Android

Chromebook’unuz Kasım Ayından Aylık Chrome OS Güncellemelerini Alacak

Google, Chrome OS sürüm döngüsünde bazı önemli değişiklikleri duyurdu. Şirket, Chromebook’lar için güncelleme planında daha agresif olmayı ve bunlara yönelik yeni özellikler ve iyileştirmeleri daha sık yayınlamayı planlıyor.

Chrome OS kullanıma sunma programı değişiklikleri, Google’ın  bu yılın başlarında Chrome için duyurduklarına benzer.

Chrome OS, Dört Haftalık Yayın Döngüsüne Geçecek

Google, Chromium blogunda, Chrome OS 96’nın 4. çeyrekte piyasaya sürülmesinden itibaren Chrome OS’yi dört haftalık kararlı bir kanala taşıyacağını duyurdu. Bu, Google’ın her dört haftada bir yeni bir dönüm noktası yapı yayınlayacağı yaklaşan Chrome sürüm döngüsüne benzer.

Agresif yeni sürüm döngüsüne rağmen Google, Chrome OS güncellemeleriyle güvenlik, kararlılık, hız ve basitliğe odaklanmaya devam edecek. Ek olarak, bu tür sık ​​güncellemelerin sorun olabileceği eğitim ve kurumsal kullanıcılar için Google, Chrome OS 96’nın piyasaya sürülmesinden itibaren altı aylık yeni bir Genişletilmiş Kararlı kanal sunacak.

Yine de yeni sürüm döngüsü başlamadan önce ve aradaki tüm değişikliklere uyum sağlamak için Google, Chrome OS 95 sürümünü atlayacak. Bu aynı zamanda şirketin Chrome ve Chrome OS sürüm programlarını senkronize etmesine de olanak tanır. Chromebook’unuz Chrome OS 94 güncellemesini alacak ve ardından 4. çeyrekte, Kasım ayında yayınlanması planlanan Chrome OS 96 güncellemesini doğrudan alacak.

Chrome OS 94’ün şu anda beta kanalında 6 Eylül’de yayınlanması planlanıyor ve kararlı sürümün 14 Ekim’de yayınlanması planlanıyor.

Google, yıllar içinde test ve sürüm süreçlerinde yapılan iyileştirmeler sayesinde Chrome için daha hızlı bir sürüm döngüsüne geçebildi. Daha hızlı güncelleme döngüsü, Google’ın tarayıcıda yeni özellikleri ve güvenlik iyileştirmelerini hızla kullanıma sunabileceği anlamına gelir. Chrome OS de Chrome’u temel aldığından, birincisi için dört haftalık bir sürüm döngüsüne geçiş mantıklı.

Bir Chromebook kullanıyorsanız, işletim sistemi arka planda kendini otomatik olarak güncelleme eğiliminde olduğundan daha hızlı Chrome OS sürüm programı sizi fazla rahatsız etmemelidir. Artı tarafta, daha hızlı sürüm döngüsü, Chromebook’unuzdaki yeni özellikleri sık sık deneyeceğiniz anlamına gelir.

Chromebook’unuzda Mevcut Chrome OS Sürümünü Nasıl Bulunur?

Chromebook’unuzdaki mevcut Chrome OS sürümünden emin değilseniz veya cihazınızı bir güncelleme aramaya zorlamak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

  1. Chromebook’unuzun sağ alt köşesinde bulunan saati tıklayın. Ardından, soldaki panelin altında Ayarlar’ı ve ardından  Chrome OS Hakkında’yı  seçin.
  2. Herhangi bir yeni güncellemeyi indirmek için Chrome OS sürümünün mevcut sürümünü Chromebook’unuzda Güncellemeleri Kontrol Et düğmesiyle birlikte bulacaksınız.

Yeni güncellemeler varsa Chromebook’unuz bunları indirip yükleyecektir. Ancak, değişikliklerin geçerli olması için cihazı yeniden başlatmanız gerekecek.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %