Apple

Apple, Haziran çeyreğinde rekor gelir elde etti

Apple, Çarşamba günü erken saatlerde üçüncü çeyrek sonuçlarını yayınladı. Sonuçlar, Cupertino merkezli teknoloji devinin bu çeyrekte parladığını ve kredinin iPhone, MacBook ve iPad satışlarına gittiğini gösterdi. 

Apple yöneticileri, çeyrekte muazzam bir büyüme göstermenin yanı sıra, tedarik zinciri gecikmelerinin şirketin gelecek çeyrekteki gelirini etkileyebileceği konusunda uyardılar. Apple, tedarik zinciri gecikmesinin esas olarak iPad ve iPhone’u etkileyebileceğini söyledi. 

Apple rekor gelir elde etti

Haziran çeyreği raporu, Apple’ın gelirinin bir önceki yıla göre yüzde 36 arttığını ve bu da çeyrek için 81,41 milyar dolar olduğunu gösterdi. Ayrıca, tek başına iPhone gelirinin neredeyse yüzde 50 arttığını ve 39,57 milyar dolar olduğunu da vurguluyor. 

Mac ve iPad satışları da yıldan yıla arttı. Rapora göre, Mac bu çeyrekte 8,24 milyar doları ve iPad 7,37 milyar doları oluşturdu. Diğer Apple hizmetlerinin geliri de 17,48 milyar dolar ile yüzde 33 arttı.

AirPods ve Apple Watch gibi ürünleri içeren diğer kategori de büyüme kaydetti. Rapora göre, kategori geliri yıllık bazda yüzde 40 artarak 8,77 milyar dolara ulaştı.

Pandemi yardımcı olabilirdi

Analistler, Apple ürünlerinin gelirindeki artışın çalışma hayatındaki değişiklikten kaynaklanabileceğini öne sürdüler. Gittikçe daha fazla insanın evden çalışmaya geçmesiyle, daha hızlı dizüstü bilgisayarların ve cep telefonlarının satışları büyük ölçüde arttı.

Bazı analistler, iPad ve Mac satışlarındaki artışın, okulların eve taşınmasından ve derslere düzenli olarak katılmak için dizüstü bilgisayar ve iPad arayan öğrencilerden kaynaklanabileceğini öne sürdüler. Bu senaryoda, Apple’ın Öğrenci indirim programı, şirketin satışlarını artırmasına yardımcı olabilirdi.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %