Mobil Oyunlar

Huawei, Tencent oyunlarını uygulama mağazasından kaldırıyor

Tencent Huawei’nin (Tencent’in) çevrimiçi oyun kataloğunu, her iki şirketin de gelir paylaşımı konusunda bir anlaşmaya varamaması nedeniyle Huawei’nin uygulama mağazasından kaldırdığını doğruladı.

Tencent tarafından yapılan bir açıklamada; “Huawei’nin mobil oyun platformunun, Mobil Oyun Promosyon Projesi Sözleşmemizle planlandığı gibi sözleşmesini yenilememesi nedeniyle, Tencent Games’in ilgili ürünleri bu sabah erken saatlerde raflardan aniden kaldırılmıştır.”

Xiaomi, Çin’in Elması olarak anılsa da gerçek anlamda Huawei, ciro ve pazar payı açısından Çin’de Apple‘ın muadili olan şirket. Pazar araştırma firmaları IDC ve Canalys’in verilerine göre Huawei şu anda Çin cep telefonu pazarının% 41,4‘ünü ve küresel pazarın% 14,9‘unu kontrol ediyor.

Tencent dünya çapında en üst sıralarda yer alan çevrimiçi oyunlardan bazılarını satsa da, Huawei ile olan ortaklığı, Tencent’in en büyük pazarı olan Çin’de dolaşımda olan yüz milyonlarca Huawei telefonundan yararlandığı için önemli.

Huawei ve Tencent, yorum yapmak isteyen Reuters’ın talebine hemen yanıt vermedi. Ancak konuya aşina bir kaynak, şirketlerin uygulama mağazası satışları için bir gelir paylaşımı anlaşması üzerinde anlaşamamaları nedeniyle oyunların kaldırıldığını ima etti. Tencent’in katılmadığı bir terimle Huawei’nin% 50‘lik bir kesinti almakta ısrar ettiği bildirildi.

Tencent, mümkün olan en kısa sürede bir çözüme ulaşmak için Huawei’nin mobil oyun platformuyla aktif olarak iletişim kurduklarını ve pazarlık ettiklerini ima ediyor. Marka ayrıca rahatsızlıktan dolayı tüm kullanıcılardan özür diliyor.

Tencent dışında oyun geliştiricilerinden Huawei’nin gelir taleplerine karşı artan bir direnç var. Geçen yıl, Şangay merkezli geliştirici Mihoyo, satış için komisyon yapısıyla bir anlaşmaya varılamaması nedeniyle hit oyunu “Genshin Impact” i Huawei’nin uygulama mağazasına yerleştirmemeye karar verdi.

Bu ihtilaf, Apple ile Epic Games arasındaki karmaşayı anımsatıyor ve Apple’ın Fortnite ve diğer Epic Games oyunlarını gelir toplama konusundaki anlaşmazlık nedeniyle App Store‘dan kaldırmıştı.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %