Teknoloji

Facebook, Kuralları İhlal Eden Gruplar İçin Daha Sert Cezalar Getiriyor

Facebook, sürekli olarak Facebook’un kurallarını çiğneyen gruplar üzerinde daha da zorlaşıyor. Bir grup Facebook’un politikalarını ihlal etmeye devam ederse, platform, grup tamamen kaldırılıncaya kadar cezalarının şiddetini aşamalı olarak artıracaktır.

Facebook Zararlı Grupları Baskılamaya Devam Ediyor

Facebook, Facebook Hakkında blogundaki bir gönderide grupların güvenliğini sağlamak için aldığı yeni önlemleri ayrıntılarıyla anlattı .

Facebook’un Topluluk Standartlarını defalarca ihlal eden bir gruba katılmak üzereyken kullanıcılara bildirimler gösterecek. Komut isteminde kullanıcılara iki seçenek sunacak: Grubu İncele ve Yine de Gruba Katıl. Bu, kullanıcılara söz konusu gruba katılmayı yeniden değerlendirme şansı verir.

Facebook ayrıca bu tür gruplar için “davet bildirimlerini sınırlayacak” ve bu da kullanıcıların katılmasını engelleyebilir. Kurallara aykırı grupların mevcut üyeleri de grup tarafından yayınlanan içeriğin Haber Beslemelerinde daha düşük görüneceğini ve bu da bulmayı zorlaştıracağını fark edecekler.

Çok sayıda grup üyesi Facebook’un Topluluk Standartlarını ihlal ettiyse, grubun moderatörleri ve yöneticileri tüm gönderileri geçici olarak onaylamak zorunda kalacak. Ve bir moderatör Facebook’un politikalarını ihlal eden gönderileri onaylamaya devam ederse, platform grubu tamamen ortadan kaldıracaktır.

Facebook, grup üyelerini de sorumlu tutmayı planlıyor. Bir kullanıcı Facebook’un kurallarını defalarca ihlal ettiyse, Facebook’taki herhangi bir grupta gönderi paylaşamaz veya yorum yapamaz. Rahatsız edici kullanıcının yeni gruplar oluşturması veya diğer kullanıcıları gruplara davet etmesi de engellenir.

Facebook, kurallarının daha ciddi ihlalleriyle mücadele etmek için, kullanıcıların Facebook üzerindeki ayrıcalıklarını kademeli olarak kaldırmak veya sadece belirli grupların erişimini sınırlamak yerine “grupları ve insanları tamamen kaldıracağını” söylüyor.

Facebook ayrıca, düşük kaliteli grupları kullanıcıların önerilerinden kaldırmaya devam edeceğini kaydetti. Eylül 2020’de platform, COVID-19 salgını ışığında sağlık grupları önermeyi bıraktı. Ve 2020 ABD seçimlerinden hemen önce Facebook, yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek için siyasi grup tavsiyelerini engelledi.

Facebook Zararlı Grupları Durdurabilir mi?

Facebook, yukarıdaki değişikliklerin önümüzdeki birkaç ay içinde tüm dünyada başlatılacağını belirtti. Gerçek soru şudur: Facebook bu yeni kuralları başarıyla uygulayabilir mi?

Kasım 2020’de devasa bir “Çalmayı Durdur” grubunu devreden çıkardı, bu da platformun politika ihlalleri nedeniyle büyük grupları alt etmekten korkmadığının bir işareti. Ancak tüm bu kısıtlamalar yürürlükte olsa bile Facebook, zararlı içerik yayılıncaya kadar tüm politika ihlallerini yakalayamayabilir.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %