Android

Google Play Protect Kötü Amaçlı Yazılımları Algılamada Yetersiz

Bir AV-TEST raporu, Android’in kötü amaçlı yazılımlara ve diğer kötü durumlara karşı yerleşik koruması olan Google Play Protect’in sıfırdan çalışmadığını ortaya koydu. AV-TEST, popüler güvenlik ürünlerini kapsamlı bir kötü amaçlı yazılım ve virüs listesine karşı test eden, dünyanın önde gelen antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma test laboratuvarıdır.

Google Play Protect, 20.000’den fazla kötü amaçlı uygulamanın üçte ikisinden biraz fazlasını tespit etti ve AV-TEST’in 0,0 Koruma ve 0,0 Kullanılabilirlik gibi etkileyici bir test puanı vermesine yol açtı.

Google Play Protect: Android Güvenlik İçin Çok Yetersiz

AV-TEST’in sonuçları, Google Play Protect’i test edilen 15 Android güvenlik çözümünün en sonunda sağlam bir şekilde yerleştirdi. Koruma, Performans ve Kullanılabilirlik’in üç test bölümünde sunulan maksimum 18 puanla Google Play Protect yalnızca 6,0 puan aldı ve bir sonraki seçenek olan Ikarus’un tam on puan gerisinde kaldı.

Google’a göre, bu koruma her zaman etkindir ve cihazdaki her uygulamayı otomatik olarak değerlendirir. Ancak dayanıklılık testi, bu hizmetin özellikle iyi bir güvenlik sağlamadığını ortaya çıkardı: Diğer tüm güvenlik uygulamaları Google Play Protect’ten daha iyi koruma sağlıyor.

AV-TEST, virüsten koruma araçlarının her birini 20.000’den fazla kötü amaçlı uygulamaya karşı birleştirir. Ocak-Haziran 2021 arasında yürütülen dayanıklılık testinde üç tur test yapıldı. Her test, yaklaşık dört hafta boyunca dolaşımda olan kötü amaçlı yazılım örneklerini kullanan bir dizi kötü amaçlı uygulama ile birlikte gerçek zamanlı bir testte yeni keşfedilen 3.000 kötü amaçlı yazılım örneğini içeriyordu.

Google Play Protect, gerçek zamanlı kötü amaçlı yazılım örneklerinin yüzde 68,8’ini ve referans kötü amaçlı yazılım örneklerinin yüzde 76,7’sini tespit etti.

Ayrıca AV-TEST, her cihaza Play Store’dan yaklaşık 10.000 zararsız uygulama yükleyerek yanlış pozitifleri tespit etmeyi amaçlar. Yine, Google Play Protect, 70 zararsız uygulamayı kötü amaçlı yazılım olarak işaretleyerek yığının en altına geldi.

Google Play Protect Yararsız mı?

AV-TEST’in altı aylık kapsamlı testine göre, Google Play Protect çok fazla değil. Binlerce kötü amaçlı uygulamanın savunmasını geçmesine izin vermek zayıftır. Ayrıca, Play Protect aynı testin AV-TEST’in 2020 baskısında en son bitirdiği için bu Google için sürpriz olmamalı .

En İyi Android Güvenlik Uygulaması Hangisi?

2021 testinde, 9 Android antivirüs uygulaması eve maksimum 18 puan kazandırdı:

  • Avast
  • AVG
  • Bitdefender
  • F-Secure
  • G DATA
  • Kaspersky
  • McAfee
  • NortonLifeLock
  • Trend Micro

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %