Teknoloji

Google Chrome 90 Şimdi Kullanıma Sunuluyor

Google Chrome 90 artık kararlı masaüstü Bilgisayarlarda mevcuttur. Yeni sürüm, en önemlisi HTTPS’yi standart protokol haline getirme değişikliği olmak üzere çeşitli iyileştirmelerle birlikte geliyor.

Ayrıca bir dizi güvenlik düzeltmesi, AV1 kodlayıcı desteği ve çeşitli geliştirici değişiklikleri de mevcut.

HTTPS Artık Chrome 90’da Standart

Daha önce bildirdiğimiz gibi, Chrome artık bir web sitesine adres çubuğundan erişirken varsayılan olarak HTTPS’yi kullanacak.

HTTPS protokolü, trafiği şifrelediği için HTTP’den daha güvenlidir. Bu, kişisel bilgilerinizi üçüncü şahısların müdahalesine karşı daha fazla korumayla gönderip alabileceğiniz anlamına gelir.

Önceden, bir protokol belirtilmediğinde, Chrome varsayılan olarak HTTP’ye geçiyordu, yalnızca mevcut olduğunda sizi HTTPS’ye yönlendiriyordu. Bu, web’in çoğunluğu bu eski protokolü kullanırken mantıklıydı.

Artık Chrome önce HTTPS uç noktasına bağlanacak, yalnızca kullanılamıyorsa HTTP’ye geri dönecek. Bu, sitelerin biraz daha hızlı yükleneceği anlamına gelir.

Chrome 90’daki Başka Neler Yeni?

Chrome 90 ayrıca, WebRTC entegrasyonuyla video konferans için özel olarak optimize edilmiş bir AV1 kodlayıcı desteği ile birlikte geliyor.

Chromium bloguna göre , AV1 kodlayıcının avantajları şunları içerir:

  • Diğer video kodlayıcılara kıyasla sıkıştırma verimliliği, bant genişliği tüketimini azaltır ve video kalitesini artırır.
  • 30kbps ve daha düşük hızlarda video akışı yapabilme özelliği, çok düşük bant genişliğine sahip ağlardaki kullanıcılar için yararlıdır.
  • VP9 ve codec üzerinde ekran paylaşımı verimliliği.

Chrome 90, çoğu yüksek öncelikli olan 37 güvenlik düzeltmesi içerir. Tüm ayrıntılar Chrome Sürümleri sayfasında bulunabilir.

Google’ın yeni sekme arama özelliği de Chrome 90’da daha yaygın bir şekilde kullanılabilir hale geliyor. Bu, aynı anda açık birçok sekmeyle web’e göz atan kişiler için çok kullanışlıdır. Sekme arama özelliğini kullanarak, başlığı veya URL’si aracılığıyla açık bir sekme bulmak için yazabilirsiniz.

Son olarak, geliştiricilere fayda sağlayacak bir dizi iyileştirme de geliyor. Bu, CSS taşma özelliği için yeni bir değer, Özellik Politikası API’sinin yeniden adlandırılması ve Shadow DOM’u doğrudan HTML’de kullanmanın yeni yollarını içerir.

Google’ın Pete LePage’i, 1990’ların on yılı civarında uygun bir şekilde tasarlanmış güncelleme videosunda tüm bu değişikliklerin üzerinden geçiyor.

Chrome 90’ı Hemen Güncelleyin

Chrome 90, önümüzdeki günlerde ve haftalarda tüm platformlarda herkesin kullanımına sunulacak. Bunu otomatik olarak almanız gerekse de, güncellemenin şu anda sizin için uygun olup olmadığını görebilirsiniz. Masaüstünde Ayarlar > Yardım > Google Chrome Hakkında’ya gidin.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
1

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %