Teknoloji

Android, Chrome Artık Bir Bağlantıyı Açmadan Önce Önizlemenize İzin Veriyor

Google, Chrome tarayıcısına sürekli olarak yeni özellikler ekliyor. Android için Chrome’daki en son özellik artık bağlantılara dokunmadan önizleme yapmanıza olanak tanıyor. Bu, bağlantılarınızın ardında neler olduğuna hızlı bir şekilde göz atmanızı sağlar.

Şimdiye kadar, o bağlantının arkasındaki içeriği görüntülemek için bir bağlantıya dokunmanız ve yeni bir sekmede açılmasına izin vermeniz gerekiyordu. Bu, Google’ın Chrome tarayıcısına yönelik en son güncellemesiyle değişecek.

İlk olarak 9to5Google tarafından tespit edildiği üzere, Android için Chrome 89 sürümü artık o bağlantıyı açmanıza gerek kalmadan bir bağlantının arkasındaki web sayfasını önizlemenize izin veriyor. Bu, aslında yeni bir sekme açmanıza gerek kalmadan, o bağlantının arkasında ne olduğunu hızlı bir şekilde görmenizi sağlar.

Bu önemli bir özellik olmasa da, çeşitli web sitelerindeki çeşitli bağlantılara sık sık dokunan kullanıcılar için yararlı olabilir.

Bağlantınızın arkasındaki web sayfasının tamamını mevcut sekmenizden okuyabileceğiniz için artık her bağlantı için yeni bir sekme açmanız gerekmeyecek.

Bağlantı önizleme özelliğine Chrome’un içerik menüsünden erişebilirsiniz. Bunu şu şekilde yaparsınız:

  1. Android cihazınızda Chrome’da bağlantınızın olduğu bir web sayfasını açın.
  2. Bağlantıya dokunmak yerine bağlantıya dokunun ve basılı tutun.
  3. Görünen bağlam menüsünden Önizleme sayfasını seçin.
  4. Ekranınızın yaklaşık yüzde 75’ini kaplayan alttan bir bölme açılacaktır. Bu bölme, dokunulan bağlantınızın arkasındaki web sayfasını gösterir.
  5. Bölmenin sağ üst köşesindeki X’e dokunarak bu bölmeyi kapatabilirsiniz.
  6. Bu web sayfasının bağlantısını açmak istiyorsanız, X’in yanındaki bağlantı simgesine dokunun.

Bağlantı önizlemesini kapatacağından bölmeyi yeniden boyutlandırmayı denemeyin.

Chrome’un cihazınızda Önizleme sayfası seçeneğini göstermemesi durumunda , büyük olasılıkla tarayıcının daha eski bir sürümünü kullanıyorsunuzdur. Tarayıcıyı en son sürüme güncelleyerek bunu düzeltebilirsiniz.

Bunu yapmak için:

  1. Telefonunuzda Google Play Store’u açın.
  2. Google Chrome’u arayın ve ona dokunun.
  3. Tarayıcıyı güncellemek için Güncelle’ye dokunun.

Önizleme seçeneğini kullanabilmek için sürüm 89 veya üzeri olmalıdır.

Bir bağlantının arkasında ne olduğunu merak ediyorsanız ancak bağlantıyı açmak istemiyorsanız, bu yeni sunulan önizleme seçeneğini, web sayfalarının tamamını ayrı bir sekme açmadan görüntülemek için kullanabilirsiniz. Bu özellik, bu tarayıcıda karşılaştığınız hemen hemen tüm bağlantılar için çalışır.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %