Apple

Apple 2021 Yıllık Tedarikçi Sorumluluk Raporunu Yayınladı

Apple, her yıl olduğu gibi 2021 yılı için de en son yıllık tedarikçi sorumluluğu raporunu yayınladı. Bu rapor, Apple’ın COVID-19’a verdiği yanıta, geçen yılın getirdiği diğer tüm zorluklara ve tedarikçi sorumluluğuna ilişkin olağan bilgilere odaklanıyor.

Apple En Son Tedarikçi Sorumluluk Raporunu Yayınladı

Apple, 2021 için en son yıllık tedarikçi sorumluluğu raporunu yayınladı. Rapor, tedarikçi sorumluluğuna ilişkin olağan ayrıntıları içerir, ancak aynı zamanda Apple’ın COVID-19 ile ilgili yanıtını ve politikalarını da vurgular.

Apple’ın COO’su Sabih Khan, raporun girişini sağlıyor. Apple’ın COVID-19’a yanıt olarak “insan sağlığına maksimum özen göstererek” önemli süreçlerin “her ayrıntısını yeniden tasarlamak” için tedarikçilerle nasıl çalıştığını açıklayarak başlıyor.

Khan, buna fabrika zeminlerinin sosyal mesafeyi sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmesini, montaj hattı için maskelere, yüz siperlerine ve dezenfektanlara yatırım yapılmasına, aynı anda sahadaki insan sayısını azaltmak için çalışma saatlerinde değişiklik yapılmasına ve derin temizlik protokollerine dahil olduğunu açıklıyor.

Giriş bölümünde Khan, Apple’ın geçen yıl öğrendiği her şeyin, Apple’ın uzun vadede destekleyeceği “bulaşıcı hastalıklara hazırlık ve müdahale” konusundaki yeni politikalarda dikkate alınacağını da belirtiyor.

Kilitlemelere ve seyahati sınırlayan küresel güvenlik önlemlerine rağmen Apple, geçen yıl 53 ülkede 1121 tedarikçi değerlendirmesi gerçekleştirdiğini söylüyor. Şirket, her türlü zorla çalıştırmaya sıfır tolerans gösterdiğini yineledi ve 2020’de yaptığı denetimlerde gönülsüz çalıştırma kanıtı bulunmadığını söyledi.

Apple’ın Tedarikçi Sorumluluğu Ayrıntıları

COVID-19 bir yana, Apple’ın raporu, tedarikçi sorumluluğuyla ilgili olağan ayrıntıları açıklamaya devam ediyor. Bu, Apple’ın yıl için rakamlarına bir bakışın yanı sıra Apple’ın tedarikçilerinin çevresel ve etik incelemelerini içerir.

Geçtiğimiz yıl içinde gördüğümüz gibi Apple, tedarikçilerini çevresel etkilerini iyileştirmeye teşvik etmeye devam ediyor. Apple, fabrikalardaki sıcak noktaları belirleyerek ve eski ısıtma ve soğutma sistemlerini değiştirerek tedarikçilerin enerji kullanımını azaltmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

Şirket, katılımcı tedarikçilerinden altısının iPhone üretiminde enerji kullanımının son üç yılda yüzde 20 azaldığını gördüğünü söylüyor. Apple ayrıca AirPods, iPad ve Apple Watch tedarik zincirlerinde enerji kullanımını azaltmak için benzer programlar başlattı.

Raporda özellikle Apple, Apple’ın tedarik zincirindeki zorla çalıştırma olaylarıyla ilgili iddialara da yanıt verdi. Apple, geçen yılki raporunda bununla ilgili bir vaka bulmasına rağmen, zorla çalıştırma veya reşit olmayan çocuk işçiliğine dair hiçbir kanıt bulamadığını açıklıyor.

Apple’ın Devam Eden Çevre Taahhüdü

Apple’ın 2021 tedarikçi sorumluluğu raporu oldukça yoğun bir şekilde COVID-19’a odaklanmış olsa da, önemli sonuçlardan biri Apple’ın çevresel etkilerine olan bağlılığıdır.

Tüketiciler, önemli etkinliklerde ve ambalaj değişikliklerinde rakamlarla Apple’ın çevresel odağını gördüler. Apple’ın tedarikçileriyle perde arkasında daha fazla eylemde bulunduğunu bilmek güzel.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %