Teknoloji

Android tabletler için MediaTek Kompanio 1300T yonga setini tanıttı

Tabletler için piyasaya yeni bir MediaTek üst düzey yonga setinin geldiğine dair söylentiler vardı ve şimdi ise bu doğrulandı. Yeni çip, akıllı telefonlar için Dimensity çip serisine ait değil, bunun yerine tabletlere sadece Kompanio çip serisinin bir parçası olarak güç sağlamak içindir. Adı Kompanio 1300T ve 2021’in üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülecek olan üst düzey tabletlere güç sağlamak için tasarlandı.

Kompanio 1300T yongası, TSMC’nin 6nm işlem teknolojisi üzerine inşa edilmiştir. Dimensity 1200’e benzer şekilde Kompanio 1300T, sekiz çekirdekli ARM Cortex-A78 CPU çekirdekleri ve güç açısından verimli ARM Cortex-A55 çekirdekleri alır. Grafikler için performans, daha akıcı oyun için daha yüksek kare hızları vaat eden dokuz çekirdekli ARM Mali-G77 MC9 GPU tarafından halledilir.

Kompanio 1300T özellikleri ve teknik özellikleri

MediaTek, “Kompanio 1300T, en yeni ses ve görsel uygulamalar için güçlü, enerji açısından verimli AI bilgi işlem gücü sağlamak üzere MediaTek’in APU’sunu (AI işlem birimi) içeriyor” diyor. 

1300T ayrıca 5G Asansör Modu ve 5G HSR Modu geliştirmelerini desteklemenin yanı sıra MediaTek’in eksiksiz 5G alt-6GHz bantları, 5G-2CA ve Çift 5G SIM’i de alır. Şirket, “MediaTek’in pil ömrünü uzatmak için bir cihazın ağına ve veri iletim kalitesine dayalı olarak güç tüketimini ve diğer yapılandırmaları otomatik olarak ayarlamasına izin veren MediaTek’in 5G UltraSave güç tasarrufu geliştirmeleri var” diyor.

Multimedya tarafında, Kompanio 1300T çoklu sahne HDR10+, AI-PQ (resim kalitesi) teknolojilerini ve mavi ışığı filtrelemek için MediaTek’in çip düzeyinde göz koruma motorunu destekler, ayrıca iki full HD ekrana sahip çift monitör desteği. Çip, akıllı dinamik kare hızı teknolojilerini ve HDR10+ video oynatma desteğini entegre etmenin yanı sıra 120 Hz’e kadar yenileme hızına sahip 2,5K ekranları destekler.

Çip ayrıca üstün fotoğrafçılık, video kaydı ve canlı akış yetenekleri için 108MP kameralar, 4K 60fps video kodlama ve kod çözme, çip düzeyinde kademeli 4K HDR video kaydı, Çok Derinlikli Akıllı Odaklama ve AI-Net Akış ile çoklu kamera tasarımları kazanıyor. ”

Çip ayrıca kademeli 4K HDR video kayıt teknolojisini destekler ve 4K video yetenekleri için en son görüntüleme, kodlama, kod çözme ve oynatma özelliklerini entegre eder. Oyuncular ayrıca MediaTek’in HyperEngine 3.0’ından ve ağlar, kontroller, performans, güç verimliliği ve görüntü kalitesi için oyun optimizasyonlarından faydalanacaklar.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %