Teknoloji

Artık Davet Olmadan Clubhouse’a Katılabilirsiniz

Yaklaşık bir yıllık beta testinden sonra artık Clubhouse’a katılmak için davet almanıza gerek yok. Artık doğrudan uygulamaya atlayabilir ve sohbete katılmaya başlayabilirsiniz.

Clubhouse Sonunda Herkese Açık

Clubhouse blogunda yayınlanan bir gönderi, uygulamanın sonunda yalnızca davetli aşamasından çıktığını ortaya koydu. Başka bir deyişle, bir kulüp başlatmak, halka açık etkinliklere katılmak veya arkadaşlarını, aile üyelerini ve hayranlarını uygulamaya davet etmek isteyen herkes platformu kullanabilir.

Ocak 2021’den bu yana Clubhouse önemli bir büyüme kaydetti. Clubhouse ekibi, “Ekibimiz sekiz kişiden 58’e çıktı. Günlük oda sayısı 50 binden yarım milyona yükseldi” dedi. Ayrıca Clubhouse, Android’de piyasaya sürülmesinden bu yana uygulamaya yaklaşık 10 milyon kişi ekledi.

Platformun Backchannel adlı doğrudan mesajlaşma özelliği, özelliğin şu anda yalnızca bir haftalık olmasına rağmen, 90 milyon DM’nin gönderildiğini gördü. Yalnızca bu sayılara bakılırsa, Clubhouse topluluğu artık yalnızca davetli olmadığı için kesinlikle büyük miktarda büyüme görecektir.

Clubhouse’un Yalnızca Davet Politikası Büyümesine Zarar Verdi mi?

Clubhouse’un yalnızca davetiye politikası, tomurcuklanan ses tabanlı platform için hem iyi hem de kötü oldu. Bir yandan, uygulamanın büyüyen kullanıcı tabanına kademeli olarak uyum sağlamasına ve ortaya çıkan hataları giderilmesine izin verirken, diğer yandan benzer platformlara bir başlangıç ​​​​yaptı.

Kullanıcılar Clubhouse için bir davet almak için sabırla beklerken, sosyal medyanın en büyük isimleri kendi Clubhouse klonlarını ortaya çıkardı. Clubhouse için işleri daha da kötüleştirmek için uygulama, Google Play Store’a ulaştığı Mayıs 2021’e kadar yalnızca iOS’ta mevcuttu.

Örneğin Twitter Spaces, beta sürümü Aralık 2020’de başladığında ses tabanlı konuşmalarda liderliği ele geçirdi . Başlangıçta yalnızca iOS kullanıcıları için mevcut olmasına rağmen, Mart 2021’de hızlı bir şekilde Android’de kullanıma sunuldu. Spaces’ın hızlı lansmanı ve geniş kullanılabilirliği, platformu anında Clubhouse’un önüne geçirdi.

Facebook, Live Audio Room’u yayınlayarak Clubhouse’un spot ışığını çalma konusunda bir çatlak bile aldı  . Spotify ayrıca Greenroom adlı yalnızca sesli sohbet odaları için bir özellik yayınladı. LinkedIn ve Reddit gibi diğer platformlarda da Clubhouse klonları var.

Clubhouse Klonlarıyla Rekabet Edebilir mi?

Clubhouse sahada yoğun bir rekabet alanı içerisinde bir çok uygulama var. Platform, hepsi de Clubhouse’a göre büyük bir avantaja sahip olan en popüler sosyal platformlarla karşı karşıya: zaten var olan bir kullanıcı tabanı.

Neyse ki Clubhouse için, topluluğu sadece büyüyor gibi görünüyor. Uygulama artık herkese açık olduğuna göre, bir sonraki Twitter veya Facebook olma potansiyeline sahip mi?

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %