Teknoloji

Facebook iOS 14’ün gizlilik kurallarını eleştiriyor.

Önümüzdeki yılın başlarında yürürlüğe girecek olan yeni App Store yönergeleri, tüm uygulama geliştiricilerinin, uygulamalarda davranışlarını izlemeye ve bilgileri üçüncü taraflarla paylaşmaya başlamadan önce kullanıcı iznini almalarını zorunlu kılıyor. Bu yönergeler ayrıca kullanıcıyı veri toplamak için onay içerir. Apple herhangi bir uygulama geliştiricisini engellemiyor, yalnızca kullanıcının iznini almayı gerekli kılıyor. Bu değişikliklerin bu yıl Eylül ayında hayata geçirilmesi planlanıyordu ancak Apple, uygulamayı 2021‘e erteledi. Peki Facebook bu kurallar konusunda neden birdenbire karşı olduğunu söylüyor? Diye sorabilirsiniz.

Normalde bir uygulamayı indirip yüklediğinizde, yüzeyde görmediğiniz birkaç küçük uygulama için temelde bir şemsiye görevi gören bazı izinler vermeye devam edersiniz. Uygulama izninize sahip olduğundan verilerinizi toplar, çevrimiçi etkinliklerinizi izler ve toplanan verilerle istediği her şeyi yapma hakkını saklı tutar. Bu etkinliklerden biri, reklamları özelleştirmek ve onlara çeşitli çevrimiçi hizmetlerde istediklerini göstermek için genellikle milyarlarca kullanıcı hakkında bilgiye aç olan reklamcılar olan üçüncü taraflarla bilgi paylaşmaktır. Bu duruma Hedefli reklamcılık denir. Reklam verenler, bu veri alışverişi için para içeren çeşitli platformlarla anlaşma yapar.

Facebook neden bu durumdan rahatsız ?

Facebook, birkaç reklamverenle anlaşma yapan bu platformlardan biridir. Dürüst olmak gerekirse, çevrimiçi hizmetler bu şekilde para kazandırır. Facebook, Instagram ve WhatsApp kullanmak için ödeme yapmıyorsunuz, değil mi? Reklamlar ve diğer bazı hizmetler, birkaç çevrimiçi şirket için önemli gelir kaynaklarıdır. Bu nedenle, iPhone kullanıcıları Facebook’un onları izlemek veya verilerini kullanmak istediğini gördüğünde, büyük olasılıkla izni reddedecek ve bu da sosyal medya şirketinin yeni gizlilik kurallarından sonra iPhone’lar hakkında bilgi toplamasını zorlaştıracak. 

Çabalarının bir parçası olarak Facebook, insanları Apple’ın iOS 14 gizlilik değişikliklerinin küçük işletmelere zarar vereceğine inandırıyor. Bu bir dereceye kadar doğrudur, çünkü Facebook artık ürünlerinin reklamını yapmak için gelen bu işletmelerden verilerinizden yararlanamayacak. 

EFF ayrıca, hedeflenen reklamlardan elde edilen gelirin çoğunun, bu durumda uygulama geliştiricileri ve barındırdıkları içerik yaratıcılarına ulaşmadığını söyleyen birkaç araştırmaya atıfta bulunuyor. Bunun yerine, bu para veri dolandırılıların cebine giriyor, Facebook onlardan biri. Bir diğeri ise interneti yöneten Google.

Facebook, işini kaybedeceğinden endişeli, bu nedenle şiddetle bu duruma karşı çıkıyor. “Facebook bu durumdan küçük işletmeleri koruduğunu söylüyor olsada bu açıkcası kendini çıkarlarını düşünmekten öteye gitmeyecektir.”

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %