Teknoloji

Google Kendi İşlemcisini Üretecek

Google’ın yakında çıkacak olan Pixel telefonlarının, dahili olarak “GS101” olarak anılan şirket içi geliştirilmiş “Whitechapel” SoC (Yonga Üzerinde Sistem) platformunu içereceği bildiriliyor. Yeni yonga seti, muhtemelen Pixel 6 ve Pixel 5a 5G olarak adlandırılacak olan “Raven” ve “Oriole” kodlu telefonlarda ilk çıkışını yapacak.

Google şimdiye kadar Pixel cihazları için SoC’leri Qualcomm’dan aldı, tıpkı diğer tüm büyük Android OEM’leri gibi. Ancak şirket, en az 2020’den beri Pikseller ve Chromebook’lar için özel bir SoC üzerinde çalışıyor.

Google, Yeni Pixel SoC’lerde Samsung SLSI ile Çalışıyor

9to5Google tarafından görülen dahili belgeler, “Whitechapel” in Google’ın Chromebook’lar ve Pixel cihazlar için özel bir SoC oluşturma çabası olduğunu gösteriyor. Bu platformun bir parçası olarak piyasaya sürülecek ilk yonga “GS101” olacak ve “GS” büyük olasılıkla “Google Silicon” anlamına geliyor.

Dahili belgeler, Samsung’un Exynos yongalarına bağlanan “Slider” ile bağlantılı olarak “Whitechapel” kullanır. Belgedeki referanslar, Google’ın SoC için Samsung’un SLSI bölümüyle birlikte çalıştığına işaret ediyor.

Bu, çipin yazılım bileşenleri de dahil olmak üzere Samsung’un Exynos platformuyla bazı benzerliklere sahip olabileceği anlamına gelir. Samsung, Google Silicon yongasını muhtemelen 5nm dökümhanelerinde üretecek.

XDA bu raporu doğruladı ve dahili belgelerin bir TPU (Tensör İşleme Birimi) ile 3 kümeli bir kurulum içeren “GS101” SoC’ye işaret ettiğini iddia etti. Belgelerde ayrıca bir sonraki Pixel telefonlara “göz korkutucu olmayan telefonlar” olarak atıfta bulunuluyor ve bu da muhtemelen entegre bir Titan M çipine sahip olduklarına işaret ediyor.

“GS101” in, Haziran 2021’de piyasaya sürüleceği söylenen bütçe odaklı Pixel 5a’da değil, Pixel 6 ve Pixel 5a 5G’de çıkması bekleniyor.

Google daha önce cihazları için özel çipler geliştirdi. 2017 yılında şirket, görüntü işleme yeteneklerini artırmak için Pixel 2 için Pixel Görsel Çekirdeği üzerinde Intel ile çalıştı.

Özel Bir SoC, Google’ın Piksel Cihazları Uzun Süre Desteklemesine İzin Verecek

Apple, ürünlerine hem güç hem de verimlilik açısından avantaj sağlayan kurum içi ürünler için SoC geliştiren tek şirkettir. Apple’ın iPhone’ları ve iPad’leri ilk piyasaya sürüldükten sonra 5+ yıl boyunca desteklemesinin nedeni de budur.

Google’ın özel SoC çabaları ona aynı faydaları sağlayacaktır. Artık sürücü güncellemeleri için Qualcomm’a güvenmek zorunda kalmayacak, bu da Pixel telefonlarını daha uzun süre desteklemesine izin verecek.

Şu anda, Pixel telefonlara 3 nesil Android işletim sistemi güncellemesi sözü veriliyor. Tüm donanım yığını üzerinde tam kontrole sahipse, bu Google tarafından kolayca beş yıla çıkarılabilir.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %