Teknoloji

Facebook Clubhouse Hamlesi

Facebook, “sosyal ses deneyimleri” adını verdiği bir dizi yeni özelliği kullanıma sunuyor. Bu sese dayalı özelliklerin, yalnızca sesli sohbet odaları barındırmanıza izin veren, yalnızca davetle kullanılabilen bir uygulama olan Clubhouse ile rekabet etmesi amaçlanmıştır.

Facebook’un Clubhouse Rakibi Yakında Geliyor

Facebook çağın gerisinde kalmayı reddediyor ve yaklaşan güncellemeler bunu gösteriyor. Bir gönderide, Facebook platformunda iletişim kurmak için birçok yeni ses tabanlı yollarını açıkladı.

Canlı Ses Odaları, Facebook’un keşfettiği yalnızca ses özellikli bir özelliktir. Şimdiye kadar, kullanıcıların canlı sesli sohbet odalarında yer almasına izin vereceği için Clubhouse’a çok benziyor.

Facebook, Canlı Ses Odalarını Gruplarla ve tanınmış kişilerle test etmeye başlayacak ve kullanıcılara “kamera karşısında olmanın ek baskısı olmadan fikirlerini yeni izleyicilerle paylaşma ve tartışma için bir forum oluşturma” şansı verecek. Bu yaz Messenger’da bu özelliği resmen başlatmayı planlıyor.

Facebook ayrıca, “anekdotları, şakaları, ilham anlarını, şiirleri ve henüz hayal etmediğimiz birçok şeyi yakalamak için kısa biçimli yaratıcı ses klipleri” olarak tanımladığı Soundbites’i de tanıtıyor. Platform, önümüzdeki aylarda küçük bir içerik oluşturucu grubundan başlayarak özelliği test etmeye başlayacak.

Soundbites Haber Kaynağınızda görünecek ve Facebook’un yeni yerleşik ses stüdyosunda kaydedilecektir. Burada, arka plan müziği ekleyebilir, ses parçalarını karıştırabilir ve hatta ses efektleri ekleyerek Soundbite’ınızı daha çekici hale getirebilirsiniz.

İçerik oluşturucuları Live Audio Rooms ve Soundbites’e çekmek için Facebook bazı finansal teşvikler sunuyor. İçerik oluşturucular, Canlı Ses Odalarından para kazanabilecek ve onlara Oda erişim ücretleri, abonelikler ve hayranlardan ipuçları yoluyla tazmin edilme şansı verecek. Facebook ayrıca kaliteli Soundbites oluşturmakla ilgilenenler için bir Ses Oluşturucu Fonu başlatıyor.

Ama yine de hepsi bu kadar değil – Facebook podcast’leri bile alıyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde, uygulamanız arka planda çalışıyor olsa bile Facebook aracılığıyla podcast’leri dinleyebileceksiniz.

Facebook ayrıca, algoritması dinlediğiniz, yorum yaptığınız ve paylaştığınız podcast’lere göre ilgi alanlarınızı ölçeceği için yeni podcast’leri keşfetmenize yardımcı olacağını söylüyor.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %