Teknoloji

Google Play Protect Nedir, Neyi Amaçlar ?

Google Play Protect, Play Store’da yerleşik bir güvenlik özelliğidir. Kötü amaçlı uygulamaları önceden tarayarak indirmenizi engeller. Bu, cihazınızın zararlı yazılımlardan korunmasını sağlar.

Play Store uygulamasının yanı sıra, üçüncü taraf kaynaklardan yüklenen uygulamaları da düzenli aralıklarla tarar. Potansiyel olarak zararlı bir uygulama algıladığında, size o uygulamayı kaldırabileceğiniz bir bildirim gönderir.

Bazı şüpheli uygulamalar, siz onları manuel olarak kaldırana kadar devre dışı bırakılır. Ayrıca, bir uygulamanın güvenli olmadığı onaylandığında Play Protect, uygulamayı cihazınızdan otomatik olarak kaldırmadan önce sizi bilgilendirir. Play Protect, hangi uygulamaların tutulacağına ve hangi uygulamaların işaretlenip kaldırılacağına karar vermek için Google’ın İstenmeyen Yazılım Politikası ve Geliştirici Politikası’na başvurur.

Play Protect, varsayılan olarak tüm Android kullanıcıları için etkindir, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Google bunu yapmanızı önermese de Play Protect’i devre dışı bırakmak belirli uygulamaları cihazınızda tutmanıza yardımcı olabilir.

Kötü amaçlı yazılımlara karşı korumanın yanı sıra, “Cihazımı Bul” seçeneğini kullanarak Android cihazınızı izlemenize de yardımcı olur. Bunu kullanarak, yalnızca kaybolan aygıtın konumunu görmekle kalmaz, aynı zamanda verilerini uzaktan kilitleyebilir veya silebilirsiniz. Ancak, bu işlev için Wi-Fi ve GPS konumu gibi belirli özelliklerin çalışıyor olması gerekir.

Genel olarak Play Protect, Google için doğru yönde atılmış bir adımdır. Bunun nedeni, kullanıcıların Play Store’u rakip App Store’a göre nispeten zayıf güvenliğe sahip olduğu için sık sık eleştirmesidir. Ancak Play Protect’in kullanıma sunulmasından bu yana, Android cihazlar çok ihtiyaç duyulan bir güvenlik artışı aldı.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %