber sitelerinden kaldırılıyor ve Avustralya hükümeti bu uygulamanın insanların haber sitesini ziyaret etme zahmetine girmediği anlamına geldiğini iddia etti. Bu daha sonra haber siteleri gelir elde etti.

Bu nedenle hükümet, Google ve Facebook’un bir haber pasajı görüntüledikleri her zaman kaynak web sitesine ödeme yapması gerektiği anlamına gelen yeni bir yasa çıkardı. Facebook, yasanın ışığında Avustralya haber kapsamını kaldırarak yanıt verdi.

Ancak Google, bir kavga çıkardı. Snippet’lerinin insanları daha fazla okumak için tıklamaya teşvik ettiğini ve böylece haber sitesine daha fazla trafik çektiğini savundu. Ayrıca, böyle bir yasanın uzun vadede sürdürülmesinin çok pahalı olacağını söyledi.

Bu nedenle Google, yasanın geçmesi durumunda kendisini Avustralya’dan çıkarmakla tehdit etti. Avustralyalı web kullanıcılarının yüzde 95’i Google kullandığından, bu muhtemelen bir korkutma taktiğiydi; ancak aslında rakibi Microsoft’a kapıyı açtı.

Microsoft’un AB’de Ücretli Haber Arayışı

Microsoft bu haberi duyunca Avustralya’yı Google’dan kurtarmak için yardımına koştu. Sadece kendi arama motoru Bing’in Google’ın bırakacağı boşluğu doldurmaya hazır olduğunu ilan etmekle kalmadı, aynı zamanda Avustralya’nın haber yasalarını da tamamen destekledi. Elbette, haber yasası Microsoft’u hedef almıyordu; ama olsaydı, şirket bunlara uyacağını belirtti.

Ancak, Microsoft orada durmuyor. Şirket, bu yasa nereye giderse gitsin, Google’ın ölçeğini küçültmesi veya ayrılması yönünde baskı yapacağını muhtemelen fark etmiştir. Arama motoru devinin popülaritesine ayak uydurmakta zorlanan Bing için bu iyi haber.

Bu nedenle, US News , Microsoft’un AB ülkelerini de bu yeni yasayı kabul etmeye nasıl teşvik etmeyi planladığını bildirdi. Şirket, aşağıdaki açıklamayı yapmak için Avrupa Yayıncılar Konseyi ve News Media Europe ile işbirliği yaptı:

Yayıncılar, aksi takdirde müzakerelerden tamamen uzaklaşma veya pazarlardan tamamen çıkma tehdidinde bulunabilecek bu kapı bekçisi teknoloji şirketleriyle adil ve dengeli anlaşmalar müzakere etmek için ekonomik güce sahip olmayabilir.

Bu, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bazılarını geri çekmeyi amaçladığı için Microsoft için ilginç bir zamanın başlangıcı olabilir.

Haber Üzerine Haber Yapmak

Google ve Facebook, Avustralya’dan çekilmekle tehdit ettiğinde, bunun milletvekillerinin geri adım atmasına neden olacağını umdular. Ancak, rekabet şimdi iki teknoloji devinin ayağını ateşe vermek ve onları ya kurallarına göre oynamaya ya da daha fazla ülkeden ayrılmaya zorlamak istiyor gibi görünüyor.

Bing’e ikinci bir şans vermek istiyorsanız, arama motorunun yazım hatalarınızı düzeltmek ve istediğiniz sonuçları almak için yakında yapay zekayı kullanacağını biliyor muydunuz?

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %