Apple

iOS 15’te Eski iPhone’larda Çalışmayan 13 Özellik

iOS 15 ve iPadOS 15’teki en iyi yeni özelliklerden bazıları daha yeni cihazlara özeldir. Bu güncellemenin sunduğu her şeyin keyfini çıkarmak için 2018 veya sonrasında üretilmiş bir iPhone veya iPad modellerine ihtiyacınız olacak.

Bu güncellenmiş işlevlerden bazıları, temel donanım desteği gerektirir, bu nedenle yalnızca en az A12 Bionic çipe sahip cihazlar bunları kullanabilir. İşte nedeni ve hangi işlevlerin tüm iPhone modellerine gelmeyeceği.

Bazı iOS 15 Özellikleri Neden A12 Bionic Chip’e İhtiyaç Duyuyor?

Sürükleyici yürüme yönergeleri gibi bazı iOS 15 özellikleri, bol miktarda işlem gücü gerektirir. Belirli bir düzeyde kullanıcı deneyimi ve akıcılık sağlamak için belirli özellikler için belirli bir Apple çipi gerekir. Hassas bir çipi hedeflemek, geliştirmeyi basitleştirir ve çeşitli iPhone ve iPad’lerde tutarlı bir kullanıcı deneyimi sağlar.

iOS 15, Apple’ın A12 Bionic çipi veya daha yenisi için optimize edilmiş özelliklerin keyfini çıkarmak için en az bir iPhone XS gerektirir. Aşağıdaki cihazlar A12 Bionic çipini kullanır:

 • iPhone XS serisi (2018)
 • Telefon XR (2018)
 • iPad Pro (2018)
 • iPad6 (2018)
 • iPad Hava 3 (2019)
 • iPad mini 5 (2019)

Belirli iPhone veya iPad’iniz 2018 veya sonrasında üretildiyse, belirli iOS 15 özelliklerini kullanmaya hazır olmalısınız. Ancak yalnızca daha yeni cihazlarda çalışan iOS 15 özellikleri tam olarak nedir? İşte bir liste.

1. Apple Haritalar: Sürükleyici AR Tabanlı Yürüyüş Yol Tarifleri

iOS 15’teki Apple Haritalar, artırılmış gerçeklikte (AR) sürükleyici yürüyüş talimatları getiriyor. Dar dönüşler ve yaya geçitleri de dahil olmak üzere ayrıntılı yürüme yol tarifleri almak için cihazınızın kamerasıyla etrafınızdaki binaları ve altyapıyı taramanız yeterlidir.

Uyumlu bir cihazla yürüyerek seyahat ederken, AR tabanlı adım adım navigasyon kesinlikle hedefinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olur.

2. Apple Haritalar: Etkileşimli 3D Küre

iOS 15’in yenilenen Haritalar uygulaması, “Dünya’nın doğal güzelliğini keşfetmek” için herhangi bir yöne yakınlaştırabileceğiniz ve döndürebileceğiniz zengin, etkileşimli bir 3D küreye sahiptir. Yeni alanlar keşfetmek için güzel bir yol, ancak Haritalar’ın yeni küre görünümünü kullanmak için bir iPhone XS veya daha yenisine ihtiyacınız olacak.

3. Apple Haritaları: Daha Detaylı Şehir Haritaları

Apple’ın iOS 15’teki harita çözümü, San Francisco, Los Angeles, New York ve Londra gibi şehirlerde çok daha ayrıntılı haritalar sağlar. Hepsi eskisinden daha fazla bilgi ile görüntülenen yollar, ağaçlar, binalar ve yükseklik ile birlikte gelirler.

Bunun da ötesinde, Golden Gate Köprüsü gibi önemli yerler artık 3B nesneler olarak işleniyor. Ayrıntılı şehir haritaları yalnızca A12 Bionic çipe veya daha yenisine sahipseniz gösterilir.

4. Bilgisayarla Görme: Canlı Metin

Muhtemelen en iyi yeni iOS 15 özelliği olan Canlı Metin, görüntülerden metin kopyalamak ve başka bir yere yapıştırmak için gerçek zamanlı OCR tarayıcınızdır. Kamera uygulamasında web görüntülerinden, kendi fotoğraflarınızdan ve canlı video akışından metin algılayabilir. Bu harika işlev, daha önce belirtildiği gibi herhangi bir uyumlu cihazda gerçek zamanlı olarak çalışır.

5. Fotoğraflar: Görsel Arama

iOS 15’in Fotoğraflar uygulamasında, tanınan herhangi bir nesne ve sahnenin ayrıntılarını aramak için bir resim çekebilirsiniz. Bu, kitaplar, evcil hayvan türleri, popüler sanat eserleri ve önemli noktalar ve daha fazlası gibi öğeler üzerinde çalışır.

6. FaceTime: Portre Modu

Kamera uygulamasındaki portre fotoğrafçılığına benzer şekilde, Portre modu artık FaceTime görüntülü aramaları sırasında arka planı bulanıklaştırmak ve yüzünüzü odak haline getirmek için kullanılabilir.

FaceTime’daki portre modu, arka planda her türlü gösterişli ayrıntıyı gizlerken en iyi şekilde görünmenize yardımcı olur. Ancak bunu kullanmak için 2018 veya daha yeni bir iPhone veya iPad’e ihtiyacınız olacak.

7. FaceTime: Mekansal Ses

Sesi çeşitli yönlerden geliyormuş gibi duymanızı sağlayan bir teknik olan uzamsal ses artık FaceTime’da kullanılıyor. Bu, Apple’ın “daha doğal, rahat ve gerçekçi” çağrılar olarak tanımladığı çağrıları oluşturmak içindir.

iOS 15, katılımcı seslerini yaymak için ses efektlerini kullanır; bu, herkesin sesinin ekrandaki konumundan geliyormuş gibi görünmesini sağlar.

8. Siri: Cihaz Üzerinde Kişiselleştirme

iOS 15’in Siri’si, okuduğunuz konular gibi hakkınızda çok şey öğrenebilir. Ardından bunu, buluta hiçbir şey göndermeden kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturmak için kullanır. Örneğin, yardımcı, anında yararlı öneriler sağlamak için en çok etkileşimde bulunduğunuz kişileri öğrenir.

Siri zekası, yazdığınız yeni sözcükleri öğrenerek iPhone’unuzun otomatik düzeltme işlevini de geliştirir.

9. Siri: Cihaz Üzerinde Konuşma İşleme

iOS 14 ve önceki sürümlerde, Siri’nin sizi anlayabilmesi için, isteğinizin sesini Apple’ın analiz edildiği, ayrıştırıldığı ve düz metne dönüştürüldüğü sunuculara yüklemesi gerekir. iOS 15’te bu konuşmadan metne işleme, bunun yerine cihazınız tarafından gerçekleştirilir.

Cihazda işleme, Siri’nin daha hızlı çalışmasını sağlar ve sunucu tabanlı konuşma tanımaya kıyasla gizliliğinizi artırır. Olumsuz tarafı, metni gerçek zamanlı olarak konuşmaya dönüştürmek CPU gücü açısından pahalıdır, bu nedenle bu, bir iPhone XS veya daha yenisine ihtiyaç duyan başka bir iOS 15 özelliğidir.

10. Siri: Çevrimdışı Destek

iOS 15’teki Siri, internet bağlantısı olmadan zamanlayıcıları ve alarmları ayarlayabilir, ayarları değiştirebilir, mesaj gönderebilir, aramaları yönetebilir ve daha fazlasını yapabilir. Bu, mobil kapsama alanının zayıf olduğu bölgelerde sık sık Wi-Fi olmadan giderseniz faydalı olacaktır.

11. iPhone, iPad ve Mac Arasında Evrensel Kontrol

Evrensel Kontrol ile klavyenizi, farenizi ve izleme dörtgeninizi Mac’lerde ve iPad’lerde hiçbir şeyi yapılandırmanıza gerek kalmadan kullanabilirsiniz. Bunu iPad’inizde kullanmak için A12 Bionic tarafından desteklenen bir model gerekir, yani bir iPad Pro, iPad Air 3, iPad 6 veya iPad mini 5 veya daha yenisine ihtiyacınız vardır.

12. Cüzdan: Ev, Otel, Ofis ve Araba Anahtarları

Apple, Cüzdan uygulamasıyla fiziksel cüzdanları değiştirmeyi hedefliyor. iOS 15’te HomeKit uyumlu ev, ofis, otel ve araba kapı kilitleri için dijital anahtarları destekler. Bu, evinizin, şirket ofisinizin, otelinizin ve arabanızın kapılarını sorunsuz bir şekilde açmanızı kolaylaştırır.

Bu özelliklerin uygunluğu cihaza ve konuma göre değişir. Cüzdan’daki dijital anahtar desteği, iPhone XS ve sonraki sürümleriyle sınırlıdır ve iPad’de kullanılamaz. Ayrıca Apple, özellik için cihaz gereksinimlerinin otele ve işyerine göre değişebileceğini belirtiyor.

13. Hava Durumu: Yeni Hareketli Arka Planlar

iOS 15’teki daha estetik Hava Durumu uygulaması, Apple’ın güneşin konumunu, bulutları ve yağışı doğru bir şekilde temsil ettiğini söylediği binlerce varyasyona sahip hareketli arka planlar içerir. Bu animasyonlu arka planlar, A12 Bionic çip veya daha yenisini gerektirir.

Diğer iOS 15 Özellik Sınırlamaları

Uyumlu bir iPhone veya iPad’e sahip olmak, yukarıdaki özelliklerin her birine erişeceğinizi garanti etmez; iOS 15’in kullanılabilirliği bölgeye göre de değişir.

Örneğin, Sağlık verilerinin ve kan şekeri analizinin paylaşılması şu an için yalnızca ABD’ye özgü özelliklerdir. Benzer şekilde, Haritalar uygulamasındaki hava kalitesi endeksleri şu anda ABD, İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa ve birkaç başka yerle sınırlıdır. Şu anda yalnızca ABD, İngiltere ve İrlanda’da çalışan bir sonraki saatlik yağış bildirimi için aynı.

Apple’ın web sitesindeki kullanışlı bir destek belgesi , güncelleme geldiğinde iOS 15 ve iPadOS 15 özelliklerinin kullanılabilirliğini yansıtacak şekilde yenilenecektir.

HomeKit Secure Video gibi özelliklerin çalışması için ücretli bir iCloud planı gerekebilir.

Ayrıca uyumlu bir akıllı ev aleti satın almadan yerleşik Siri gibi iOS 15 özelliklerini kullanamayacaksınız. Ayrıca, Siri’nin zamana duyarlı bildirimleri duyurması, ikinci nesil AirPods, AirPods Pro ve AirPods Max ile sınırlıdır.

Cüzdan uygulamasına fiziksel anahtar ekleme gibi özellikler için cihaz gereksinimleri otele ve iş yerine göre değişiklik gösterebilir. Bunun da ötesinde, iOS 15’in 2021’de genel kullanıma sunulmasına kadar aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç özellik uygulanmayacak:

 • E- postamı Gizle: Rastgele e-posta adresleri 2021’de bir güncellemeyle geliyor.
 • Cüzdan’daki fiziksel anahtarlar: iOS 15’in piyasaya sürülmesinden sonra Cüzdan’daki fiziksel anahtarlar için de destek sağlanacaktır.
 • Cüzdanda Kimlik: Cüzdan’a ehliyet ve eyalet kimliklerinin eklenmesi 2021’in sonlarında başlayacak.
 • Ayrıntılı şehir haritaları: 2021’de çok daha ayrıntılı haritalar CarPlay’e gelecek.
 • Uygulama Gizlilik Raporu: Ayarlar’da daha sonra bir iOS 15 güncellemesi aracılığıyla yeni bir bölüm geliyor.

Eski iPhone’larda Bile Değerli Bir Yükseltme

Son olarak, iOS 15 ve iPadOS 15’in hala beta aşamasında olduğunu unutmayın. Bu noktada, özellikler değişebilir ve bunu bir beta sürümünden diğerine yapabilir.

Buna güzel bir örnek, Apple’ın üçüncü betadaki kafa karıştırıcı sekme kurulumunu güncellemesini isteyen olumsuz kullanıcı geri bildirimi ile Safari’nin düzensiz arayüzüdür.

İOS 15’in yayınlanmaya hazır hale gelmesinden önce birkaç tane daha beta ile birlikte, ek özellik ince ayarları ve işletim sisteminde değişiklikler bekleyebilirsiniz. iOS 15’in, büyük olasılıkla Eylül ayındaki yeni iPhone’lardan önce, 2021’de halka açık olarak piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %