AppleSamsung

iPhone ve Samsung Telefonlar Hangisi Daha İyi ?

İPhone ile Samsung telefonları karşılaştırmaya gelince, çoğu insan zaten en sevdikleri cihaza sahip. Bir yanda yıllardır sadık Apple kullanıcıları olan iPhone hayranlarınız var. Öte yandan, teknoloji devlerinin son teknoloji yeniliklerinden yeterince yararlanamayan Samsung hayranlarınız var.

Ancak ortalama bir alıcı için hangi telefonun daha iyi olduğuna (iPhone veya Samsung) karar vermek yalnızca kişisel bir heves meselesi olmamalıdır. Bunun yerine, bilinçli bir karar vermek için her iki alternatif de kafa kafaya karşılaştırılmalıdır. Bu yazıda, tam da bunu yapacağız. Hadi kazalım.

Fiyat ve Paranın Değeri

Belki de iPhone’lar ve Samsung’un amiral gemileri arasındaki fark edilmesi en kolay fark fiyattır. Apple hayranları aynı fikirde olmasa da, ilk bakışta iPhone’ların pahalı olduğuna inanabilirsiniz – özellikle de Apple ekosistemine henüz aşina değilseniz.

Samsung’un amiral gemileri, hala ucuz olmaktan uzak olsa da, paranızın karşılığını daha iyi verme olasılığı daha yüksektir. Ve Samsung’un çok geniş bir akıllı telefon serisi yelpazesi olduğundan, bütçeniz ne olursa olsun iyi bir anlaşma bulmayı bekleyebilirsiniz .

Buna karşılık, iPhone’ları buna değer kılan şeylerin çoğu, kusursuz iOS yazılım deneyimleri ve AirPods veya Apple Watch gibi diğer Apple ürünleriyle sıkı entegrasyonlarıdır. Bir iPhone satın aldığınızda, büyük olasılıkla kendinizi cihazınızdan en iyi şekilde yararlanmak için diğer Apple ürünlerini de satın almak isteyeceksiniz.

kameralar

iPhone’lar, genellikle fotoğraf kalitesi, görüntü tutarlılığı ve video kalitesi açısından Samsung benzerlerinden daha fazla övgü aldı. Ancak en yeni S21 serisiyle, daha özel olarak Galaxy S21 Ultra ile Samsung, oyununu oldukça önemli ölçüde artırdı.

Tutarlılık hala Apple’ın güçlü yanı olsa da, bir bütün olarak kamera deneyimi Samsung akıllı telefonlarda çok daha rafine, eğlenceli ve çok yönlü hissettiriyor. Kameralarıyla oynamayı ve yeni kamera özelliklerini denemeyi sevenler için Samsung telefonlar tercih edilecek olanlardır.

Ancak daha tarafsız bir görüntü ve video profili tercih ediyorsanız ve agresif görüntü işleme algoritmalarının bunları sizin için otomatik olarak düzenlemesini istemiyorsanız, iPhone’lar işi oldukça iyi yapar. Bu, onları kendi fotoğraflarını ve videolarını düzenleyen ve doğal renklere ve daha güvenilir bir kamera deneyimine öncelik veren profesyoneller için ideal hale getirir.

İşletim sistemi

iOS ve Android’i karşılaştırmak, iOS’un daha basit olduğunu ve Android’in daha özelleştirilebilir olduğunu iddia eden klişe ile oldukça kolaydı.

Bu eskiden hikayenin sonuydu. Ancak rekabetin doğası gereği, her iki işletim sistemi de yıllar içinde gelişti – eski iddialar bu güne kadar hala oldukça belirgin olmaya devam ediyor.

Samsung’un eski UI’si TouchWiz’i hatırlarsanız, Samsung’un yazılım oyununda ne kadar korkunç olduğunu bilirsiniz; bu, Samsung’un çoğunlukla bir donanım şirketi olduğu için şaşırtıcı değildir. Karşılaştırıldığında, Samsung’un Android üzerine kurulu mevcut One UI kaplaması, oradaki en temiz yazılım deneyimlerinden birini kolayca sunar.

Spektrumun diğer ucunda, iOS tescilli bir yazılımdır ve Apple’a daha iyi RAM yönetimi, yazılım sorunsuzluğu, kullanıcı güvenliği ve güvenilirliği sağlayan son kullanıcı deneyimi üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Ek olarak, daha az sayıda iOS cihazı göz önüne alındığında, Instagram veya PUBG gibi uygulama geliştiricileri, uygulamalarını iOS deneyimine göre genellikle daha iyi optimize eder.

İPhone’ların Samsung telefonlara göre sahip olduğu bir diğer önemli avantaj, cihazların uzun ömürlü olmasıdır. Samsung telefonlar genellikle 3-4 yıl yazılım desteği ile gelirken iPhone’lar rahatlıkla 5-6 yıl dayanabiliyor.

Ancak bunun için önemli bir uyarı var. Akıllı telefon pilleri, zamanla kaçınılmaz olarak bozuldukları anlamına gelen lityum iyondan yapılmıştır. Yalnızca daha uzun işletim sistemi desteği nedeniyle bir iPhone satın almayı planlıyorsanız, pilin bir darbe alacağını ve yine de 3-4 yıl içinde yeni bir cihaz satın almanız gerekebileceğini unutmayın.

Sesli Asistanlar

iPhone’un Siri’si, 2011’de iPhone 4S’nin piyasaya sürülmesinden bu yana cihaz için varsayılan ses asistanı oldu. Öte yandan Samsung, 2017 yılında yerli ses asistanı Bixby’yi Galaxy S8 serisi ile zaten kullanışlı olana alternatif olarak tanıttı. Tüm Android telefonlarda çalışan Google Asistan.

Girişim kesinlikle övgüye değer olsa da, Bixby değildi ve birçok yönden hala Apple’ın Siri ve Google Asistanı için bir eşleşme, ancak bazı özel durumlarda liderliği ele alıyor.

Ancak, tamamen sezgisellik söz konusu olduğunda, Google Asistan, kullandığınız cihazdan bağımsız olarak hala en iyi sesli asistandır.

Pil Kalitesi

Apple, piliyle ilgili büyük iddialarla akıllı telefon savaşında nadiren savaştı. Buna karşılık, Samsung, reklamlarında devasa pil ömrünü ve etkileyici hızlı şarj hızlarını oldukça agresif bir şekilde tanıtıyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte, iPhone’un büyük bir pili olmamasına rağmen, tescilli yazılımı, minimum pil kullanımını sağlayacak ve saygın bir pil ömrü sağlayacak kadar verimlidir. Bununla birlikte, Samsung telefonları hala toplam pil kapasitesi açısından iPhone’ları geride bırakıyor.

Şarj hızı söz konusu olduğunda, iPhone’ların daha gidecek çok yolu var. Yeni MagSafe şarj cihazlarının iPhone 12 Pro Max’i boştan dolu hale getirmesi üç saat kadar sürebilir. Buna karşılık, 25W Samsung adaptörünü kullanarak Galaxy S21 Ultra’yı bir saatten biraz fazla bir sürede doldurabilirsiniz; bu da onu ileri düzey kullanıcılar veya oyuncular için daha uygun hale getirir.

Ne yazık ki, her iki marka da kutu içindeki amiral gemileri için şarj cihazları sağlamayı bıraktı.

Hangisi Size Uygun ?

İki harika akıllı telefon alternatifi arasında bir satın alma kararı şu şekilde özetleniyor: kişisel tercih. Burada da durum böyle.

iPhone satın alan çoğu insan, bunu iyi entegre edilmiş Apple ekosistemi ve kusursuz kullanıcı deneyimi sayesinde yapar. iPhone’lar, arama ve video kaydı gibi temel işlevleri daha güvenilir bir şekilde ele alır.

Buna karşılık, biraz daha maceracıysanız ve cihazınızı kişiselleştirebileceğiniz ve özelleştirebileceğiniz bir şablon istiyorsanız, Samsung telefonları gitmeniz gereken yoldur. Tartışmasız daha iyi tasarım, daha eğlenceli bir kamera deneyimi, daha fazla özellik ve daha büyük pil ile Samsung amiral gemileri etkileyicidir.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %