AppleiPhone

Apple ilk iOS 15 Geliştirici Beta 1 Yayınladı

iOS 15 ve iPadOS 15, Apple’ın WWDC etkinliğinde duyurduğu iPhone ve iPad için yeni büyük güncellemelerdir. Her iki güncelleme de artık ilk beta olarak geliştiriciler için yayında. Her büyük güncelleme gibi, iOS 15 ve iPadOS 15 de birkaç hafta geliştirici beta olarak çalışacak ve ardından genel test kullanıcıları için yayınlanacak. iOS 14, tarihin en büyük güncellemelerinden biri olmasına rağmen, iOS 15 geliştirici betası birçok yeni özelliği de beraberinde getiriyor. Burada iOS 15 Beta ve iPadOS 15 Beta hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Apple, WWDC 2021 etkinliğinde pek çok şey duyurdu ancak iOS 15 ve iPadOS 15 öne çıkanlar. Her iki güncelleme de bazı görsel değişikliklerle birlikte birkaç yeni özelliği hedefliyor. Tüm iPhone ve iPad kullanıcıları için heyecan verici bir güncellemedir. iOS 15 beta ilk olarak geliştiriciler için yayına girecek olsa da, herkes bu makalede öğreneceğiniz yeni özellikleri arıyor olmalı.

iOS 15 Beta ve iPadOS 15 Beta ile birlikte, WWDC 2021’de Apple bile watchOS 8 Beta, macOS 12 Monterey Beta, tvOS 15 Beta ve daha fazlasını yayınladı. Her ikisi de büyük güncellemeler olduğundan, diğer güncellemelerden daha ağırdır. Hem iOS 15 geliştirici Beta hem de iPadOS 15 geliştirici beta, 19A5261w yapı numarasıyla birlikte geliyor. Aşağıda duyurulan iOS 15 ve iPadOS 15 özelliklerini inceleyebilirsiniz.

iOS 15 Beta Özellikleri

iOS, bazı sızıntılardan halka zaten sunduğumuz birçok yeni özellik ile birlikte gelir. Ancak iOS 15’e gelirken bilmediğimiz bazı özellikler de var. Bakalım iOS 15’teki yenilikler.

FaceTime artık Uzamsal ses de dahil olmak üzere birçok yeni eklemeyle geliyor. Çevremizdeki seslerin başkaları tarafından duyulup duyulmayacağına karar vermemizi sağlar. Facetime’da artık kolay bir facetime oturumu için ızgara görünümünü seçebilirsiniz. Ayrıca, diğer işletim sistemlerinden (Android gibi) kullanıcıların sohbete katılmasına izin veren web tarayıcılarından doğrudan bağlantınızla Facetime’a katılabilecek diğer kişilerle paylaşmak için bağlantılar oluşturabilirsiniz. Facetime ayrıca bir portre modu seçeneği ile birlikte gelir.

SharePlay , arkadaşlarınızın ve ailenizin birlikte müzik dinlemesine, birlikte film izlemesine olanak tanır. Tüm bunları Facetime kullanırken yapabilirsiniz. Facetime’da olan herkes kuyruğa şarkı veya film ekleyebilir.

iMessage ayrıca, News uygulamasındaki makaleler, Apple Music’teki şarkılar, galerideki fotoğraflar ve daha fazlası gibi paylaşılan içeriğe artık doğrudan stok uygulamalarından erişebileceğiniz bir güncelleme aldı.

iOS 15 Beta , aynı türde bildirimleri gruplayan yeni bir Bildirim düzeniyle birlikte gelir . Rahatsız etmeyin modunu seçebilirsiniz ve bu, mesajlar için de DND’yi otomatik olarak ayarlar.

Diğer iOS 15 özellikleri arasında Odaklanma, Fotoğraf arama, Spotlight, Müzikli Yeni kitaplık, Apple Cüzdan değişiklikleri, Apple Haritalar iyileştirmeleri, Apple hava durumu yeniden tasarlandı vb.

iOS 15 desteklenen cihazlar

 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Maks
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Maks
 • iPhone XS
 • iPhone XS Maks
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Artı
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Artı
 • iPhone 6’lar
 • iPhone 6s Artı
 • iPhone SE (1. nesil)
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPod touch (7. nesil)

iOS 15 Geliştirici Beta ve iPadOS 15 Geliştirici Beta’yı indirin

iOS 15 Beta ve iPadOS 15 Beta artık geliştiricilerin kullanımına sunuldu. Yalnızca birkaç hafta boyunca geliştiricilere sunulacak. Ve daha sonra Halk için de yayınlanacak. Bu nedenle, kayıtlı bir geliştiriciyseniz ve beta sürümünü seçtiyseniz, güncellemeyi iPhone ve iPad’inizde alacaksınız. Güncellemeyi manuel olarak kontrol etmek için Ayarlar > Yazılım Güncelleme seçeneğine gidin. En son beta güncellemesini bulacaksınız, güncellemeyi almak için İndir ve Yükle düğmesine tıklayın.

Ancak beta programını seçmediyseniz güncellemeyi alamazsınız. Bu durumda, güncellemeyi PC üzerinden manuel olarak yükleyerek veya beta profilini yükleyerek güncellemeyi alabilirsiniz. Beta profilini yüklerseniz, artımlı güncellemeleri doğrudan telefonunuza da alırsınız. Beta profilini yüklemek için aşağıdaki adımları kontrol edebilirsiniz.

iOS 15 Beta Profilini ve iPadOS 15 Beta Profilini yükleyin

 1. Apple Beta Yazılım programı sitesine gidiniz.
 2. Ardından biraz aşağı kaydırın ve Apple Kimliğiniz varsa Giriş Yap’a tıklayın.
 3. Sonraki sayfada, iOS 15 veya iPadOS 15 gibi cihazlarınız için doğru işletim sistemini seçin.
 4. Başlarken’e kadar aşağı kaydırın ve iOS cihazınızı kaydettirin’e tıklayın.
 5. Şimdi bir sonraki Sayfadan bir profil yüklemeniz gerekiyor. Bunun için İndirme Profiline tıklayın.
 6. Profili kurduktan sonra cihazınızı yeniden başlatın. Ve iPhone’unuza iOS 15 Beta’yı yüklemeye hazırsınız.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Yanındayım
0
Beğendim
0
Düşündürücü
0
Beğenmedim
0

Bir Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir