Teknoloji

Facebook Reklam Başkanı Carolyn Everson, İstifasını Açıkladı

Facebook, Apple’ın iOS 14.5 güvenlik güncellemesi sayesinde gelirinin büyük bir bölümünü kaybettiğinden, reklamverenleriyle olan ilişkisi daha da önemli hale geldi.

Biraz talihsiz bir zamanlama, ancak Facebook’un reklam stratejisindeki önemli bir oyuncu az önce istifa etti.

Facebook En İyi Reklam Yöneticisini Kaybetti

Everson, Facebook’ta on yıldan fazla bir süre çalıştı ve bu nedenle, onu bugünkü reklam devine dönüştürmekten büyük ölçüde sorumlu olduğuna şüphe yok.

Everson, “Başarmak için yola çıktığımız şeyden son derece gurur duyuyorum, ancak ekibim ve özellikle zor zamanlarda birbirimize gösterdiğimiz destekle çok daha fazla gurur duyuyorum” diye yazıyor. “Yeni bir bölüme başlamak için sabırsızlanıyorum.”

Everson, bundan sonra planlarının ne olduğu konusunda ayrıntılara girmiyor, ancak Insider,  şimdi başka bir yerde üst düzey bir yönetici rolü üstlenmek istediğini bildiriyor.

İsmi açıklanmayan iki endüstri profesyoneli, Everson’ın CEO olmak istediğine inanıyor ve biri, California merkezli bir pazarlama ve teknoloji şirketinin erken aşamada onu işe almayı umduğunu ekliyor.

Kaynaklardan biri, “Carolyn CEO olmak istiyor. Marne [küresel ortaklıklardan sorumlu başkan yardımcısı] getirilmemiş olsa bile, bu onun için bir tavan anlamına geliyor ve yeni bir fırsata sahip olmak istiyor” dedi.

Everson’ın TikTok’ta çalıştığı da konuşuluyor, ancak ByteDance CFO’su Shouzi Chew,  Mayıs ayı başlarında yeni CEO olarak atandı , bu yüzden bu pek olası görünmüyor. Tabii başka bir pozisyona razı olmazsa.

Everson’ın ayrılışı, Facebook’un yönetim yapısındaki ikinci son değişiklik. David Fischer istifa ettikten sonra Haziran ayı başlarında, Marne Levine baş iş görevlisine (Everson’ın eski pozisyonunun üzerinde bir rol) terfi etti.

Everson, Facebook’tan önce ViacomCBS’nin MTV Networks’ünde reklam satış başkanı, ardından Microsoft’ta küresel reklam başkanı olarak çalıştı.

Bu Facebook için Ne Anlama Geliyor?

Liderlikteki bu değişiklik, Facebook’un reklamverenleriyle nasıl ilgilendiğini de değiştirebilir. Şirketin kesinlikle pozisyonu doldurabilecek nitelikli, uzun vadeli başka çalışanları olsa da, Everson’ın yerini dolduracak birini bulmak zor olacaktır.

Tarihsel olarak konuşursak, reklam satış şefi, özellikle sosyal platform sıcak durumdayken (ki bu olması gerekenden çok daha sık olur) eleştiriyle başka hiçbir şeye benzemez. Rolü kim üstlenirse, aktivistler ilk kişi olacak ve reklamcılar bir şikayetleri olduğunda iletişime geçecekler.

Çok fazla sorumluluk ve dolayısıyla çok fazla stres içeren bir rol. Bunun şirketin operasyonlarında önemli değişikliklere yol açıp açmayacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %