Android

Google Play’de Uygulama Yükleme Optimizasyonu

Google, cihazınıza uygulama yüklemelerini hızlandırmayı amaçlayan yeni bir Play Store özelliğini kullanıma sunuyor. Şirket, bu özelliği ilk olarak bir ay önce test etmeye başladı.

Google, bu özelliğe Uygulama yükleme optimizasyonu adını veriyor. Tüm Android cihazlar için otomatik olarak kullanıma sunuluyor ve varsayılan olarak etkindir.

Uygulama Yükleme Optimizasyonu, Uygulama Yükleme ve Başlatma Sürelerini Hızlandıracak

Uygulama yükleme optimizasyonu, uygulamaların daha hızlı yüklenmesini, açılmasını ve çalıştırılmasını sağlayacak. Bunu, bir uygulamayı yükledikten sonra bir uygulamanın en çok hangi bölümünü kullandığınıza ilişkin verileri kitle kaynaklı hale getirerek yapacak. Google, bu özelliğin cihazınızın CPU’su, pili ve depolamasındaki yükü azaltmaya da yardımcı olacağını bildiriyor.

Google özelliği şu şekilde açıkladı:

Uygulama yükleme optimizasyonunu açtığınızda, Google, yüklemeden sonra uygulamayı ilk açtığınızda uygulamanın hangi bölümlerini kullandığınızı söyleyebilir. Yeterince kişi bunu yaptığında, Google uygulamayı herkes için daha hızlı yüklemek, açmak ve çalıştırmak için optimize edebilir.

Google, uygulama yükleme optimizasyonu için veri toplarken, ad, e-posta adresi vb. Gibi kişisel verilerinizi toplamaz. Benzer şekilde, cihazınızda yüklü diğer uygulamalar gibi uygulama dışında herhangi bir bilgi toplamaz. Uygulamaya indirilen veya yüklenen tüm veriler de toplanmaz.

Uygulama yükleme optimizasyonu, tüm Android cihazlarda varsayılan olarak etkindir. Bu özelliği devre dışı bırakmak isterseniz, bunu Google Play Store ayarlarından yapabilirsiniz. Google, uygulama yükleme optimizasyonu özelliğini devre dışı bıraksanız bile, bundan yararlanmaya devam edeceğinizi not eder.

Uygulama yükleme optimizasyon özelliği Android cihazınıza sunulduğunda, Play Store’u ilk açtığınızda otomatik olarak bununla ilgili bir açılır pencere alırsınız.

Android Cihazınızda Uygulama Yükleme Optimizasyonunun Etkin Olduğu Nasıl Doğrulanır?

Uygulama yükleme optimizasyonunun Android cihazınızda etkin olup olmadığını Play Store ayarlarından doğrulayabilirsiniz.

1. Play Store uygulamasını açın.

Profil sağ üst köşedeki fotoğrafınıza dokunun Ayarları Tıklayın

3. Açılan Ayarlar sayfasından, Uygulama yükleme optimizasyonu özelliği geçişinin açık olduğundan emin olun. Bu özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız, buradan kapatabilirsiniz.

Google’ın destek belgesinde uygulama yükleme optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu özellik, Google’ın sunduğu bir sunucu tarafı güncellemesi olarak kullanıma sunuluyor, böylece Android cihazınızda otomatik olarak görünecek.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

2 Yorumlar

 1. Bende bu özellik yok android 12 telefonum samsung galaxy s20

  1. Merhaba,

   1. Play Store uygulamasını açın.

   Profil sağ üst köşedeki fotoğrafınıza dokunun Ayarları Tıklayın

   3. Açılan Ayarlar sayfasından, Uygulama yükleme optimizasyonu özelliği geçişinin açık olduğundan emin olun. Bu özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız, buradan kapatabilirsiniz.


   Bu işlemleri uyguladınız mı ?

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %