Apple

iPhone 12 vs iPhone 13 Değiştirmeye Değer Mi ?

Yeni iPhone 13, geçen yılki iPhone 12 ile nasıl kıyaslanıyor? Yükseltmeye değer mi?

Apple’ın Eylül etkinlikleri, genellikle yeni iPhone serisine sahip olduklarından, büyük ölçüde değişiklikler bekleniyor. Bu yıl, Apple’ın iPhone 13, mini, Pro ve Pro Max modelleri de dahil olmak üzere yeni iPhone 13 serisini piyasaya sürmesiyle farklı değildi. Şirket, yenilikler de dahil olmak üzere iPhone 13’ün iPhone 12’yi nasıl geliştirdiğini sergiledi.

Önceden kaydedilmiş sanal etkinlik sırasında CEO Tim Cook, Apple’ın iPhone’u nasıl “daha yetenekli, daha güçlü ve daha da eğlenceli” hale getirmeye devam ettiğini anlattı. Şirket ayrıca Apple Watch Series 7 ile birlikte yeni bir iPad ve iPad mini duyurdu.

Ancak, gösterinin vitrini yeni iPhone dizisiydi. Bu nedenle, aşağıda iPhone 12 ve iPhone 13 arasındaki temel farkları ele aldık.

A15 Biyonik Çip

iPhone 12, iPhone 13’ün üzerinde çalıştığı A15’in tanıtımına kadar bir akıllı telefondaki en hızlı çip olan A14 Bionic çip üzerinde çalışıyor.

Apple, A15 Bionic işlemcinin 15 milyardan fazla transistöre sahip olduğunu ve grafikleri A14’ten %30’a kadar daha hızlı yüklediğini söylüyor. İki yeni yüksek performanslı çekirdeğe, dört yeni verimli çekirdeğe, daha hızlı dört çekirdekli grafik işlemcisine ve daha hızlı bir sinir motoruna sahiptir.

Şirket, A15 işlemcisinin akıllı telefon rekabetinden %50 daha hızlı olduğunu ve rakiplerinin hala Apple’ın iki yıl önceki çiplerine yetişmek için mücadele ettiğini iddia ediyor.

Tasarım

iPhone 13, iPhone 12 serisi ile tanıtılan aynı düz kenarlı tasarımı koruyor. Tasarım, düz, dikdörtgen tasarıma sahip ilk iPhone olan Apple’ın önceki iPhone 4’ünden ipuçları aldı. iPhone 13, iPhone 12 serisiyle birlikte sunulan MagSafe şarj cihazına da sahiptir.

iPhone’un çentiğinin ortadan kaldırılmasını isteyenler hayal kırıklığına uğrayacak. Çentik %20 düşürüldü ama ne yazık ki kaldırılmadı. Arka kamera modülü de yeniden tasarlandı (kameralar birbirinin üzerinde olmalarına kıyasla çapraz olarak zıt olacak şekilde), ancak bunun dışında, iPhone 13 görsel olarak iPhone 12 ile neredeyse aynı.

pil

Apple, iPhone 13 ve iPhone 13 mini’nin öncekilerden daha uzun pil ömrüne sahip olacağını iddia ediyor. Özellikle iPhone 13 mini ve iPhone 13 pilleri, iPhone 12 mini ve iPhone 12’den sırasıyla 1,5 saat ve 2,5 saat daha uzun süre dayanır.

Kamera

Apple, iPhone 13 serisinde yeni bir geniş kamera sensörü ve lensi tanıttı. Teknoloji devi, bunun şimdiye kadar telefonlarında çift kamera sistemine yerleştirdiği en büyük kamera sensörü olduğunu söylüyor. iPhone 13, geçen yıl iPhone 12 Pro Max’te tanıtılan sensör kaydırmalı optik görüntü sabitleme sistemine de sahip. Bu, merceğin çeşitli koşullarda görüntüyü sabitlemesine yardımcı olur. Ayrıca yeni bir ultra geniş kamera sensörü de var.

iPhone 13 ayrıca gelişmiş video performansına sahiptir. Apple, Sinema Modu adlı yeni bir özelliği sergiledi. Bu özellik, çerçevede neler olduğuna bağlı olarak kamera odağını farklı nesneler arasında sorunsuz bir şekilde geçirir. Bu, en çok filmlerde görülen sinematik bir efekttir. Sistem ayrıca, bir özne telefondan uzağa baktığında odağı değiştirecek kadar akıllıdır. Ayrıca, tercih ettiğiniz konuya odağı değiştirmek veya kilitlemek için manuel olarak da dokunabilirsiniz.

Sinema Modu kulağa ilginç bir özellik gibi geliyor, ancak kulağa geldiği kadar iyi çalışıp çalışmadığını görmek için kişisel olarak test etmemiz gerekecek. Sinema Modu, iPhone 13 mini’de de mevcuttur.

5G Desteği

iPhone 13 için 5G Desteği genişletildi. Apple, 5G’nin 2021’in sonuna kadar 60 ülkede 200 operatörde çalışacağını söylüyor, ancak bu aynı zamanda 5G’yi destekleyen iPhone 12 için de geçerli olacak.

Renkler, Depolama ve Fiyatlandırma

Apple bu yıl fiyatlandırmayı aynı tuttu; iPhone mini 699 dolardan, iPhone 13 ise 799 dolardan başlıyor.

Her iki telefon da geçen yılki modele göre büyük bir yükseltme olan 128 GB depolama alanıyla (geçen yıla göre iki katına çıktı) birlikte geliyor.

iPhone 13 beş farklı renkte sunulur: gece yarısı, yıldız ışığı, (PRODUCT)RED, mavi ve pembe.

Yükseltmeli misiniz?

Bu yılki ürün grubu, iPhone 12’ye göre küçük bir yükseltmedir. Bu nedenle, ne olursa olsun en son iPhone modeline sahip olması gereken gerçek bir ölümsüz Apple hayranı değilseniz, bunu bir kenara bırakmanızı öneririz.

Apple’ın büyük yükseltmeler arasında (daha önce “S” modellerinde yapılan) küçük yükseltmeler yaptığı biliniyor ve bu yıl da durum böyle görünüyor. Ancak, iPhone X veya XS gibi daha eski bir iPhone sürümünü kullanıyorsanız, yükseltme yapmaya değebilir (ve hatta gecikmiş olabilir).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu