Apple

iOS 15 Hakkında Bilmemiz Gereken Her şey

Apple, iOS 14 için aşamalı yükseltmelerle meşgul olabilir, ancak bu, şirketin bir sonraki büyük şey olan iOS 15 üzerinde gizlice çalışmadığı anlamına gelmez. Google zaten Android 12 ile harekete geçti ve Apple’ın bunu yakında takip etmesini bekliyoruz. mobil telefonlar için yeni işletim sistemi ile. Yeni iOS sürümü muhtemelen Apple’ın yıllık WWDC geliştirme odaklı zirvesinde geliyor. Geçen yıl olduğu gibi, devam eden salgın nedeniyle çevrimiçi bir açılış konuşması bekliyoruz. Yeni işletim sistemi, mevcut iOS 14’e göre bir dizi yeni özellik ve iyileştirme içerebilir. Etkinlikte, Apple bu özelliklerin çoğunu açıklayacak ve muhtemelen cesur kullanıcılar için geliştirici beta sürümünü piyasaya sürecek.

iOS 14, iOS için bir dizi yeni özellik getiren oldukça ilginç bir güncellemeydi. Artık belirli uygulamaları açmak zorunda kalmadan kullanıcılar için hızlı ve hızlı bilgiler sunan ana ekran widget’larından bahsedebiliriz. Bir sonraki işletim sistemi önemli bir kullanıcı arayüzü yenilemesi getirmeyebilir, ancak zaten mevcut olanı iyileştirecektir. Kesinlikle iOS 14 ile birlikte sunulan bazı özellikleri güzelleştirecek. Daha fazla uzatmadan, beklenen iOS 15 özelliklerini inceleyelim.

İOS 15: YENİ BEKLENEN ÖZELLİKLER

ETKİLEŞİMLİ PENCERE ÖĞELERİ

iOS Pencere Öğeleri, iOS 14 ile tanıtıldı, ancak bildirimler veya “bakışta” kısayollar için “görsel panolardan” başka bir şey değiller. Kullanılabilirliklerini genişletmek için hala uzun bir yolu var. iOS 15’in, kullanıcının etkileşime girebileceği etkileşimli widget’lar sunduğu söyleniyor. Örneğin, hacim kontrolleri olan pencere öğeleri, işlevler için pencere öğeleri vb. Görebiliriz. Şirket ayrıca küçük, orta ve büyük standartlar arasında olacak pencere öğeleri için daha fazla boyut sunacak.

DAHA FAZLA VARSAYILAN UYGULAMA ÖZELLEŞTİRME

İOS 15 ile Apple, kullanıcıların varsayılan uygulamaları değiştirmesine olanak tanıyan daha fazla sistem özelleştirmesine izin verebilir. iOS 14, Safari ve Mail’in alternatif uygulamalar için değiştirilmesine izin vererek bunu başlattı. Ancak iOS 14.5 beta, varsayılan müzik platformunuzu değiştirmenize izin vererek bunu genişletiyor. İOS 15’te daha fazla uygulamanın bunu destekleyeceğine inanıyoruz.

AYARLAR MENÜSÜ REVİZYONU

Yeni iOS 15 güncellemesi, iOS Ayarlar Menüsü için tasarımda büyük bir yenilik getirebilir. Artımlı değişikliklerin yanı sıra, yıllar önce tanıtılan aynı ayarlar menüsüne sahibiz. Umarım Apple, iOS ayarlarının eski ve sezgisel ihtişamını getirmek için tasarımı değiştirecektir.

HER ZAMAN AÇIK EKRAN MODU

OLED ekranlı cihazlarda büyük ölçüde kullanılan bir özellik varsa, bu Her Zaman Açık Ekran modlarıdır. Bu özellik, OLED ekranlı ilk iPhone’dan beri mümkün hale geldi, ancak Apple Watch’ta tanıtıldığında ilgi gördü. Bu özellik, yenileme hızını 1Hz’ye kadar düşürebilir ve çok az miktarda pil boşa harcayabilir. Genel LCD’lerden farklı olarak OLED, pikselleri ayrı ayrı aydınlatabilir, bu nedenle siyah piksel, kapalı bir pikseldir. Elbette bu donanıma bağlı bir özellik olacak ve ortak LCD’lere sahip eski iPhone’lara ulaşmayacak. Xiaomi, yalnızca OLED destekli telefonların Her Zaman Modunun kullanılabildiği MIUI ile benzer bir şey yapar. Apple, bildirimleri her zaman açık ekrana uyacak şekilde daha kolay görüntülemek için kilit ekranını güncelleyebilir.

MACOS / İOS İLE İLGİLİ DAHA FAZLA ÖZELLİK

Apple geçen yıl macOS’u piyasaya sürdüğünde, Apple M1 MacBook’un yolunu açmak için ARM işlemciler ve uygulamalar için destek ekledi. ARM tabanlı bilgisayar, iOS ve iPadOS uygulamalarını çalıştırabilir. Apple’ın iOS 15’te iOS ve macOS arasındaki çapraz kullanımı genişletecek daha fazla özellik sunmasını bekliyoruz. Gelecekte bu iki yazılımın tek bir yazılımda birleşeceğini görmekten şaşırmayacağız.

DAHA FAZLA GÜVENLİK

İOS 14.5’ten beri Apple, iOS’un gizliliğini daha da artırıyor. Örneğin, en son iOS 14.5 beta, Apple’ın kendi sunucuları aracılığıyla güvenli tarama verilerini otomatik olarak yeniden yönlendirir. Kullanıcıları, verilerini çalma eğiliminde olan belirli reklamlardan korur. Güvenlikle ilgili bu özelliklerin iOS 14’te büyük bir rol oynamasını bekliyoruz.

İOS 15: UYGUN CİHAZLAR

.Örneğin iOS 14, iOS 13’ü destekleyen cihazlar için geldi. Ancak, bu iOS 15 tarafından tekrar edilmeyecek. Kulaklık girişi olan son iPhone’lar, iPhone 6s, 6s Plus için de destek büyük ölçüde kesilecek. Yalnızca A10 veya daha yeni bir yonga setine sahip cihazlar yeni iOS 15’i destekleyecektir. Dolayısıyla, uygun cihazların listesi şunları içerir:

 • iPhone 12
 • Pro Max
 • Pro
 • mini
 • iPhone 11
 • 11 Profesyonel
 • Pro Max
 • iPhone XS
 • XS Max
 • XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • 8 Artı
 • iPhone 7
 • 7 Artı
 • iPhone SE (2020)
 • iPod touch (7. nesil)

İOS 15, İPADOS 15 VE WATCHOS 8 ÇIKIŞ TARİHİ

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, iOS 15 kesinlikle WWDC 2021’de geliyor. Etkinlik, Apple’ın olağan programını takip eden Haziran ayında gerçekleşecek. Bir beta yayınlamanın yanı sıra, iOS’un bu erken ortaya çıkışı, uygulama geliştiricilerine de yön veriyor. Kararlı sürümün yeni iPhone ailesiyle birlikte gelmesini bekliyoruz. İPhone 13 serisi büyük olasılıkla bu yıl eylül ayında geliyor. iOS 15 sürümü, doğrudan iPadOS 15 sürümüyle ilişkilendirilebilir. Sonuçta, iPad İşletim Sistemi, yalnızca geniş ekrana özgü özelliklere sahip bir cihazdır. WWDC 2021 sırasında watchOS 8’in de piyasaya sürülmesini bekliyoruz.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %