Microsoft

Google Chrome Kullanıcılarını Kaybetmeye Başladı

Son raporlara göre, Microsoft Edge, web tarayıcı pazarında uzun yıllardır hakim olan Google Chrome kullanıcılarını yavaş yavaş avlıyor. Statcounter’a göre Microsoft Edge, Kasım ayında ilk kez %4’ü geçerek onu Safari ve Chrome’dan sonra en popüler üçüncü tarayıcı yaptı.

Google Chrome kullanıcılarını kaybetmeye başladı: Microsoft Edge’e geçiyorlar

Geçen ay pazar payını kaybeden tek büyük tarayıcı, yaz aylarındaki %65,27’den şimdi internet etkinliğinin %64,04’ünü oluşturan Google Chrome oldu. Tabii ki, Edge ve Chrome arasındaki boşluk çok büyük ve ikincisi yakın zamanda en üst noktadan hareket etmeyecek.

Geçen yıl Chromium tabanlı yeni Edge’in piyasaya sürülmesinden bu yana, popülaritesindeki artış, büyük ölçüde Microsoft’un kullanıcıları yeni tarayıcıya geçmeye teşvik ettiği Edge Legacy ve Internet Explorer desteğinin kesilmesinden kaynaklandı. Ancak, büyümeyi hızlandırmak için Microsoft’un Firefox, Safari ve Chrome kullanıcılarını nasıl cezbedeceğini bulması gerekiyor.

Microsoft, son aylarda Edge’i agresif bir şekilde zorlayarak Windows 10 ve Windows 11’de varsayılan tarayıcıyı değiştirmeyi zorlaştırıyor. Şirket ayrıca Microsoft 365 ile yeni entegrasyonlardan kullanıcılara yardımcı olmak için tasarlanmış araçlara kadar Edge için bir dizi yeni özelliği duyurdu. çevrimiçi alışverişlerde tasarruf edin.

Edge, Temmuz ayında Firefox’u geride bıraktı ve şimdi Chrome’u terk eden kullanıcılarla müşteri tabanını büyütüyor. Süreç yavaş, ancak Microsoft konumunu güvenle güçlendirmeye devam ediyor.

Microsoft Edge, Xbox Cloud Gaming için keskinleştirme özelliği sunuyor

Yakın zamanda Microsoft, Clarity Boost adlı yeni bir Xbox Bulut Oyun özelliğini duyurdu; Microsoft Edge’deki akış oyunlarının netliğini artıran. Ek kullanıcı tarafı işleme kullanır.

Bu özellik şu anda yalnızca deneysel Edge Canary’de mevcuttur; resmi sürümden önce yeni özellikleri test ediyor. Bu özellik, 2022 yılına kadar tüm Microsoft Edge kullanıcılarına sunulacak.

Xbox Bulut Oyun hizmeti hala tüm ülkelerde mevcut değil. Ancak, destekleyen ülkelerde Clarity Boost’u daha erken denemek isteyen herkes Microsoft Edge Canary’yi indirebilir; Xbox akış hizmeti sitesine gidin, oyunu başlatın ve tarayıcı menüsünden “Netleştirmeyi Etkinleştir”i seçin.

Xbox Cloud Gaming, oyuncuların Xbox Game Pass kitaplığından oyunlara erişmesine olanak tanır; bulut üzerinden indirmeden veya yüklemeden. PC ve Android’e ek olarak; bu ay hizmet, Xbox One ve Xbox Series X ve S’de 25 ülkede kullanıma sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu