Teknoloji

iPhone Ve Android Kullanılmadığında Bile Verilerimizi Topluyor

Hem Android telefonlar hem de iPhone’ların, cepte veya el çantasında boşta olsa bile birkaç dakikada bir Google ve Apple ile belirli verileri topladığı ve paylaştığı görülmüştür.

Veri Toplamayı Durdurmanın Yolu Yok

Trinity College Dublin tarafından yürütülen ve Profesör Doug Leith tarafından The Irish Times ile paylaşılan yeni araştırma çalışmasında, telefonlarımız belirli kullanım verilerini toplayıp Apple ve Google’a yüklüyor. .

Çalışma, Google ve Apple akıllı telefonlarının, diğer ayrıntıların yanı sıra, cihazın donanım seri numarası, telefon numarası, IMEI, Wi-Fi MAC adresi ve SIM kartın takılı olup olmadığı dahil olmak üzere her dört buçuk dakikada bir veri yüklediğini buldu.

Profesör Leith şu yorumu yaptı:

Sanırım çoğu insan, Apple ve Google’ın iCloud veya Google Drive gibi hizmetler sağlamak için telefonlarımızdan veri toplamaları gerektiğini kabul ediyor. Ancak telefonlarımızı sadece telefon olarak kullandığımızda – arama yapmak ve almak için ve daha fazlası değil – Apple ve Google’ın neden veri toplamaları gerektiğini anlamak çok daha zor. Yine de bu çalışmada, Apple ve Google’ın tam da bu durumda çok sayıda bilgi topladığını görüyoruz. Aşırı görünüyor ve neden gerekli olduğunu anlamak zor.

Google, bu veri toplamanın tasarım gereği olduğunu kabul ederek çalışmaya yanıt verdi.

Google, Telefonların Nasıl Çalıştığını Söylüyor

Google, bu araştırma çalışmasının “akıllı telefonların nasıl çalıştığını özetlediğini” söyledi ve bir şirket sözcüsü şunları söyledi:

Modern otomobiller, araç bileşenleri, güvenlik durumları ve servis programları hakkında düzenli olarak temel verileri otomobil üreticilerine gönderir ve cep telefonları da benzer şekillerde çalışır. Bu rapor, iOS veya Android yazılımının güncel olduğundan, hizmetlerin amaçlandığı gibi çalıştığından ve telefonun güvenli ve verimli bir şekilde çalıştığından emin olmaya yardımcı olan bu iletişimleri ayrıntılarıyla anlatır.

Apple, yazı yazarken çalışma hakkında yorum yapmadı.

Android Daha Çok Veri Topluyor?

Profesör Leith’e göre, Apple’ın kurucu ortağı ve CEO’su Steve Jobs’un bir zamanlar “cebinizde bir araştırma” olarak adlandırdığı Android’in, “Apple’dan çok daha büyük miktarda telefon verisi” topladığı görüldü. Ortalama olarak, Google’ın Pixel telefonları 12 saatte bir yaklaşık bir megabayt veri gönderdi. Buna karşılık, iPhone’lar aynı dönemde yalnızca 52KB gönderdi.

Leith, ağdaki diğer cihazların, özellikle de kullanıcının ev yönlendiricisini, kafe etkin noktasını veya ofis ağını benzersiz şekilde tanımlayanların MAC adreslerinin toplanmasıyla ilgilenir. “Bu, Apple’ın potansiyel olarak hangi kişilere yakın olduğunuzu, ne zaman ve nerede olduğunuzu izleyebileceği anlamına geliyor,” dedi Leith, uygulamayı “çok ilgili” olarak nitelendirdi.

Anket, akıllı telefon kullanım verilerinin, ayrıntılı kullanıcı profilleri oluşturmak için web’de gezinme ve alışveriş satın alımları dahil olmak üzere diğer veri kaynaklarına bağlanabileceğini açıklamaya devam ediyor. Ancak çalışma, Apple ve Google’ın bu verileri toplanan diğer bilgilerle birleştirdiğini iddia etmekten vazgeçiyor.

Akıllı Telefon Analizi ve Gizliliğiniz

Ne Apple ne de Google, ilgili işletim sistemlerinin, kullanıcının isteğe bağlı olarak devre dışı bırakabileceği cihaz analizlerini topladığı gerçeğini gizlemiyor. Örneğin Apple’ın durumunda, iOS cihaz analizi, donanım ve iOS sürümleri hakkındaki ayrıntıları, performans istatistiklerini ve cihazlarınızı ve uygulamalarınızı nasıl kullandığınızla ilgili verileri içerebilir.

Apple’ın web sitesindeki bir destek belgesine göre “Toplanan bilgilerin hiçbiri sizi kişisel olarak tanımlamaz” . “Kişisel veriler ya hiç günlüğe kaydedilmez, farklı gizlilik gibi gizliliği koruma tekniklerine tabidir ya da Apple’a gönderilmeden önce herhangi bir rapordan kaldırılır.”

iPhone müşterileri, Ayarlar> Gizlilik> Analizler ve İyileştirmeler’e giderek bu bilgileri cihazlarında inceleyebilir ve isteğe bağlı olarak özelliği devre dışı bırakabilir. Bu çalışmanın analitik koleksiyonuna mı yoksa başka bir şeye mi atıfta bulunduğu belli değil. Profesör Leith, değeri ne olursa olsun, “kullanıcılar veri toplamadan vazgeçemez” dedi.

Android kullanıcıları ayrıca isteğe bağlı olarak cihazlarının nasıl kullanıldığı ve Google’ın Android yazılımını iyileştirmesine yardımcı olmak için nasıl çalıştığı hakkında bilgi toplamasına izin verebilir.

“Daha Google hizmetlerini kişiselleştirmek için ve herkes için ürün ve hizmetlerimizi geliştirmek için bu bilgiyi kullanın. Eğer ek Web ve Uygulama Etkinliği etkinleştirildiğinde, bu bilgileri, hesabınızla depolanabilir” konulu bir destek belgesini okur Google web sitesi .

“Öyleyse, Etkinliğim’de görebilir ve silebilirsiniz.”

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %